Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 111 to 120 of 173

Thread: Biotop Amazon Altum Orinoco F3

  1. #111
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma acvariul va avea 120x60x70H. Mai mare de atat iese din posibilitatile mele financiare pe termen lung.
    Totusi, e diferenta mare de la 260 litri brut la 504 litri brut. As fi vrut 160x60x70 dar implica costuri mai mari la sticla la stand la consum de curent, spatiu, manevrabilitate, etc.

    Astazi as merge sa iau teava pentru stand.
    Aici parerile le-am vazut destul de impartite. Din discutii reies urmatoarele variante:
    - prima si cea mai accesibila la pret ar fi 3x2x3mm grosime
    - a doua 6x4x2mm grosime
    - a treia 4x4x3mm grosime

    Standul intentionez sa il fac cu 6 verticale(2 compartimente) si partea de sus si de jos sa fie cu 4 traverse. Personal as merge pe prima varianta pentru ca nu vorbim de o greutate exagerata. Undeva la 420 litri net+ 100kg sticla + nisip alb max.30kg-->Total greutate = 550kg
    Nu mai aduc in calcul ca la greutatea asta as putea sa il fac din pal de 3cm...

    La grosimea sticlei ar fi 2 variante: 12mm si 15mm
    - 12mm pot lua din Mures gata lipit foarte profi la cca.1370 ron(CANTUIT LA MASINA CNC LA 45 GRADE) - intarituri longitudinale sus pe lungime de 100cm/5cm latime si o transversala de 8cm; intarituri pe fund roata cu o latime de 5cm
    - 15mm din Brosov gata lipit de o firma cca.1660 cu transport inclus(NECANTUIT, DOAR SLEFUIT) - nu mai necesita intarituri pe fund doar sus ca le pun ei obligatoriu. Nu cred ca e ok sa dau numele firmei dar puteti cauta pe net. E o firma cu nume mare. Daca vreau cantuita ma costa 300 in plus deci 1960 cu transport inclus.

    Ar fi o diferenta de cca.300 sau 600 ron.
    La dimensiunile date eu spun ca pot dormi linistit si cu 12mm, mai ales ca e si cantuita peste tot.
    Inca un avantaj, mic cei drept dar totusi e volumul net. La 12mm mai castig cativa litri

    Va rog sa va dati cu parerea pentru ca astazi vreau sa incep sa iau fierul pentru stand si eventual dupa ce e gata sa dau comanda la acvariu.

    PS. alta firma face acvariu de 200x60x70H tot din sticla de 12mm, plus ca pe ebay in Germania e plin de acvarii cu inaltime de 70cm si tot din 12mm se fac. Nu vorbesc de ciurli burli ci de constructori consacrati.

  2. #112
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Am luat teava de 4x4x3mm grosime. Mai bine prea mult decat prea putin.
    Pretul a fost super. 11 ron metru liniar, fata de majoritatea din Mures care au cu 13-15 ron.
    Raman pe varianta cu sticla de 12mm cu intariturile de rigoare si las si 1 transversala cu lateme de 6cm pusa la mijloc peste cele 2 longitudinale.
    Saptamana viitoare sunt in concediu si am timp sa ma ocup de stand.
    Va fi grunduit si vopsit cu produse de top(pulverizate) de la Caparol ca sunt angajat

  3. Likes alinutz29 liked this post
  4. #113
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    spor Radu sigur va iesi bine

  5. Likes alinutz29 liked this post
  6. #114
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Acvariul ma costa in total gata lipit si uscat 1250 ron
    Saptamana viitoare la sfarsit e gata sticla si se apuca de lipit, apoi urmeaza o perioada groaznica. Asteptare 2 saptamani, apoi test apa si acasa cu el.

  7. Likes Tph, alinutz29 liked this post
  8. #115
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Sa ai bafta. Pana la urma acvariul cat de mare ramane?

  9. #116
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Dimensiunea finala 120*60*70 inaltime

  10. #117
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by parpa_tupac View Post
    70 inaltime
    Super! Cred ca vei fi multumit de cum vor creste.

  11. #118
    Member marcusyon's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Spor la asteptat
    2 caini, o pisica pe care o cheama Petrica si un acvariu. Ce urmeaza ?

  12. #119
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Sunt in asteptarea standului. Urmeaza ca saptamana asta sa il grunduiesc si apoi sa-l vopsesc.
    Vineri vine din concediu persoana de contact care va taia sticla. Are si colegi dar ma duc doar pe mana lui pentru ca e super profi. Sticla se va lipi Marti daca totul e bine, apoi primul test de apa va fi dupa 8 zile de la lipire (cu ziua lipirii inclusa), la persoana care se ocupa de proiect. Pana la urma nu voi pune transversala la mijloc (pentru o mentenanta muuuul mai usoara). Voi pune in schimb 2 intarituri longitudinale dublate, pana in capete.
    In teorie pe saptamana viitoare Vineri, am acvariul acasa.

  13. #120
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes

  14. Likes cosminTM, blu, nyko27, rick liked this post
Page 12 of 18 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •