Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Abonament Digi Optim Nelimitat (RDS) ... pareri, impresii, barfe etc

  1. #1
    Member Adrian_cv's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Craiova
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes

    Abonament Digi Optim Nelimitat (RDS) ... pareri, impresii, barfe etc

    Salutare.
    Ma bate gandul sa-mi portez nr de vodafone in Digi.
    Cei ce aveti astfel de abonamente ce parere aveti legat de serviciile oferite ?
    Multumesc.

  2. #2
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Pro: ieftin fata de concurenta.
    Contra: Semnal slab. In locuintele cu pereti grosi pica de tot. Cand nu are semnat intra pe reteaua vodafone dar tot prost merge.

    Daca ti se pare asa atractiv poti sa faci abonamentul pe 1 an si mergi in paralel cu vodafone. Daca ti se pare ca totul este ok, transformi abonamentul de vodafon in cartela si portezi numarul pe abonamentul existent la Digi. Portarea numerelor de pe cartela se face mult mai rapid decat de pe abonament. Dureaza 3 zile parca.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  3. Likes Adrian_cv liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bucuresti - Salaj
    Posts
    63
    Post (Dis)Likes
    In apartament la mine parca e pestera: semnal minim pe Orange si Vodafone. Am portat abonamentele pe Digi si de atunci stau si eu ca omu' linistit pe fotoliu in loc sa alerg pe la geamuri sau pe balcon daca vreau sa vorbesc la telefon. Am facut schimbarea in sept 2014 si nu regret nici un moment.

  5. #4
    Member SirMario's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Resita
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by greenp View Post
    Pro: ieftin fata de concurenta.
    Contra: Semnal slab. In locuintele cu pereti grosi pica de tot. Cand nu are semnat intra pe reteaua vodafone dar tot prost merge.
    Tin sa te contrazic . Cel putin in "comuna noastra" - Resita nu este nici o problema cu semnalul. Stau in Beci si merge netul pe 3G (adevarat 1-2 liniute) dar merge. Grosimea zidurilor la noi in bloc (cu tot cu izolatie) undeva la 40 cm . In casa semnal full .
    Alte avanataje sunt miile de minute care le poti vb oriunde oricand oricum (cel putin eu vb Germania, Italia, Franta) si n`am avut probleme niciodata cu semnalul sau costuri aditionale ..... Am 2 abonamente de cand au aparut pe piata. Acum in Martie imi expira Vodafone si Cosmote .. renunt la aman2 si raman pe RDS

  6. #5
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    am si eu. e un abonament care mi-e util si in roaming. preturile sunt mici si semnalul ok in tm si imprejurimi. am avut semnal si pe ruta tm cluj.

  7. #6
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bilti View Post
    am si eu. e un abonament care mi-e util si in roaming. preturile sunt mici si semnalul ok in tm si imprejurimi. am avut semnal si pe ruta tm cluj.
    La noi la demisol la servici, in cetrul orasului am 1 linie . Daca vreau sa vorbesc pe Digi se intrerupe, la fel si pe vodafone, doar orange merge...
    Culmea semnalului este ca atunci cand merg intr-o localitate la granita cu Ungaria, trebe sa merg la iesire din sat sa am semnal pe Vodafone, dar merge din casa sa vorbesc pe Digi...
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  8. #7
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Am portat 2 numere Orange la ei. Ambele abonamente sunt Optim Nelimitat si ma costa 4 euro (contractul a fost semnat pe 5 euro), TVA inclus. Asta pentru ca aveam de la ei net fix si cablu tv. Daca faci doar un abonament, te costa 10 euro, doua 7 euro si pretul scade cu cat ai mai multe servicii de la ei.

    Despre semnal, in Bucuresti, pot sa afirm doar atat: stau la ultimul etaj, apartamant de mijloc si mi se intrerupeau apelurile cand eram la Orange, eram fortat sa merg in balcon sa vorbesc. Am semnal si cand stau pe tron, si cand sunt in lift, si cand sunt in metrou. Asta pe partea de voce (ca sa nu se planga lumea ca wireless-ul de la metrou e dat de Digi si ai semnal oricum).
    Ca sa nu spuna cineva ca sunt aplaudac sau platit de Erdees iti spun ca au bube cu semnalul in localitatile izolate sau de munte. De exemplu in gara Breaza eram in roaming. La fel si in Busteni, dar ai 100Mb de date in roaming national (atentie la exprimarea asta cand citesti contractul) si poti verifica linistit un e-mail sau acvarist.ro. Inca un exemplu, nu am semnal in magazinele Lidl, poate o sa ziceti ca-s nebun sau tampit, si nici reclama nu vreau sa le fac astora. In oricare alt super/hyper/extra/mega-market nu am probleme si netul merge brici.

    Probleme vor fi destule: 1) interpretari favorabile ale contractului (scria clar ca platest 5 euro, TVA inclus si m-am trezit cu TVA dublu pe 2 facturi);
    2) este o retea exclusiv 3G (mi-am dus telefonul luat de la portocalii in service, folosesc un telefon 2G si ma freaza zilnic cu mesaje ca-mi opresc serviciile pentru ca vorbesc pe roaming national, vezi boldul de ma sus), dar 3G pe benzile de 900 si 2100Mhz. Mare grija la ce telefon folosesti, altfel patesti ca mine;
    3) pentru ca am multi prieteni la Relatii Clienti Erdees, iti pot spune sigur ca sunt instruiti sa nu-ti dea dreptate, sa faca tot posibilul sa te contrazica si sa gaseasca scuze ordinare, chiar daca tu le demonstrezi, cu contractul in fata, ca se fac singuri prosti prin ceea ce spun. Deci, nu-i declara prosti sau cretini, asa li se impune (cine fluiera in biserica e concediat fara drept de apel). Mergi pe calea scrisa a reclamatiilor. La a doua abatere pune in CC-ul mailului ANPC;
    4) nelimitatul asta nu e chiar nelimitat. In sensul ca ai un numar de minute pe care, desigur, nu le poti consuma nici daca vorbesti non-stop, dar in oferta scrie nelimitat. Lucru valabil si la net, unde ai 5Gb la viteza maxima, apoi scade la minim 128kb/s (eu sunt tot timpul pe Youtube sau Soundcloud si nu ma plang de viteza - asta ca o mica paranteza);
    5) nu exista o data stabilita pentru refill-ul automat pentru resursele din abonament. Astfel te vei trezi ca la Cost Control ai 100 min nationale vorbite si ai mancat 4,5Gb de net, desi factura s-a emis cu cateva zile in urma. Nu e grav, dar e stresant uneori;
    6) daca vrei sa-ti iei si telefon de la ei, te legi la cap pentru 2 ani: odata ca faci abonamentul pe minim un an, apoi faci comanda de telefon si pentru asta il prelungesti cu 2 ani. Perioadele se cumuleaza. Am citat aproximativ cuvant cu cuvant din ceea ce mi s-a transmis de la casierie si Relatii cu Clientii;

    In final iti recomand sa citesti bine contractul. Fa-l pe un an, astfel e mai usor sa-l reziliezi si daca vei fi tu multumit de serviciile lor atunci il poti prelungi.

  9. Likes kari, Adrian_cv, greenp liked this post
  10. #8
    Member Adrian_cv's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Craiova
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc pentru parerile exprimate. Momentan cred ca o sa zic pas pina in septembrie cand ii expira si sotiei contractul cu vodafone. Pana atunci vom vedea cum vor mai decurge lucrurile.

  11. #9
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  12. #10
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Asta doar in teorie. Daca ai beneficiat de o reducere, fie ea si de 1%, nu mai intri sub incidents legii.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •