Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Bacterii ciclare acvariu

  1. #1
    Member DragosT's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes

    Arrow Bacterii ciclare acvariu

    Salut,

    Astazi mi-au facut cei de la enel o surpriza, m-au lasat fara curent 3h. Cel mai probabil toate bacteriile din filtrele externe sunt moarte acum.
    Am incercat eu sa le tin in viata, am tras apa pe furtunul de out intr-un lighean si am pus-o in acvariu, ca sa circule apa prin materialul filtrant dar din pacate a trebuit sa plec la munca.

    Imi puteti sugera ce produse se pot adauga pentru a popula cu bacterii? Sunt limitat de timp, maine plec din localitate pentru 3 zile, de dimineata merg la un pet shop dupa bacterii.

    Acvariul are 240l, material biologic siporax 7-8 litri.

    Trebuie facut ceva la materialul filtrant ? Ma gandesc ca bacteriile moarte blocheaza canalele de cativa microni ...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Din ce-am citit, sunt apreciate fiolele de prodibio digest.

    Spor la treaba,
    Dan

  3. #3
    Member DragosT's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Dan, am citit si eu pe forum ca sunt foarte apreciate dar nu cred ca gasesc la pet shop asa ceva. Din ce am vazut au Jbl, tetra (posibil si alte marci).

    Legat de cantitatea care trebuie si se poate pune dintr-o data imi puteti da niste sfaturi ?(Pot adauga o data direct in filtru si dupaceea de 2 ori pe zi in masa apei (daca se pune si asa))

  4. #4
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Eu am folosit ceva ok de la Easy Life, parca sa zic EasyStart. Stiu ca il au la Ani**x.
    Intr-adevar, Prodibio e o gama super, dar local nu am gasit nici un produs.

  5. #5
    Member DragosT's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    A*nimax este cel din kaufland ?
    Am auzit ca s-a deschis un nou petshop la real, stii ceva de el, au si produse de acvaristica ?

  6. #6
    Member 1Mihai's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Au mai putine produse dedicate acvaristicii comparativ cu cel din Kaufland!

    Daca vrei bacterii pentru ciclare/intretinere recomand Prodibio bio digest, gasesti la Cristi Ionescu/Tucradio!
    Sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. – Nicolae Iorga

  7. #7
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Da Dragos, la cel din Kaufland ma refeream. Sincer, la cel din fostul Real nu am ajuns, nici nu stiu ce marfa au.
    Daca te grabesti, poti merge pe Easy Life acum fara probleme si pe viitor sa ai la indemana niste Prodibio.

  8. #8
    Member DragosT's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Good Point !

    Cand mai fac comanda la dl Cristi fac comanda si de cateva fiole de prodbio. Pana atunci iau de la easy life pentru ca trebuie sa plec maine de acasa.

    Voi, in acvariile voastre folositi in mod regulat aditie de bacterii ?


    Mihai, in real au si pesti ?

  9. #9
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Daca iei easy start si poti sa mai dai niste bani parerea mea este sa iei si medium filter. Dupa ce folosesti easy start, a doua zi bagi medium filter. Din punctul meu de vedere e singura solutie de pe piata care chiar face cam 50% din ce zice. Deci eu cand plecam mult timp si pe cine lasam acasa nu se descurca sa faca schimburi de apa doar doza, la sfarsit de saptamana, cu medium filter si nu am avut niciodata probleme.

  10. #10
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Voi, in acvariile voastre folositi in mod regulat aditie de bacterii ?
    Parerea mea : ideal ar fi la fiecare schimb de apa (mai ales daca este unul maricel, spre 50%), dar recunosc ca ma mai sare randul cateodata, spre rusinea mea.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •