Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 30

Thread: Inceputul in lumea Coralilor

  1. #11
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Testul de PO4, care e destul de important, nu se merita sa il cumperi, sau mai bine
    zis nu testele normale, nu sint precise. Decat sa dai 50-60-70 de lei pe un test mai
    bine mai starngi bani si iti cumperi un minicolorimetru Hanna pentru fosfor domeniu mic,
    este mult mai precis, dar si costa in jur de 60 USD.

    pH la fel nu e obligatoriu iar testul de pH normal nu iti da o valoare precisa, ci aproximativa.
    La fel si cel de KH care iti da o valoare intreaga, ceea ce nu te ajuta deloc, intre KH 6 si KH 7
    e o distanta mare. Pentru KH exista minicolorimetru, tot in jur de 60USD. Pentru pH un controller
    cu sonda sau un pen sint cea mai buna solutie.

    Ca si Mg e bine sa le ai si cele de la Salifert sint destul de bune.

    E posibil sa te fi grabit un pic cand ai bagat coralii, dar cu grija sa pastrezi parametri apei cat mai
    aproape cred ca va fi ok. In general cred ca e mai bine sa introduci, dupa ciclare, pesti inaintea
    coralilor, la introducerea pestilor vei avea o perioada mai lunga sau mai scurta pina cand acvariul se
    stabilizeaza.

  2. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Wild Wild West
    Posts
    180
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru sfaturi. Am sa vad ce pot gasi in materie de testere electronice.
    Am insa o nelamurire: La acvariile marine se poate practica controversata metoda de a opri lumina 2-3 ore in mijlocul zilei (pentru a reduce numarul algelor)? Am incercat metoda cu succes la acvariile plantate pe care le-am avut, dar ma intreb daca nu cumva aceasta metoda va afecta dezvoltarea coralilor.

  3. #13
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu, la marine nu merge. Reducerea luminii e o solutie, dar nu intreruperea ei.
    Ideal era sa ai limina dimmabila, nu stiu ce lumina ai, ridicarea lampii este o solutie,
    la fel si stingere unuia asa mai multor neoane. In orice caz ajuta diminuarea luminii,
    dar mai important decat atat este sa pastrezi nutrientii in parametri corecti, NO3 undeva
    sub 1-2 si PO4 de preferat sub 0,03-0,02, adica foarte mic. Fosfatii sint mai importanti,
    un nivel putin mai mare de nitrati, sa zicem 2-5 nu dauneaza foarte tare si nu hraneste
    chiar atat de mult algele. In schimb un nivel mare de fosfati, pe langa faptul ca iti omoara
    coralii (in special cei duri), iti alimenteaza si algele si bacteriile de care nu ai nevoie-ciano.

  4. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Wild Wild West
    Posts
    180
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam ca poate e o solutie sa adaug si un peste la bazin, insa nu vreau sa suprapopulez.
    Deja am in acvariu 2 creveti, 1 turbo snail, 2 nassarius si 2 hermit crabs.
    Un clownfish sta ok in 30 de litrii? sau sa caut ceva mai mic?

  5. #15
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    E cam la limita in 30 de litri.

  6. #16
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Wild Wild West
    Posts
    180
    Post (Dis)Likes
    De ceva zile ma tot lupt cu niste alge. Desi am o armata de melci si crabi ..plus niste creveti..tot nu este de ajuns. Ma gandeam sa cumpar un filtru in care sa pun niste medii filtrante. Avand in vedere dimensiunile acvariului pentru asta va trebui sa cumpar o pompa si un reactor extern (http://www.reef-guardian.com/boutiqu...ed-filter.html si http://www.reef-guardian.com/boutiqu...r-or-1200.html)
    Ce ar fi bine sa pun in filtru phosphate remover, Purigen sau carbune activ?

  7. #17
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In general algele au ca factor limitativ fosfatii si nitratii, dar in special fosfatii.
    Poti sa pui carbune activ si deasupra un antiphos.

  8. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Wild Wild West
    Posts
    180
    Post (Dis)Likes
    Citisem ca nu e prea indicat sa amesteci carbunele activ cu antiphos-ul..se lipesc granulele intre ele si nu se mai misca asa de bine

  9. #19
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Normal ar trebui sa le pui in doua reactoare diferite, dar poti sa le pui si
    intr-un singur reactor, pui carbunele iar antiphosul il pui intr-un ciorap
    si il pui peste. Daca vrei sa le fluidizezi atunci e obligatoriu sa folosesti
    doua reactoare.

    Iar daca vrei sa folosesti doar unul, atunci foloseste antiphosul.

  10. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Wild Wild West
    Posts
    180
    Post (Dis)Likes
    Merci pentru raspuns.
    Am cumparat doar un singur reactor..nu prea am spatiu sa pun 2. Deci o sa pun doar antiphos.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •