Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: Identificare sex Apistogramma Pandurini

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Multumiri de raspuns.
    m-as bucura sa fie un mascul dar nu prea cred. Apropo, a mei sunt Njsenni si nu Panduro.
    am sa incerc sa mai prind intr-o poza apistogramma cand o sa isi intensifice culorile caci punctul negru de pe corp e mult mai intens si mai mare..depinde de cum are chef sa se coloreze..iar operculele se fac inspre negru total de multe ori.
    un alt aspect ce ma face sa cred ca e o femela este ca eu am 2 masculi de ramirezzi clasici mari si frumosi. se manifesta fata de acest exemplar ca si cum ar fi femela. .nu se bat..doar ii danseza.
    la fel cum danseaza si perechea de a. macmasteri ce o mai am prin zona.
    e foarte greu de ..deosebit inca.
    am sa revin cu poze.

  2. #12
    Very high member radu_dragan's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti Valea Ialomitei
    Posts
    1,489
    Post (Dis)Likes
    Cu mare plăcere adi3000

  3. #13
    Member adi3000's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti-Brancoveanu
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes
    ursapaul, nu i-am incurcat, stiu ca ai spus ca sunt nijsseni dar diferentele intre ei nu sunt foarte mari si in general constau in intensitatea culorii si cat de mult negru au. Femele am vazut ca la njisseni au mult mai mult negru iar masculii fata de panduro au un albastru mai inchis si mai putin distribuit. Dar pot fi si asemanatori. Am zis ca poate fi mascul dupa aripioarele dorsale. Uite, asta e nijsseni: (... ca al tau, punctele negre, aripioarele)


    Doar ca asta e adult si are culorile definite.
    Eu ca i-am luat ieri, stiu sigur ca unul e mascul ca desi e micut are deja aripioarele dorsale lungi si transparente. Celalalt mascul mai mic, e cam la fel colorat dar are putin negru (2-3 firicele) pe aripioarele dorsale. Femelele au aripioarele dorsale negre doar cu varful galben - si la nijsenni sunt la fel.
    Din ce am citit sunt Nijsseni, Panduro si Oregon seamana intre ei ... mai mult sau mai putin, Nijsseni si Panduro destul de mult incat pot fi si confundati de necunoscatori.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by adi3000; 30-03-2015 at 12:15.
    Adrian
    Bucuresti

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Bistrita
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    multumiri de info
    azi am vorbit si la nevertebrate (caci n-am alta sursa disponibila de njsenni) si pot sa imi aduca 1 bucata sau cati vreau dar nu ceea ce vreau eu..adica mascul sau femela. e random, in functie de ce trimite cel de la care ii importa.
    asa ca, mai stau putin sa mai creasca si sa vad sigur ce este.
    numai bine

  5. #15
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Ce ai tu acolo ursapaul este un mascul in poza.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •