Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 173

Thread: Biotop Amazon Altum Orinoco F3

  1. #21
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Ce mare pare acvariul cu puii de scalari in el , foarte fain!

  2. Likes alex08, parpa_tupac liked this post
  3. #22
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    sa dea Domnul sa creasca ei...sa vezi ce mic va fi acvariul...

  4. Likes alex08, parpa_tupac liked this post
  5. #23
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Ma tot uit la acest acvariu cum ai inceput si unde ai ajuns. Foarte fain , nu-mi pare rau ca m-am tot tinut de capul tau, sper ca nu te-ai suparat prea tare. Ai prins repede si ai fost receptiv, felicitari. Altii imi cer ei pareri in privat si fac tot cum ii taie capul. Spor pe viitor cu cel mare si sa iasa cel putin la fel ca acesta.

  6. #24
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Sincer, ma bucur ca ai stat pe capul meu. Daca nu ajungeam la stadiul asta cu acvariul poate nu eram impulsionat sa trec pe Altum.
    Astazi au implinit 50 de zile de la zbor!
    Desi am primit nenumarate sfaturi (bune de altfel) sa-i tin in steril ca altfel "nu cresc" in linkul de mai jos se pot urmari de la 35 zile de viata pana la 133 zile in acelasi acvariul plantat si amenajat de nimeni altul decat Oliver Knott.(130x60x60)
    Dupa cele 133 zile pana la 1 an banuiesc ca nu s-au mai facut poze sau au fost mutati in alt acvariu mai mare. Pun si cateva poze de la diferite stadii.

    LE. Ai mei sunt mai mici (la nivelul celor de 35 zile in pozelel lui) dar daca tinem cont ca au stat la Marius 5 saptamani la gramada (cateva sute bune) nu ma mir.

    http://www.pbase.com/plantella/mpka

    35 zile



    42 zile



    98 zile



    133 zile

    Attached Images Attached Images

  7. Likes alex08, ady vladutz liked this post
  8. #25
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    spor cu ei in continuare Radu

  9. #26
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    In acvariu steril ii poti hrani mai bine si mai mult iar la sfarsitul unei zile faci curat, ca si la discusi.
    Eu cred ca tu ii poti tine in continuare in acvariul actual. La tine este vorba de un biotop nu de un plantat ca al lui Knott. Daca ai si filtrarea ok e in regula. Si altumii mai ales cand sunt mici sunt mai sfiosi eu zic ca biotopol le poate prii caci au si locuri de refugiu daca simt nevoia.

  10. Likes nyko27, parpa_tupac liked this post
  11. #27
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    La pH de 7.7- 7.8... :(
    Conurile de arin pot fi una din cele mai ieftine solutii si suficient de stabile.
    Pe langa apa neagra daca sunt adaugate in cantitate ceva mai mare pot scadea ph-ul binisor.
    Eu azi imi iau 200 buc si introduc treptat cate 10-20 bucati cu teste repetate. (am PH-metru Hanna).
    Am avut scoarta de catappa care si-a facut treaba foarte bine insa dupa 2 luni nu mai are randament. Cel putin la PH. Plus ca sunt mai scumpe.

  12. #28
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Ai grija cu conurile de arin caci daca nu sunt uscate cum trebuie si sunt mucegaite mai mult rau fac. Stiu pe cineva care a ramas fara pesti de la ele. Mare grija.

  13. #29
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Le-am verificat temeinic si sunt cat se poate de uscate si curate.
    Multumesc de sfat oricum.
    Am adaugat cam 30 buc si au colorat apa frumusel in nici o ora. La o ora nu era scazut PH-ul. A ramas la 7,5 unde era si inainte.
    Verific din nou astazi dupamasa si revin cu info.

    Vreau sa mentionez ceva legat de mancare. Scriam mai sus ca le dau si daphnia congelata. Ei bine dupa mai multe cercetari mi s-a confirmat ca nu e cea mai potrivita hrana pentru pesti. Din punct de vedere al proprietatilor acestei hrane nu e in capul listei la calitatea ei. De asemenea am inteles ca e destul de "grea" la stomac.

    Spun aceste lucruri deoarece am observat o usoara apatie la Altumi in ultimele 2-3 zile.
    Momentan am renuntat complet la daphnia si le dau artemia congelata de 2 ori pe zi si la amiaza le dau un mix de hrana uscata (tetra discus maruntit, hrana universala fulgi, hrana pentru pesti de Amazon granule si spirulina tableta maruntita). Tot acest mix se amesteca cu apa pana mancarea se poate inchega in "bilute" pe care le lipesc prin presare pe sticla. Am ramas foarte surprins de pofta cu care mancanca acest mix.
    Intradevar imi ia cateva minute pana o prepar dar merita osteneala.
    Voi incerca sa fac o portie pentru 1-2 zile din acest mix (fara apa) sa vad daca e ok asa. Astfel nu mai pierd atat timp.

  14. #30
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Nu mai da mancare congelata de nici un fel. In afara de artemia toate celelalte pot transmite agenti patogeni.
    Gandeste-te ca in natura trec peste iarna. Eu am patit-o in doua randuri cu larvele rosii si ciclopus. Acum nu mai dau decat artemia.

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •