Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 76

Thread: doi pesti ....

  1. #1
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes

    doi pesti ....

    si-o anemona ... sau doua .... vise taica, vise ....
    pentru ca realitatea de azi arata asa:


    Adica acvariul e un SunSun HR-500 de 54 litri, skimmerul HOB este un SunSun NS-16.
    Pe drum avem nisip RedSea (si viu si mort ... vedem de care folosim) si ceva piatra moarta.
    Sarea va fi RedSea CoralPro ca mi s-a desfacut o galeata la transport ....
    si cam atat pentru inceput .... asteptam sa vina tarana si cataroaiele ca sa punem apa si sarea .... si apoi ca la pescuit, rabdare si tutun ....

    LE: am uitat sa spun, lampa va fi asta si e si ea pe drum: http://shop.aqualight.de/product_inf...oducts_id=1649
    Last edited by cristi_ionescu_79; 21-03-2015 at 14:42.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #2
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Welcome to the club
    Era bine sa ai si o bucata de piatra vie. In afara de skimmer era bine sa folosesti
    si un filtru ceva, un HOB poate fi o solutie. Nu poti sa te bazezi doar pe piatra, uscata
    sau vie nu conteaza, pentru filtrare. Iar skimmerul nu face filtrare, doar te ajuta sa scapi
    de anumite chestii ca sa nu mai intre in ciclul azotului. Deci o minima filtrare ai nevoie.

  3. #3
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Anemone dupa vreo 6 luni, zic eu
    Dar atenție mare, că nu-s pentru puturoși (nu bat apropo-uri ) și sunt destul de sensibile.

    Văd că lampa e pe drum, eu personal aș fi ales chinezăria, dar acum.. mazel tov!
    S-a îndurat neamțul să trimită și în România?

    Categoric trebuie și un filtru HOB, mai măricel chiar, să intre măcar jumătate de litru de matrix și jumătate de denitrate.

    Și piatră vie, plm..că mai ies chestii din ea și aici sunt satisfacțiile, când vezi într-o dimineață două steluțe pe geam, un melc (sau, pe partea ailaltă, un vierme urât cu spume).

    Hai, Doamne-ajută și multă baftă!

  4. Likes Bobi Brasov liked this post
  5. #4
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Sarut-mana boieri!!!
    Adevarul e ca ma manca de mult .... ca-s frumoase ale dracu saramurile astea ....
    @kirucd: o sa folosesc un SunSun HBL-701 pe care-l umplu cu matrix si denitrate. Daca zici tu ca trebe, atunci trebe ....
    @liliacu' ofilit (ca inca n-a venit primavara) : oamenii normali la cap ca voi folosesc aparatura (skimmere, alea-alea) din vest si lumina de la rasarit .... la mine uite ca o sa fie pe dos: lumina o sa vina de la apus si aparatura de la rasarit ...
    Pai d-aia n-as prea vrea nici piatra vie, nici nisip viu ... ca io sunt baftos de felu meu si precis ma trezesc in casa cu balauri cu 7 capete ...
    Anemone dupa 6 luni, sirene dupa 14 ani .... pana una alta, ia dezvolta tu ideea cu anemona cea sensiblia ... la ce anume e sensibila?
    Last edited by cristi_ionescu_79; 21-03-2015 at 17:25.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    La parametri apei, o anemona se introduce cand acvariul este 'invechit'
    si stabil din punct de vedere al parametrilor. Adica trebuie sa ai un anumit
    ecosistem stabilizat in acvariu. In okus ciclarea completa, mai ales cu piatra
    uscata, dureaza destul de mult, practic abia dupa 2-3 luni poti spune ca ai
    ciclat acvariul.

  7. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Și nu e pentru puturoși, pentru că trebuie hrănită cu penseta

    Există alternative, o "tufă" de GSP poate să arate mai bine ca o anemonă și se hrănește cu lumină:



    edit: măcar nisip viu, pentru că din ăla nu ies cârcalaci cu enșpe capete, cel mult niște copepode inofensive și microscopice, care se vor înmulți și vor deveni hrană pentru carași.

  8. Likes nicolae-adrian30 liked this post
  9. #7
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @Dragos: 3 luni? floare la ureche ... nu ne grabim deloc ...
    Cu ce bacterii imi recomanzi sa inviu nisipu si piatra?
    @Liliacu ofilit: In filme Nemo se cotaie intre anemone, nu in iarba .... si precum vezi e vorba de 3 luni, nu de 6?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. #8
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Cine și unde a pomenit de Nemo până acum?

    Așa cum m-au învățat și pe mine alții, așa transmit mai departe. Ordinea în care se adaugă cârcalacii:

    - CUC
    - corali moi si nepretențioși, ciuperci
    - pești, alți creveți
    - anemone

    Câte ceva despre startul unui mic reef:

    http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=39

    Și despre adăugarea anemonelor (eu am avut bun simț cu 6 luni..)

    http://www.ratemyfishtank.com/articles/252

    One of the most dangerous mistakes you can make in adding an anemone to your tank is to do so before the tank has properly matured. Only after a tank has been running for 12 months or more can it be considered “matured” in that it is less prone to changes in water parameters and the tank inhabitants have adapted to the tank environment. Anemones generally do not handle changes in water conditions well, so they need to be added to a very stable tank environment.

    edit: să nu se înțeleagă că eu sunt Gheorghe Corectul, că m-a mâncat în ala mare și am adăugat 2 anemone la 1 lună de la start
    Green bubble anemona s-a dovedit a fi rezistentă (și o casă bună pentru cei doi Nemo), iar anemona viridis s-a prăpădit destul de repede, cam după două săptămâni..

  11. Likes cristi_ionescu_79 liked this post
  12. #9
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Eu, in spatiul viran dintre urechi ....
    Da putea sa te duca si pe tine inutilu ca nu vreau sa bag in acvariul ala doi rechini ...
    Multam pentru link-uri, esti boss da boss ... am apuc sa citesc despre filtrare:
    http://www.advancedaquarist.com/2003/2/beginner
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  13. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Sunt multe specii mici și easy care se pot băga, nu puteam să ghicesc că e vorba de nemo

    Ex:

    - "demoazela" - mai rezistente decât guppy

    https://www.youtube.com/watch?v=XScHR4rVpSE

    - cardinalfish

    https://www.youtube.com/watch?v=wp8uQGz53f4

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •