Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Pico reef 15l

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Portugal
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    Pico reef 15l

    Salut tuturor
    Numele meu este Cristi am 35 de ani sunt nascut la Satu Mare dar de aproape 15 ani stabilit in strainatate.
    Pe parcursul ultimilor ani am dedicat forte mult timp acvariiilor de apa dulce.
    Am avut de toate tipurile incepand de la comunitar,biotopuri,monespecii,crevetii si mam ocupat si cu reproducerea unor specii mai rare si mai dificile.
    in vara anului trecut ma aflam in romania in concediu si acvariile au ramas pe mana soacrei....ce sa spun...dezastru total,cand m-am intors din romania dupa o luna totul mort.Nimic nu a ramas in nici un acvariu
    Normal dupa spusele soacrei totul a decurs bine si a facut totul cum am invatato dar pur si simplu dupa doua saptamani dupa ce am plecat pesti si creveti s-au sinucis de dorul meu si nu avea nimic de a face cu faptul ca in doua saptamani ea a consumat mai multa hrana ca si eu intrun an
    Deci unde vreau sa ajung este faptul ca am a vut o suparare enorma vazand munca a multor luni si in unele cazuri ani distrusa si am hotara sa vind tot
    Asa am si facut dar dupa nici o luna a inceput sa imi lipseasca un acvariu in casa si asa ca am cumparat un mic acvariu de apa sarata

    Acvariul este un kit TMC MicroHabitat de 15 litri complet equipat,si asa am inceput aventura cu acvariile marine

    Dupa ce am montat acvariul am inceput sa observ ca kitul TMC nu este chiar complet si am inceput sa schimb cate ceva la el
    Ca de exemplu am mai adaugat o lampa led Aquaray identica cu cea care venea in kit si niste leduri actinice.Am mai schimbat pompa de apa din filtru si pompa de aer de la skimmer si am bagat un wave maker

    Propriul acvariu a luat 1l de live sand din caraibe si 2kg de live rock fiji premium

    Filtrarea este facuta doar de perlon si nimic altceva

    Cum stau aproape de ocean aveam optiunea sa folosesc apa naturala din ocean sau apa sintetica facuta cu sare si datorita marimi mici am optat pentru cea sintetica.
    De la inceput folosesc doar sare red sea si apa distilata normala.Niciodata nu am folosit apa de osmoza doar distilata pentru toate schimburile saptamanale si repunere

    Corali am numai soft corals ca de ex:ricordeas,xenias,discosomas,zoanthus,palythoas, knoopias,clavularias etc.


    Bun cred ca deja am cam vorbit mult asa ca hai sa arat niste poze




    Multumesc frumos si astept parerile voastre
    Last edited by Cristianrat; 07-02-2015 at 17:02.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Portugal
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

  3. #3
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Un acvariu superb, felicitari !

  4. Likes Irena, Cristianrat liked this post
  5. #4
    Base member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Gorjului
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Eu unul nu pot sa cred ca ala este doar un "borcan" de 15 l la cat de fain arata.
    Acvariu 63 l(60x30x35), 2x24WT5, Eheim Ecco Pro 300, butelie CO2 + controller. 3 Boraras Brigittae, 4 Oto Vestitus, 2 Paleatus, Anentome Helena, Yellow Shrimp. Plante:cateva(variaza).

  6. Likes Cristianrat liked this post
  7. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Portugal
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pentru comentarii
    Adevarul este ca cam toti se inseala in marimea reala a acvariului dupa vederea pozelor
    Dar ca dovada uite o poza linga un flacon de apa de 5 ltri


  8. Likes ovidiu.cursaru liked this post
  9. #6
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    regret pierderea suferita si totodată ma bucur ca ai luat-o de la capăt. Acvariu tau e superb!
    Poate într-o zi ne vei incanta ochii si cu un acvariu de apa dulce.

  10. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Portugal
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos
    In viitorul apropiat nu tare am de gand sa ma apuc de apa dulce,adica ma cam bate gandul sa refac un mic acvariu de creveti sulawesi care erau preferati mei printre creveti dar inca nu stiu inca sigur
    Eventual as putea sa vad daca gasesc ceva poze cu acvariile vechi si sa le postez
    Mersi inca odata pentru coment

  11. #8
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Excelentă lucrare!

    Am încercat și eu un pico de 15 litri, dar după prima destabilizare am intrat în panică și am trecut urgent la unul nano, de 60 litr.

    Mult succes în continuare, congrats!

  12. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Portugal
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    Salut tuturor
    De data aceasta m-am intors ca sa va cer ajutor la identificarea unei formei de viata ce a aparut in acvariu
    Dupa parerea mea este vorba de o anemoma ca deocamdata este mica si se afla ascuns pe sub pietre intro gaura dar cum nu sunt sigur am nevoie de opiniile voastre sa indentificam posibila anemona
    E este alb transparenta co reflexe de verde fosforescent.Acest verde este mai intens la firfurilr polipilor
    Va rog sa va uitati la poze si sa dati opiniile voastre
    Mersi


  13. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Să nu fie o "anemonă" din asta: http://www.thesaltybox.com/forum/att...ptasia-008.jpg

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •