Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 50

Thread: Spanking

  1. #21
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionutlatcan View Post
    Bre...lasati bataia...copchii nu-s covoare...
    Pana acum nu a zis nimeni nimic de bataie. Daca as da o definitie intrebarii mele, ar fi asa: spanking= atingerea mai ferma si neviolenta a fundului acoperit cu haine a unui copil.

    In niciun caz teroare, alergat prin casa, palmuit pana curge sange, suturi, Bruce Lee, Jet Li, etc

    Pana acum vad ca majoritatea rezolva din incruntari si santaj

    Bun, trec la covrigi cu muuuuult mac si ceai de tei.

    @dan.pavelescu: eu intrebam cum sa nu ajungem ca tine
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #22
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Cand fi-miu (3 ani si 4 luni) face intentionat ceva ce stie CLAR ca nu are voie, il pedepsesc in cel mai crunt mod posibil (pentru el): nu mai ma joc cu el in ziua respectiva si-l ignor total. Mi se pare corect ... ca oricum peste 10 ani si el o sa faca la fel cu mine .....
    Foarte rar s-a intamplat sa mai repete gresala ... si atunci doar din dorinta de a atrage atentia.
    Exemplu: Nu are voie sa apese pe butonul on/off al laptopului si el stie clar treaba asta. A mai fost pedepsit cum am spus mai sus ...
    Aseara, in timp ce ma jucam cu el, am inceput sa particip la o discutie cu sotia + mama ... ce a facut mucea cand a observat ca nu-i mai acord atentie? s-a dus la laptop, l-a inchis ... si apoi toata seara a fost botos jucandu-se singur cu jucariile ....

    Asta e singura situatie in care eu il pedepsesc: cand face voit ceva ce stie ca nu are voie .... in rest, s-a inventat masina de spalat rufe, mopul, aspiratorul, ta-su produce bani cat sa remedieze toate alea (ma paste un inlocuit de canapea si o zugraveala in mai toata casa ..etc)
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  3. Likes Bobi Brasov, kirucd, Irena, Nimeni liked this post
  4. #23
    Junior Member nana's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes
    .... in rest, s-a inventat masina de spalat rufe, mopul, aspiratorul, ta-su produce bani cat sa remedieze toate alea (ma paste un inlocuit de canapea si o zugraveala in mai toata casa ..etc)[/QUOTE]

    Sunt perfect de acord cu tine,de aceea si la mine toti peretii sunt cu var alb.O mana de var se da usor dar sa-l faci pe copil sa uite o bataie mai greu,poate gandesc asa din cauza ca ai mei foloseau mai des corectia fizica ,cea cu vanatai, pe care o tin minte si acum si nu vreau ca peste ani sa vina copilul meu la mine sa-mi spuna ca existau si alte variante de corectie.Vorba lui Mugur,la 1,80 m ai mei si 115 kg e de ajuns sa ma uit urat la al meu si face ce il rog dar cu un ton mai apasat si se executa.

  5. #24
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Neavand copii nu vreau sa ma pronunt si oricum nu cred ca exista reteta perfecta de a interactiona cu un copil. In schimb exista un adevar indubitabil privind educarea lui si cred ca cel mai bine este conturat in clipul de mai jos (pe care sunt convins ca multi il stiti):
    https://www.youtube.com/watch?v=gbkM_3teyQs

  6. #25
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @avl: orice om cand se naste este ca o foaie alba. In primele doua-trei luni de viata pe aceasta foaie scriu genele. Pana la 3 ani pe aceasta coala scriu genele si mediu. De la trei ani pana moare, pe aceasta coala scriu genele, mediul si educatia.
    Videoclipul tau ilustreaza cum scrie mediul pe acea coala.
    Pe langa cele de mai sus mai intervine si dezvoltarea normala a deprinderilor: fi-miu de 3 ani nu o sa manevreze lingura cum o manevrez eu. El exerseaza mancatul singur de un an, eu de 34 .... d-aia nu-l cearta nimeni cand isi pune ciorba pe burta ... si d-aia s-a inventat masina de spalat
    Tot lui i s-a parut intersant sa se joace cu masinutele pe pereti ... nu a vazut la mine asa ceva ... si asa face orice copil normal la cap .. asa invata el: exerimenteaza, pune in aplicare toate trasnaile care-i vin prin cap ..etc... d-aia s-a inventat lavabila si zugraveala ....
    Asa am fost si noi .. si asa o sa fie si nepotii nostrii ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  7. #26
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    @Cristi: nu ma refer la situatii in care copii mazgalesc un perete, dau cu mancare prin toata bucataria sau apasa pe un buton. Eu am “pereti de pictura” dedicati.
    Ma refer la o situatie de genul: ai intr-o mana o sacosa mare cu cumparaturi, in alta puradelul. Treci printr-o zona cu trafic mare. Puradelu se tot desprinde din mana ta si vrea s-o ia printre masini. Si face asta de 100 de ori, a 101 oara reuseste sa se smulga din mana ta si se repede spre bulevard. Il prinzi si presupunem prin absurd ca-i explici cat de mult a gresit. Continua si a 501 oara se desprinde si reuseste sa puna un picior pe bulevard. Presupun ca nu mai aplici faza cu ignoratul Inlocuieste sacosa cu alt copil care incearca sa-si copieze fratele mai mare si spune-mi care este probabilitatea de a-i arde una la fund inculpatului (in sensul descris de mine : usor, fara urme, nonJet Li)

    Sau, vrei sa se spele pe dinti. Si vine si-ti spune ca pasta nu este bine pusa pe periuta, apoi ca nu are culoarea potrivita, apoi ca pasta nu miroase cum trebuie, etc. Indiferent ce faci, nu se spala pe dinti pentru ca stie ca cel mai rau lucru care i se poate intampla este sa-l ignori.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  8. #27
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Tu cam pui botu' sa zic asa la fite. Copiii trebuie sa fie in centrul atentiei cand trebuie. La faze gen pasta de dinti pusa nasol pe periuta ignori. Explici odata, de doua ori...apoi pas.
    Copilul sigur intelege iar apoi daca revine cu aceeasi problema cere atentia adultului. Incearca si da-i credit si laude cand trebuie, ba chiar poti exagera, iar comportamentele inutile, deviante taxeaza-le cu indiferenta sau cu fermitate.
    Fermitatea consta in masuri calme dar de neclintit ce nu implica violenta.

  9. Likes Nimeni, Haplo liked this post
  10. #28
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Faza cu pasta de dinti este dintr-un studiu . Este o tipa care nu si-a batut niciodata copilul dar a cedat la faza asta si i-a tras o palma la fund. Baiatul avea 7 ani si pana atunci facuse faze mai nasoale (ca orice baiat). Pur si simplu, la faza asta a cedat. Pana atunci a fost ferma si calma.
    Dar ma pot inchipui in postura ei. Stiu ca ai mai multa experienta: cand spui "Explici odata, de doua ori...apoi pas." la ce te referi?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  11. #29
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Pai la ce sa ma refer... Sunt lucruri simple pe care nu trebuie sa le explici de multe ori. Apoi daca nu face cum trebuie trebuie sa vezi problema.
    Iti cere atentie, se razbuna, ignora sfatul tau, etc. In mod normal abaterile ulterioare daca le ignori , isi va da seama ca intr-adevar este de datoria lui
    sa-si puna corect pasta pe periuta si nu sa vina mereu un parinte sa o faca. Daca o faci in continuare ...e raspunderea ta.
    Sunt si deprinderi mai complicate pe care le cultivi ani in sir si nu ai ce face. Spui de 1000 de ori ca sa se sedimenteze acolo. Nu scrie nicaieri ca un copil
    e un soft care odata programat functioneaza perfect. Daca sa ai un acvariu persupune perseverenta dusa la extrem ...gandeste-te ce inseamna un copil.
    In facultate mi-am luat pisica (siamezo-birmaneza) si caine (rotweiiler). Am citit undeva ca primele luni sunt determinante in dresajul cainelui,
    cum sunt si primii ani in educatia copiilor. Te chinui mai mult cativa ani dar iti usurezi munca si culegi roadele restul anilor.
    Copiii ignorati, alintati si batuti sunt produsul comoditatii parintilor din primii lor ani de viata.

  12. #30
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @Haplo: precis situatia in care esti in trafic si ai o sacosa in mana nu e prima oara in viata in care iei puradelul de mana. Precis l-ai mai luat de mana inainte si cand erai in parc, cand nu aveai sacosi, cand nu era nici un pericol de accident. Daca gestul de a fi tinut de mana il deranjeaza, precis l-a deranjat si in parc ... si educatia o faci tot timpul, nu doar cand "arde"

    Eu l-as pedepsi pe fi-miu indiferent daca laptopul e de la munca si lucrez (deci gestul lui ma afecteaza in mod direct) sau daca laptopul era cel de acasa si merge doar ca sa consume curent (deci gestul lui nu produce "nici o paguba")

    Cum spuneam, educatia o faci tot timpul ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  13. Likes Gabriel 72 liked this post
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •