Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Ucraina

  1. #11
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Referitor la bucureșteni: marea problemă e că au rămas tot mai puțini, sunt foarte multe "rase", atāt din diverse colțuri ale țării, cāt și din alte țări (foarte mulți chinezi, arabi, turci, etc).
    Īn plus, sursa răului vine de la (n-am să le zic minoritari) țigani, de la scursurile pămāntului. Dar problema cu transporturile īn comun și cu nesimțirea nu e ceva local. Chiar azi citeam un articol cu tema "de ce nu circulă timișorenii cu tramvaiul". La comentarii, foarte mulți se plāngeau de mirosul insuportabil de pișat, aurolac, nespălați, precum și de hoți. Colegii din Timișoara pot confirma sau nega cele spuse de mine.

    Referitor la război: cel din Ucraina nu este al nostru și nu e treaba noastră să intervenim, mai ales dacă ținem cont de calibrul "inamicului". Și pe de altă parte, cu cine să lupți? Cu copii care n-au făcut armata? Cu rezerviști ca mine, care după 10 metri de alergare īși dau sufletul? Cu ce dotare? Să fim realiști, īn toata istoria noi am fost supușii altora și am jucat după cum ni s-a dictat - poate mai puțin pe vremea lui Ceaușescu, care avea mult lichid īn instalație - dar asta e o altă poveste.

    După umila mea părere, trebuie să stăm īn banca noastră și să ne vedem de treabă. Din păcate, din nou o să trebuiască să jucăm după cum ne dictează adevărații conducători ai Romāniei: NATO și UE.

    Sper totuși că cei īn măsură să ne hotărască soarta au capul pe umeri și știu că războiul nu aduce niciodată nimic bun..

    E doar punctul meu de vedere, nu dați cu pietre

  2. Likes vazilian, marianmarian liked this post
  3. #12
    Membru cu salariu mare georeo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ramnicu Valcea
    Posts
    302
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca Nato va ataca Rusia cum nu cred ca Rusia va ataca Nato, ca si in razboiul rece nu a existat conflict direct din cauza arsenalului nuclear pe care fiecare dintre parti il detin. Mi se pare o ironie ca tocmai din cauza bombei nucleare, cu hidrogen etc nu incepe un razboi...

    Haplo are dreptate in ideea ca ucrainienii ar avea motive sa urasca (ca si romaniii de altfel) rusii in urma istoriei petrecute dar pun pariu ca daca faci un sondaj de opinie in Ucraina in privinta uciderii lor in masa de catre Stalin ca habar nu au nimic ... acealasi lucru cum majoritatea Basarabenilor nu cunosc istoria executiilor de la Fantana Alba comise de fostul kgb cu soldati ucrainieni sau deportarile in masa in Siberia sau Kazahstan...
    Nihil sine Deo!

  4. Likes dandumitru liked this post
  5. #13
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by georeo View Post
    Nu cred ca Nato va ataca Rusia cum nu cred ca Rusia va ataca Nato, ca si in razboiul rece nu a existat conflict direct din cauza arsenalului nuclear pe care fiecare dintre parti il detin. Mi se pare o ironie ca tocmai din cauza bombei nucleare, cu hidrogen etc nu incepe un razboi...

    Haplo are dreptate in ideea ca ucrainienii ar avea motive sa urasca (ca si romaniii de altfel) rusii in urma istoriei petrecute dar pun pariu ca daca faci un sondaj de opinie in Ucraina in privinta uciderii lor in masa de catre Stalin ca habar nu au nimic ... acealasi lucru cum majoritatea Basarabenilor nu cunosc istoria executiilor de la Fantana Alba comise de fostul kgb cu soldati ucrainieni sau deportarile in masa in Siberia sau Kazahstan...
    Binenteles !
    Cum nici romani nu mai stiu ce inseamna secui !
    De aceea spuneam mai sus ca niciodata nu conteaza actele care au facut istoria, ci numai prezentul, nimeni niciodata nu se raporteaza la trecut, asta ar insemna onoare, demnitate, respect fata de cei care se afla de partea cealata a baricadei.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. Likes vazilian liked this post
  7. #14
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Am calatorit destul de mult prin tara si Bucurestiul nu are monopolul nesimtirii si prostiei. Acestea sunt uniform distribuite

    NATO fara americani este o mica prastie. Momentan americanii sunt orientati pe politici sociale. Republicanii au ocazia sa castige mandatul de presedinte in 2016. Pana atunci este greu de crezut ca americanii vor mai cheltui ceva pentru a rezolva prostiile facute de nemti si francezi. Vor cheltui doar daca vor fi obligati. Aparent, ca sa ajunga sa fie obligati trebuie sa existe o agresiune directa, ori asta mai greu...

    Mai este ceva : desi rusii au ceva armament modern, este modern acum. Cu toate sanctiunile astea nu vor putea sa-l mentina/schimbe, mai ales ca pe ei ii costa mai mult decat pe americani. Asa ca, dpdv economic, pentru rusi este mai avantajos sa investeasca armamentul. Si cel mai bine il investesti in cucerirea de noi teritorii.
    Pe scurt : rusii au toate motivele sa avanseze si vor intalni o opozitie cand va fi prea tarziu. Momentan, putin le pasa de NATO. Sa nu uitam ca au alipit Crimeea in cateva luni. Dupa ce rezolva Ucraina mai au si Transnistria. Acolo au si trupe « de mentinere a pacii ». Vad ca prin Moldova au rezolvat cu reprezentantii pro-romani din Guvern, asa ca este posibil sa inventeze si acolo o minoritate care trebuie protejata. Nu uitati ca Putin are mandat pe 6 ani si legea lor parca spune ca are voie doua mandate consecutive. Deci, va fi la putere cel putin inca 10 ani.

    Edit:
    Industria militara are liste de asteptare, Rusia fiind deja al doilea exportator de arme dupa USA. Problema este ca nu prea mai au gulere albe si gulere albastre pricepute. (prost platiti desi profiturile sunt imense). Asa ca, pentru a face un tanc mai modern, rusii trebuie sa importe diverse. Importurile se platesc in euro (vezi navele Mistral) sau in dolari. In plus, rusii mai pierd ceva si la cursul de schimb. Deci, in loc sa-i coste (sa zicem) 1 USD sa produca un tanc, ii va costa 1,5 USD.
    La americani este mai simpla treaba : platile se fac in dolari, armata lor cumpara armament de pe piata interna, dpdv al bugetului USA este un fel de investitie, banii dati pe armament ajung sa fie impozitati tot de Guvern, Guvernul USA este cel care tipareste dolarii, etc. Practic, pe americani un tanc de 1 USD ii costa in mod real 0.75 centi.
    Balanta comerciala a rusilor este pozitiva, insa daca scoti din ecuatie petrolul si gazele naturale situatia nu mai este asa de roz. Pretul petrolului a scazut artificial ( in viata mea nu am auzit o explicatie mai ciudata J) si daca americanii reusesc sa faca Europa sa investeasca in mai multe terminale pentru gaze, rusii o vor termina cu partea de venituri.

    Cu toate sanctiunile astea pe cap, practic rusii sunt impinsi catre utilizarea armelor.
    Last edited by Haplo; 16-02-2015 at 11:40.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  8. Likes dandumitru liked this post
  9. #15
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Americanii deja folosesc bani pentru produse care le-ar produce in 2060 (asta in conditiile in care productia si vanzarile ar ramane macar constante). 80% din banii de la FMI vin de la chinezi. Fara al 3-lea razboi mondial e imposibil sa redresezi lucrurile.

    Ucraina este o tara creata de rusi. Cine crede altceva se minte singur. Kievul este un oras ridicat de catre nordici, stapanit de lituanieni si ras de pe fata pamantului de tatari. Rusii i-au izgonit pe tatari si atat. Restul sunt povesti nemuritoare. Stalin i-a infometat pe toti (holodomor) si au murit patru miloane de ucraineni dintr-un singur motiv: era si a fost intotdeauna un teritoriu anexa a Rusiei (de aia ii si spune Rusia mica). Hursciov a rupt teritorii din cinci tari si a creat Ucraina de zi si acum astia nu mai vor sa danseze ce le canta rusii. Cam ce credeau ca se intampla?

    La fel este si situatia Romaniei. Vad ca multi urasc rusii dar pun pariu ca nu au vazut un rus in viata lor. Pun pariu ca nici macar nu au habar cum si-au castigat romanii independenta. Pai rusii au fost dintotdeauna labili psihici, asa sunt ei: traiesc totul la extrem si sunt foarte emotivi. Din moment ce te-ai aliat cu ei sa scapi de otomani trebuia sa-ti asumi si ca stai in pat cu psihopatul. La fel si cu Moldova: aia te-au ajutat sa iesi de sub jugul turcesc ti-au lasat jumatate de tara sa faci ce te taie capul si si-au luat dreptul: cealalta jumatate.

    Lucrurile trebuie vazute la rece.
    Problema noastra, in general, este ca avem falsa impresie ca Europa e miezul din dodoasca. Al doilea razboi mondial s-a jucat si s-a castigat/pierdut in Asia.
    Acum India are rachete nucleare indreptate spre China. China vrea sa puna un chinez piciorul in Japonia (dupa cat i-au violat astia in istorie vreo 2000 de ani) si Japonia e obsedata sa cucereasca China si Coreea. Daca incepe razboiul Coreea de Nord si Sud se sterg in 3 zile una pe alta de pe harta. Israelul, de care nu o sa mai aibe nimeni timp, ramane fara protectie si o sa fie incoltit si o sa dispara in 2-3 luni. Rusii o sa intre in Canada si Brazilia o sa stea la panda si o sa scoata capul sa-i constranga pe americani sa le faca tot felul de concesii. Parerea mea este ca Germania pentru prima data in istorie o sa stea in stand-by si o sa atace la sfarsit sa decida soarta razboiului. Turcia o sa fie iar neutra (ii doare la basca de NATO).
    Parerea mea este ca, din pacate, o sa fie un razboi si nici pe departe nu se cunosc inca toti jucatorii si posibilii invingatori.
    Romania o sa faca ce a facut intotdeauna: o sa fie penibila si chiar daca o sa faca parte din alianta invingatoare nu o sa ne bage nici dracu in seama si daca face parte dintre pierzatori nu o sa se schimbe nimic: o sa fim aceeasi colonie dar cu un alt stapan. O sa pupam funduri in continuare doar ca o sa mai difere gusturile.

    LE: Rusia este la ora actuala singura tara de pe glob care are pe teritoriul ei toate resursele naturale. De fapt intotdeauna a fost singura tara unde gasesti sa exploatezi tot tabelul lui Medeleev, la nivel industrial. Cine crede ca pe termen lung Rusia va pierde un razboi economic, inseamna ca nu stie cum il cheama cu buletinul in mana.

  10. Likes Nimeni, BEBE PANAIT, dandumitru liked this post
  11. #16
    Membru cu salariu mare georeo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Ramnicu Valcea
    Posts
    302
    Post (Dis)Likes
    Avl este fals ceea ce spui, fara jutorul Romaniei in razboiul de independenta, Rusia ar fi pierdut razboiul cu turcaletii! Rusia a acceptat intrarea Romaniei in razboi fiind pusi in situatia iminenta de a pierde razboiul. Balanta a fost definitiv inclinata odata cu intrarea noastra in razboi cu conditia bineinteles de a ne castiga independenta! Si cum ai putea sa-i iubesti pe Rusi?! in conditiile in care exista episodul Basarabia, exista episodul tezaur, exista episodul tradarii rusilor in primul razboi mondial . lasand Romania descoperita in fata atacului Germano-Bulgar?!

    Si legat de marea vitejie a rusilor in razboaie e fabula ... e vb de mai multa vodka sau mai bine zis spirt diluat cu apa... Hitler nu i-a cucerit doar din cauza ca a facut aceeasi greseala ca si Napoleon ... a uitat ca exista iarna grea in mama Rusie...
    Last edited by georeo; 16-02-2015 at 14:40.
    Nihil sine Deo!

  12. #17
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Americanii deja folosesc bani pentru produse care le-ar produce in 2060 (asta in conditiile in care productia si vanzarile ar ramane macar constante). 80% din banii de la FMI vin de la chinezi. Fara al 3-lea razboi mondial e imposibil sa redresezi lucrurile.
    Partea asta n-o inteleg. Datoria USA este de 106% din PIB. Asta inseamna o productie de un an si cateva zile
    Chinezii ocupa locul 5 in lista de contributori la FMI. Chiar daca ar fi pe locul 1, majoritatea banilor ajung in China datorita USA, EU, Japonia.
    Tot chinezii au incercat (impreuna cu rusii) sa nu-si mai converteasca rezervele in dolari si se gandeau la aur. Au renuntat de buna voie .

    Nu contest restul teoriei, problema este ca eu traiesc langa rusi in Romania, nu in alta parte . Oricum, partea de mai sus n-o inteleg si poate ar merita explicata?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  13. #18
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    O istorie sincera a poporului roman - florin constantiniu.
    E o carte buna, e doar una din cartiile de istorie adevarata, aparuta dupa 90 ...
    Poate asa o sa CONSTIENTIZATI ce scursuri am fost noi de-a lungul istoriei ...

    Vorba unui istoric roman (imi scapa numele): "Romanii se trag din daci care erau niste tarani betivi si romani care erau niste curvari pusi mereu pe harta. Cum dracu putea sa iasa o natie de soi din incrutisarea astora?"
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  14. Likes shamanalex, BEBE PANAIT liked this post
  15. #19
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    @Cristi: domn Neagu a lu' Djuvara ?
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  16. Likes Tatanka liked this post
  17. #20
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by georeo View Post
    Avl este fals ceea ce spui, fara jutorul Romaniei in razboiul de independenta, Rusia ar fi pierdut razboiul cu turcaletii! Rusia a acceptat intrarea Romaniei in razboi fiind pusi in situatia iminenta de a pierde razboiul. Balanta a fost definitiv inclinata odata cu intrarea noastra in razboi cu conditia bineinteles de a ne castiga independenta! Si cum ai putea sa-i iubesti pe Rusi?! in conditiile in care exista episodul Basarabia, exista episodul tezaur, exista episodul tradarii rusilor in primul razboi mondial . lasand Romania descoperita in fata atacului Germano-Bulgar?!

    Si legat de marea vitejie a rusilor in razboaie e fabula ... e vb de mai multa vodka sau mai bine zis spirt diluat cu apa... Hitler nu i-a cucerit doar din cauza ca a facut aceeasi greseala ca si Napoleon ... a uitat ca exista iarna grea in mama Rusie...
    Ce treaba are ce stim noi, cu realitatea? Da poate ar fii pierdut Rusia razboiul dar sigur, sigur fara ei noi nici macar nu-l incepeam. Nici nu mai conteaza atat timp cat toata lumea cunoaste acea deflagratie ca razboaiele Ruso-turce. Numai noi ii zicem razboiul de Independenta. La fel si in primul razboi modial: rusii faceau revolutie si se retrasesera din razboi, noi tineam tot estul coordonati de generalul Berthelot si cativa soldati francezi si la Versailles de abia a reusit delegatia romana sa intre. Tu crezi ca-i pasa cuiva de ce stii tu sau care credem noi ca-i realitatea? Crezi ca la Yalta daca durea pe cineva de tine, nu spunea Churchill sau Roosevelt: stai bai nea Stalin ca si romanii ne-au ajutat? Crezi ca intereseaza pe cineva ca singura batalie aeriana pe care aliatii nu au castigat-o niciodata a fost batalia pentru Ploiesti si ei au inceput sa constientizeze ca, dupa ce s-au intors inapoi cu doar 30% din bombardierele care decolasera din Sicilia, daca nu intorc romanii armele s-ar putea sa dureze cu un an mai mult razboiul?
    Pai nu-i iubesti da i-ai pupat bine in fund (nu ma refer la tine, ci strict istoric) si dupa plangem ca ne-am luat-o de la ei. Romanii trebuiau sa se trezeasca de cand l-au tradat rusii pe Tudor Vladimirescu. Nu e vina rusilor ca noi tot am continuat sa ne aliem cu ei si ei ne-au tras-o din toate pozitiile.
    Hitler nu i-a cucerit pentru ca rusii aveau tehinica militara net superioara nemtilor (T34 spre exemplu). Eu chiar cred ce a scris Suhorov pentru ca este foarte bine argumentat.

    @Haplo - in momentul de fata SUA are 300 de miliarde de dolari datorie la chinezi. SUA este cel mai mare cotizator la FMI. Cine, deci, finanteaza FMI-ul? Chinezii nu au reusit sa-si converteasca rezervele in aur pentru ca printau americanii bani care de fapt trebuiau bagati in piata peste 200 de ani, doar ca sa poata sa tina dolarul in joc. Daca se uita cineva atent vede ca dolarul este moneda cu cea mai mare inflatie din istoria unei tari care se vrea supra-putere.

    @ CristiIonescu daca neanea ala istoricul se trage dintr-o curva si un betiv e treaba lui. Eu unul stiu ca in Romania au trait si oameni ca maiorul Valeriu Carp, stiu cine a fost Petrache Poenaru si una peste alta daca nu erau altii ca Ion Ioanid sau Ion Pantazi (al caror parinti nu erau nici betivi nici curve) noi inca sapam probabil fantani si vanam caprioare, in loc sa ne batjocorim stramosii. Citatul oricum nu era asa dar sensul este cam acelasi si mizeria asta a borat-o Gabriel Liiceanu. Un nene a carui tata a venit pe tancurile rusesti, fost secretar de stat in plina epoca Dej si mana dreapta a lui Nicolschi. Un fiu de criminal care acum condamna comunismul si vorbeste despre democratie. Istoric auzi.... Citeaza-l in continuare.

  18. Likes georeo liked this post
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •