Results 1 to 10 of 10

Thread: Sfat filtrare iaz

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes

    Question Sfat filtrare iaz

    Buna ziua tuturor,

    Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in alegerea unui filtru pentru micul meu iaz (L=3m/l=1,2/adancime maxima 0,7m ..... aprox 1500 litri de apa).
    Am gasit pe internet informatii destule insa nu am gasit ceva specific pentru un iaz asa de mic cum este al meu.Este facut de anul trecut si neavand experienta nu am achizitionat si fitru pentru filtrare apa, doar o pompa de 750 l/h pentru o micuta cascada, toate bune si frumoase pana cand au aparut algele....apa murdara de la cei 5 crapi koi; mentionez ca soarele nu bate mai mult de 4 ore (vara) pe zi direct in iaz si atunci nu pe toata suprafata lui.
    Datorita sumei minime de care dispun nu pot achizitiona un filtru performant si as dori achizitionarea unui filtru ieftin sau sa fac eu unul home-made.

    Am gasit pompa :
    Pompa iaz – SunSun 3600 l/h 20W

    si un filtru cu UV integrat :
    Filtru iaz gravitational Osaga OTF 8001 cu UVC-18W integrat

    Cost total aprox 800 ron.
    Credeti ca este de ajuns pompa? UV-ul? Capacitatea filtrului?
    As opta mai bine pentru unul home-made insa nu cunosc foarte multe detalii.

    Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri

  2. #2
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Cutiutele din comert, mai ales cele foarte ieftine sunt ineficiente daca iazul este populat cu crapi koi. Cativa bureti si cateva bioballs-uri nu au capacitatea sa trateze biologic un volum mare de apa in care excremente de koi si diverse particule sunt in continua descompunere....
    Ca varianta ,,chinuita'' poti folosi un astfel de filtru, cu Uv inclus...dar numai cu conditia unei curatiri foarte dese si schimburi frecvente de apa....

    Sfatul meu este sa strangi mai multi banuti si sa optezi pentru un sistem de filtrare mai performant...

    Ideal ar fi sa achizitionezi si un aerator pentru iaz, este absolut necesar.

  3. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tivi View Post
    Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in alegerea unui filtru pentru micul meu iaz (L=3m/l=1,2/adancime maxima 0,7m ..... aprox 1500 litri de apa).
    "Micul tau iaz"... e un pic mai mare: "formula de calcul a volumului apei: L(ungime) x l(atime) x h (adandime) = rezultat : 1000 = volumul tau in Litri. Calcul "scurt", in centimetri: 300x120x70 : 1000= ???? Spor...

    Alte sfaturi nu iti pot da, decat: studiaza discutiile despre filtrare "mult mai bine". Vezi si sectiunea Articole a forumului, ptr a intelege cum e cu filtrarea... volumul x "n ori" recirculat,... debit ptr filtrare bio... etc.

    Ptr inceput ai putea sa ne spui care este BUGETUL pe care esti disponibil sa il aloci / investesti in filtrare....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    "Micul tau iaz"... e un pic mai mare: "formula de calcul a volumului apei: L(ungime) x l(atime) x h (adandime) = rezultat : 1000 = volumul tau in Litri. Calcul "scurt", in centimetri: 300x120x70 : 1000= ???? Spor...

    Alte sfaturi nu iti pot da, decat: studiaza discutiile despre filtrare "mult mai bine". Vezi si sectiunea Articole a forumului, ptr a intelege cum e cu filtrarea... volumul x "n ori" recirculat,... debit ptr filtrare bio... etc.

    Ptr inceput ai putea sa ne spui care este BUGETUL pe care esti disponibil sa il aloci / investesti in filtrare....
    .....legat de volumul de apa sunt sigur pe ceea ce spun (aprox 1500 litri), iazul nu este perfect dreptunghiular, nu are peste tot aceeasi adancime iar peretii sunt inclinati, nu drepti, oricum multumesc pentru atentia acordata.
    Am citit pe internet despre filtrare insa ideea era ca in cazul in care eu nu reusesc sa fac unul, sa cumpar pompa si filtrul mentionat.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by stefannicolae1978 View Post
    Salut,

    Cutiutele din comert, mai ales cele foarte ieftine sunt ineficiente daca iazul este populat cu crapi koi. Cativa bureti si cateva bioballs-uri nu au capacitatea sa trateze biologic un volum mare de apa in care excremente de koi si diverse particule sunt in continua descompunere....
    Ca varianta ,,chinuita'' poti folosi un astfel de filtru, cu Uv inclus...dar numai cu conditia unei curatiri foarte dese si schimburi frecvente de apa....

    Sfatul meu este sa strangi mai multi banuti si sa optezi pentru un sistem de filtrare mai performant...

    Ideal ar fi sa achizitionezi si un aerator pentru iaz, este absolut necesar.
    Stiu ca in comert toate cutiile au inscriptionate capacitatile de functionare intr-un mediu ideal (laboratoare, etc) tocmai de asta studiind putin am optat pentru pentru un filtru inscriptionat ca este ok pentru 8000 litri de apa si o pompa pentru 3600 litri de apa.
    Ca pret este destul de mult pt mine insa as fi dispus sa dau acesti bani (800 ron).....sa strang mai multi nu prea am sanse.
    Nu se pune problema curatiri dese, iazul este in fata casei si timp am sa-l curat, schimbari frecvente de apa iarasi nu sunt o problema, am fantana si oricum cam odata pe saptamana alimentez iazul lasand apa sa curga cam o ora incontinuu.
    O sa optez si pentru cateva plante de pus in apa, insa asta mai tarziu.

  6. #6
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tivi View Post
    Stiu ca in comert toate cutiile au inscriptionate capacitatile de functionare intr-un mediu ideal (laboratoare, etc) tocmai de asta studiind putin am optat pentru pentru un filtru inscriptionat ca este ok pentru 8000 litri de apa si o pompa pentru 3600 litri de apa.
    Ca pret este destul de mult pt mine insa as fi dispus sa dau acesti bani (800 ron).....sa strang mai multi nu prea am sanse.
    Nu se pune problema curatiri dese, iazul este in fata casei si timp am sa-l curat, schimbari frecvente de apa iarasi nu sunt o problema, am fantana si oricum cam odata pe saptamana alimentez iazul lasand apa sa curga cam o ora incontinuu.
    O sa optez si pentru cateva plante de pus in apa, insa asta mai tarziu.

    8000 litri apa fara pesti...e foarte corect!!!...dar cu pesti, abia face fata la cativa ,,mormoloci''!!!...

    Schimburi de apa nu inseamna numai sa golesti iazul si sa pui alta apa...pt ca destabilizezi tot sistemul si omori si pestii!!!..E suficient un schimb de 10/% la cateva zile...sau chiar mai des in cazul tau.
    Last edited by stefannicolae1978; 04-03-2015 at 22:03.

  7. #7
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by tivi View Post
    Stiu ca in comert toate cutiile au inscriptionate capacitatile de functionare intr-un mediu ideal (laboratoare, etc) tocmai de asta studiind putin am optat pentru pentru un filtru inscriptionat ca este ok pentru 8000 litri de apa si o pompa pentru 3600 litri de apa.

    Nu se pune problema curatiri dese, iazul este in fata casei si timp am sa-l curat, schimbari frecvente de apa iarasi nu sunt o problema, am fantana si oricum cam odata pe saptamana alimentez iazul lasand apa sa curga cam o ora incontinuu.
    O sa optez si pentru cateva plante de pus in apa, insa asta mai tarziu.
    Ar fi bine sa citesti topicul colegului Stefan, aici defata.... ai sa inveti multe si o sa intelegi multe de acolo. Eu am subliniat doar cateva aspecte Succes

    Ps: nu vreau sa percepi comentariile mele ca "moraliste" sau "de sus"... nu asta e intentia. Dar nu pot sa dau sfaturi "mai exacte" din moment ce nu am trecut prin "chinurile" iazului....
    Initial cand am citit 1500L... mi-am zis in gand: "ca acvariul meu.... fa-i sump!" Dar stiu ca e diferita treaba aici... asa ca las pe altii trecuti prin asta sa iti explice mai bine. Sfaturile lui Stefan sunt destul de obiective si la subiect, ar fi bine sa tii cont de ele, pana apar si altele...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt sfaturi, o sa mai rasfoiesc pe aici, deja aseara am gait la colegul "goodmans" http://forum.acvarist.ro/showthread....me-made-How-to
    cum se face un filtru homemade, este interesant si cred ca o sa incerc si eu pt ca este mai rentabil financiar, deasemenea o sa citesc si postarile colegului "stefannicolae1978".



    PS: accept orice mustrare, un sut in c.r un pas inainte

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Dupa ce am mai studiat si intrebat in stanga si in dreapta am facut pasul :am renuntat la filtru home-made si am cumparat fitru subpresiune OSAGA OPF 12000 cu UVC de 11W si o pompa OSAGA OSF de 4500 l/h.
    Inca nu am montat-o pentru ca acum repar greselile trecutului, cred ca am folia de iaz intepata pt ca pierd foarte multa apa, desi mai pe iarna cand era acoperit iazul cu folie nu s-a pierdut apa.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Buna ziua tuturor,
    Ce si de ce se intampla asa?
    Am pus in functiune pompa si filtrul cu UVC mentionat mai jos, toate bune si frumoase pana acum, apa curata, nu se mai inverzeste. Problema este urmatoarea: pe marginea iazului pana pe la adancimea de 40cm se dezvolta algele foarte rapid si pe timp de soare se ridica spre suprafata, destul de inestetic, zic eu........ Am citit intr-un post aici cum ca algele ar fi ok pentru pesti.....ce sa fac? sa folosesc substante contra algelor ori sa le las asa? poate dauna pestilor daca sunt foarte multe alge?

    Mumtumesc pentru raspuns

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •