Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 173

Thread: Biotop Amazon Altum Orinoco F3

  1. #1
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes

    Biotop Amazon Altum Orinoco F3

    Asa cum va spuneam in celalalt jurnal "Angelfish paradise" am ajuns la momentul mult visat de a avea un biotop veritabil cu scalari Altum.
    La cat de mult imi plac ma multumeam cu orice varietate de "Altum" dar faptul ca am reusit sa am Orinoco Altum e de departe cel mai frumos vis implinit de cand ma stiu acvarist.

    In acest jurnal, doresc sa-i vad si sa-i vedeti crescand frumosi si sanatosi si de ce nu peste vreo 2 ani si ceva sa vedem si o ponta de la ei

    Pentru cei care nu stiu datele despre acvariul meu, pot fi vazute in semnatura mea "Angelfish paradise"
    Totusi trec datele importante:
    Acvariu: 130x40x51H
    Lumina: Lampa LED Aquazonic Sirius 120 (AL-196)
    Temperatura: 29 grade
    Decor: lemn natural
    Plante: 2 echinodorus
    Pesti: 35 neoni albastrii, 17 cardinal tetra (neon rosu), 14 corydoras, 2 ancistrus si 10 Altum Orinoco F3


    Cateva informatii despre vedetele acvariului: Cei 10 Altum Orinoco i-am cumparat de la Marius Orastie (nyko27) Duminica 22 Februarie 2015, la aproximativ 5 saptamani de la "zbor". Parintii lor sunt F2 cumparati de Marius de la Simon Forkel (Germania), care sunt la randul lor pui de Altum F1 (Wild).
    Desi au doar 5 saptamani, au deja 2cm inaltime (corpul) si cu innotatoare (5-6cm).
    Ajuns acasa la ora 21:00, la 21:15 am inceput procesul de aclimatizare care a durat 2 ore. In acest timp am urmarit indeaproape parcursul, masurand PH cred ca de cel putin 10 ori in cele 2 ore.
    La ora 23:15 mi-am luat inima in dinti si am introdus primul Altum in acvariu. Dupa aproximativ 15 minute, timp in care am vazut ca scalarul introdus nu dadea semne nici macar de cea mai mica problema, i-am introdus si pe ceilalti 9.
    Atat de bine s-au aclimatizat incat nu si-au pierdut deloc coloritul, ba mai mult de atat pe la ora 00:00 am riscat si le-am dat un strop de tetra discus praf. L-au halit fara discutii
    De dimineata le-am dat de mancare si s-au comportat de parca acolo s-au nascut. Pana acum totul bine si frumos.
    Sper sa nu aiba probleme de la diferenta de PH de la 6,2 cat are Marius la 7,2 cat am eu.

    Pe aceasta cale doresc sa-i multumesc lui Marius (nyko27) pentru ca m-a ajutat sa-mi indeplinesc acest vis de a avea Altum si mai ales Orinoco (preferatii mei). Totul a decurs extraordinar de bine. M-a lasat pe mine sa-i aleg bucata cu bucata, a fost cat se poate de omenos si va asigur ca daca va deplasati pana la el, veti avea parte de o surpriza cat se poate de placuta (nu va spun ce)

    Bafta la vanzare Marius, esti un om extraordinar. Cu visul tau implinit ai facut si alti oameni fericiti.
    Am o singura rugaminte: daca sunteti interesat de preturi discutati direct cu Marius (nyko27)

    Un prim video facut cu telefonul aseara in fuga.



    PS. Daca se considera ca isi are locul la biotop rog un moderator sa mute acest topic acolo.
    Last edited by Laurentiu Craciunas; 24-02-2015 at 22:46. Reason: Am inserat video direct in post, e mai usor accesibil (Laur)

  2. #2
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    sa-i vedem macar cat tatal lor ....

  3. #3
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei ! Sunt fascinat de acesti pesti carora, din pacate, eu nu le pot oferi conditiile necesare...


  4. #4
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    Sunt fascinat de acesti pesti carora, din pacate, eu nu le pot oferi conditiile necesare...
    de ce spui asta?

  5. #5
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    nu are codoi !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  6. #6
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nyko27 View Post
    de ce spui asta?
    La pH de 7.7- 7.8... :(


  7. #7
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Eu am 7,2 dar se pot tine si in ph 7,5.Simon Forkel asa ii tine

    PS. @rick, pe unde umblii?

    LE.
    Ziua a doua se arata cat se poate de senina pentru altumi.
    Mananca ca niste porcusori, sunt vioi, jucausi, nu sunt speriosi deloc si daca ma chinui putin o sa-i pot dresa sa manance din mana. Jale...Nu stau deloc la poze. Cu telefonul abia daca reusesc ceva.



    Attached Images Attached Images

  8. Likes gral1009, blu liked this post
  9. #8
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Fara comentarii , super. Mult spor.
    Din partea mea liber la "Biotop".

  10. #9
    High member BBogdan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    504
    Post (Dis)Likes
    Frumosi micutii , sa-ti traiasca si sa cresaca mari sa te poti bucura de frumusetea lor.
    Bafta!

  11. #10
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Excelent, abia astept sa vad faza de maturitate (si a biotopului, si a personajelor din el).
    Intre timp, ne mutam la sectiunea potrivita. Felicitari!
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •