Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 34

Thread: inceputul - 160 l

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    București, S1
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes

    inceputul - 160 l

    va salut dragi colegi.
    a venit momentul sa postez si eu cateva fotografii ale acvariului meu
    eheim mp 180
    filtru jbl 900
    4x30w t8 - 830-865-880-830
    incalzitor eheim de 150w

    plante ce se vede in poze - nu prea le cunosc
    pesti 4 sae 2 xifo 2 moli 2 botia 4 ancitrus(cred)

    apa de la retea, schimb 30 l 1 data pe saptamana
    fertilizare diy micro si macro + easycarbo 3,5 ml pe zi



    Attached Images Attached Images

  2. #2
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Salut Alin,

    Sa incep cu partea buna: ai putini pesti, nu ai suprapopulat acvariul, cum se intampla de obicei la incepatorii care nu se documenteaza inainte (din pacate trebuie sa ma includ in aceasta categorie ). Si fertilizarea este suficienta momentan, pentru ce plante ai in bazin.

    Partile mai putin bune:
    - autocolantul din spate nu are nicio treaba cu un acvariu de apa dulce - cum vad eu, pare a fi ceva cu corali. Sfat: Schimba-l cu unul monocrom, ce culoare-ti place tie, de la imitatie de sticla sablata, la alb, negru, albastru etc.
    - plantele sunt cam putine. Sfat: mai adauga plante, inclusiv de prim-plan (este chiar foarte gol prim-planul), Si nu lasa acele goluri intre plantele de fundal si cele de mijloc - zici c-ai lasat carare.
    Si o observatie ce tine strict de gusturile fiecaruia: mie personal nu-mi place pozitia "ansamblului" buturuga cu "coarne", acolo, in mijlocul acvariului. Nu stiu cum arata live (3D), dar in poza nu-mi place deloc - as cauta ceva mai frumos, dintr-o singura bucata, si as pozitiona-o ori mai in stanga ori mai in dreapta.
    - muta ventuza termometrului pe geamul lateral - nu-ti va mai sari in ochi bulina aia alba mare .

    Bafta si Ape limpezi!

    O zi buna!
    Mihai

    L.E.: alta chestie de gusturi: eu n-as fi mers pe acea combinatie de neoane. De ce nu lasi 4 x 865? Iti place mai mult lumina calda (galbuie) in acvariu?

    L.E.2: 30l schimb de apa saptamanal la 180l brut (cca. 140l-150l net) este cam putin. Incearca sa urci catre 50l saptamanal.
    Last edited by mihai_casian; 13-03-2015 at 08:30.

  3. Likes BBogdan liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    34
    Post (Dis)Likes
    Foarte Frumos felicitari . si eu acuma imi schimb fundalul albastru cu unul negru si substratul / vreau sa replantez totul .
    un mic sfat nu folosi ferropol e groaznic de prost dupa 6 luni de feropol am dat primul test iar fierul din acvariul meu este 0.01 si nu glumesc ma mir cu doamne iartama au crescut plantele mele in astea 6 luni . de acum am sa fac teste saptamanale.

  5. Dislikes Angelina disliked this post
  6. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    București, S1
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    va multumesc pentru sfaturi. acum 3 zile am reamenajat acvariul si va propun noul setup.
    acum am mai multe plante, care mi-au fost oferite de dl dan dumitru, alaturi si de o multime de sfaturi.
    sper ca am mai redus din greseli si vor fi mai multe "vorbe bune".



    am modificat si lumina astfel
    4x30w osram - 865 830 880 865

    program de iluminare : 9-12 60w 10-11 120w
    16-21 60w 17-20 120w

    aditie co2 2bps permanet
    reactor din filtru de apa
    un filtru intern doar cu burete pentru filtrarea mecanica de 1000l/h

    mai trebuie sa achizitionez niste teste sa vad ce am in acvariu.

    LE. fundalul e dificil de inlocuit acum. cand voi muta acvariul ma voi ocupa de problema.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by alinutz198; 17-04-2015 at 00:18.

  7. Likes Gabriel 72, dandumitru, kirucd liked this post
  8. #5
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Da, mult mai bine acum! Cand vei putea schimba si folia de fundal va fi si mai bine!
    Cu alegerea neoanelor nu mai spun nimic, daca tie asa iti place, este ok.
    Ca "scape", arata foarte bine, dar, ca parere personala, doar piatra din stanga, cea care sta in picioare, nu se prea potriveste in peisaj (nu se "asorteaza" cu cele culcate). Desi pare cea mai spectaculoasa dintre toate, incearca ori sa-i gasesti o pozitie culcata, ori, din pacate, s-o scoti.

    Bafta in continuare!

    O zi buna!
    Mihai

  9. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    București, S1
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    La ce te referi, cu alegerea neoanelor? Aspect sau calitate?

  10. #7
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Ma refer la temperatura de culoare. 830-ul iti da o tenta galbuie (lumina calda). Nu stiu cum "da" cand se "amesteca" cu 880-ul, dar, cum spuneam si mai sus, eu as fi mers doar pe 865-uri.
    Nu stiu daca ai mai citit articolul asta, dar este foarte interesant: "Iluminarea bazinelor de apa dulce".

  11. Likes Gabriel 72 liked this post
  12. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    București, S1
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    880 se aprinde o data cu 830 si impreuna dau in lumina ca dupa amiaza la mare.iar plantele roșii au o nuanta deosebita
    Last edited by alinutz198; 17-04-2015 at 17:17.

  13. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    București, S1
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    astazi am facut primul test , acestea sunt valorile :
    no3 10
    no2 0
    gh 10
    kh 6
    ph 6.8

    cum vi se par?

    ps. - hc cuba nu prea merge bine in sensul ca nu se inmulteste, este plantata de 3 saptamani aproape. aveti vreun sfat?

  14. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Nu am eu multa experienta in domeniu dar mai ai putina rabdare cu HC cuba, sigur se prinde pana la urma, la mine am plantat in acvariu si ii mergea destul de prost, dupa 2 saptamani 80% din ea disparuse si dupa ceva timp a inceput sa apara cate o frunuilita iesind dintre pietricele

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •