Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 67

Thread: 387 Litri

  1. #21
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Vin iar cu intrebari. Sumpul il voi face in actualul acvariu: aquapro 80(126L) - 80x35xh45.
    Atasez o schita facuta in paint. Ma poate ajuta cineva priceput cu dimensiunile camerelor tinand cont de urmatorii parametrii?

    1. Apa care se va scurge din acvariu in momentul unei pene va avea in jur de 17L. As lasa o marja de siguraranta si as pune un total de 25L. Deci sumpul trebuie sa preia in caz de nevoie 25L.
    2. In camera pompei as vrea sa am un surplus de aproximativ 30L, astfel incat sa nu trebuiasca sa completez cu apa mai des de o saptamana. Totusi, habar n-am cata apa se evaporeaza la un open top de 150x55cm. Sumpul va avea capace din plexi. Cred ca 30L e safe.
    Attached Images Attached Images

  2. #22
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Daca tot faci sump si ai lipit acvariu nou era bine sa faci un overflow bean animal,
    e foarte silentios si sigur. Acum e prea tarziu. Intentionezi sa duci apa in sump
    printr-o singura teava? In cazul asta va fi destul de greu de reglat debitul, ma
    ales ca toate pompele au mici fluctuatii de debit, chiar si cand fluctueaza tensiune
    la priza.

    La sump ar yrebui sa faci geamurile despartitoare undeva sub 32-30 cm cel mai inalt,
    in felul acesta vei avea un spatiu de peste 40 de litri pentru apa care inapoi in sump din
    display. Atentie la teava cu care aduci apa din sump in display, va trebui sa dai in ea 2-3
    gauri de 2-3 mm diametru imediat sub luciul apei, altfel daca se opreste curentul apa vine
    in sump si prin aceasta teava pina cand se intrerupe sifonul.

    Compartimentele la sump:
    - 10 cm prima camera (intentionezi sa pui ceva aici?)
    - distanta intre geamuri de 3-4 cm
    - 40 cm a doua camera (daca urmatorul geam, care iti da nivelul apei in aceasta camera
    va avea sa zicem 25 cm inaltime atunci ai un spatiu util de 35 de litri, spatiu care ar fi ok
    pentru materiale filtrante biologice, un 35-40 de litri de medii biologice este ceea ce iti
    recomand eu pentru filtrare la dimensiunea bazinului)
    - inca 3-4 cm urmatoarele 2 geamuri
    - in jur de 20 cm camera pompei (trebuie sa faci calculele si in functie de grosimea sticlei pentru
    geamurile despartitoare).

    Camera mediilor de filtrare o poti imparti in doua camere egale, in felul acesta esti mai sigur
    ca apa trece prin toate mediile de filtrare (apa are tendinta sa gasesca drumul cel mai drept
    si fara oprelisti). Daca vei face asa poti sa pui un singur geam de despartire intre prima si
    a doua camera si intre a doua si a treia camera si doar intre a treia si a patra sa folosesti
    doua geamuri.

    Nu am apucat sa citesc ce pompa de recirculare vrei sa folosesti. E bine sa o dimensionezi
    in functie de volumul mediilor de filtrare, dar sa ai grija sa fii sigur ca sistemul de overflow
    pe care il faci sa faca fata la acest debit. Un timp de retentie hidraulica in mediile de filtrare
    a apei de 30-60 de secunde ar fi ok. Daca folosesti sa zicem 30 de litri de medii care in medie
    ocupa cam 50% din spatiul fizic si o pompa care are un debit real de 1500 litri (una cu un
    debit nominal de 2500-3000 litri iti va asigura un debit real de 1500 litri, sigur functie si de
    inaltimea la care trebuie sa ridici apa) vei avea un timp de retentie hidraulica de 36 secunde,
    care sa zicem ca este ok (15 litri de apa cat contin cei 30litri de medii impartit la 1500 litri
    iti da un rezultat in ore pe care il inmultesti cu 3600 secunde).

    Stiu ca am scris cam mult dar spor la studiu

    O seara placuta,
    Dragos

  3. Likes Laurentiu Cluj liked this post
  4. #23
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Mersi de raspuns. Nu ai scris mult, ai scris ce imi trebuie. Puteai sa scrii si mai mult ca nu ma suparam.

    Nu m-am aruncat la Beam Animal din motive financiare in primul rand. Cel mai mare regret acum e ca nu am facut cutie de overflow externa. Acum 2 zile am vazut pe net ca exista asa ceva. Nu vreau sa vad nimic in acvariu si daca aveam cutie externa vedeam doar pieptanele pe o buza laterala, dar asta e, peste 10 ani, la urmatorul acvariu stiu ce am de facut.
    Nu inteleg de ce trebuie sa reglez debitul. Nu planificasem nici un robinet pe teava care vine din acvariu in sump. Conducta de 32mm poate transporta mult mai multa apa decat imi va impinge mie in acvariu pompa de aproximativ 1000L/H(daca se dovedeste prea mica voi mai pune una, astfel incat sa am si un fel de sistem de backup in cazul in care cedeaza una), nu? Cantitatea de apa ce va trece prin teava de tur este fix ce impinge pompa in acvariu.

    Nu voi da gaura in teava de retur deoarece va fi un spray bar pozitionat imediat sub luciul apei, mai mult de 10L nu se vor intoarce prin el in sump in caz de oprire a pompei.

    Cat despre compartimentarea sumpului, voi face cum ai zis, nu sunt inca hotarat daca voi mari sau nu prima camera. Ma gandeam sa o fac de 20cm si pe viitor sa incropesc un Wet&Dry acolo.

  5. #24
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Gaura in teava de retur ti-am spus sa dai pentru ca nu stiam ca vei folosi un
    spray-bar.

    In privinta transportului apei din acvariu in sump printr-o singura teava, fie ea si
    de 32, lucrurile nu sint atat de simple precum par. Daca teava ar lucra in full sifon
    ai avea un debit mult prea mare, intr-adevar printr-o teava de 32 in full sifon la
    o diferenta de 1 m trec aproximativ 11.000 litri pe ora. Dar teava ta, fiind una singura,
    nu poti s-o folosesti in mod full sifon chiar daca ii pui robinet, va fi imposibil de reglat
    ca debitul care vine de la pompa sa fie exact acelasi care trece prin teava. Drept pentru
    care va trebui sa lasi apa sa nu intre in full sifon si vei avea zgomot pentru ca va fi apa cu aer.
    Daca teava la intrare in sump va fi in apa atunci in interiorul tevii se va crea efectul de full
    sifon din cand in cand si probabil va galgai si nivelul de apa in display va fi fluctuant. Daca
    teava la intrarea in sump va fi afara din apa atunci vei avea zgomot si mai mare. Nu mai zic
    ca daca se infunda teava ai o si mai mare problema.

    Ramane sa vezi cum va lucra cand definitivezi, eu zic ca nu va fi ok.

    Daca solutia cu o singura teava ar fi fost ok toata lumea ar fi folosit aceasta solutie, dar este
    o alegere riscanta si nu prea performanta.

    Eu doar am incercat sa te avertizez ca e posibil sa ai probleme.

    O seara placuta,
    Dragos

    LE mai mult decat atat, acum am vazut poza cu acvariul gaurit, dup nivelul
    la care ai dat gaura presupun ca nivelul apei in acvariu va fi deasupra acestei
    gauri, ceea ce inseamna ca intentionezi sa folosesti un cot la 90 intors in sus,
    cotul dandu-ti nivelul apei. Solutia nu este ok, vei descoperi ca din cand in cand
    teava va intra in full sifon, debitul va fi variabil prin teava si automat si in display
    e posibil sa ai o mica variatie de nivel.
    Last edited by kirucd; 06-03-2015 at 22:55.

  6. #25
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Nu voi folosi cot, voi folosi o cutie overflow ca in poza.
    Attached Images Attached Images

  7. #26
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    E in principiu acelasi lucru. Ramane de vazut daca debitul pe care il
    recirculi iti va face probleme. Doar un debit foarte mic la o teava cu
    diametru foarte mare lucreaza cum iti imaginezi tu. Sa asteptam testele
    si vedem, eu raman la concluzia, pina la proba contrara, ca nu va fi ok.

    Daca la debitul de apa pe care il vei avea, apa va apuca sa acopere in
    intregime gaura atunci va intra in full sifon si va trage toata apa din cutie,
    dupa care va creste iar nivelul si tot asa. Cu alte cuvinte varianta pe care
    ai ales-o tu este ok cand apa se scurge precum apa de pe casa pe burlan.
    In cazul nostru apa e mai multa si burlanul mai ingust, ca sa pastram
    proportiile.

    Socoteala cu apa care e impinsa de pompa dupa care vine pe overflow
    si pe teava nu e chiar asa de simpla si in anumite conditii, legate de debit
    si diametrul tevii, e posibil sa nu functioneze cum vrei. In final apa care
    intra in display aia ajunge in sump, dar cum ajunge e alta discutie. Asa cum
    ti-am spus cred ca e posibil sa ai fluctuatii de nivel de apa in display.
    Last edited by kirucd; 07-03-2015 at 02:54.

  8. #27
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    E clar ca trebuie facute teste. Mersi ca mi-ai deschis ochii!
    Planuiam sa dau drumul acvariului cu un filtru extern pe care il am acum la acvariul de 126L, in care adun si plante acum si dupa ce il golesc pe cel de 126L sa il transform in sump. Cred ca trebuie sa grabesc un pic treburile, macar sa fac rost de cutia de overflow si sa cumpar pompa sa pot face teste intr-o galeata/butoi in loc de sump. Daca nu sunt multumit sa il iau pe nea' Meseriasu' care mi-a dat gaura sa imi mai dea 2 la fata locului si sa trec pe Beam.
    Mersi!

    Am dat comanda de radiator de aluminiu de 150cm. 220lei cu tot cu transport din Slovacia. Voi lua leduri de la Nichia, cel mai probabil 10 bucati de 11,4W, temp5000K, CRI90.

  9. #28
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Ce-am mai facut in ultima vreme:

    - Am comandat 5leduri de 22W, ar trebui sa vina in max o saptamana

    - Radiatorul e pe drum, a plecat ieri din Slovacia

    - Am colantat acvariul cu autocolant sablat

    - Am lipit minunatia de overflow box de la Sergiu Ciubotariu

    - Am strans toate crecile de prin dulapuri, sertare, acvariul mic si am incropit o increngatura pentru partea stanga. Ma bate gandul sa nu-i mai fac nimic in dreapta si sa trag un mare gazon cu ceva pietricele prin el. Sa vad daca gasesc ceva crengi care sa imi placa prin Bucuresti peste vreo 2 saptamani.

    - L-am umplut cu apa!!! Cu 45cm coloana de apa are o burta de 5-6mm. Sunt usor in dubii, s-ar putea sa cobor overflowul cu 1 cm mai jos, dar nu cred ca rezolv nimic. In lipitura nu a aparut nici o bula, nimic suspect. Pare foarte solid.
    Attached Images Attached Images

  10. Likes gras_utzu, Leon, mabial, Adrian_cv, georgebt liked this post
  11. #29
    Member Adrian_cv's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Craiova
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Nu mai retin bine, vrei sa faci capac sau vreo lampa din led-urile alea ?

  12. #30
    Base member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    315
    Post (Dis)Likes
    Lampa suspendata. La vreo 30cm deasupra apei ar fi ideal. Ieseam mai ieftin cu o Hailea 2x80w T5, dar trebuia sa o pun foarte aproape de apa. 2 lucruri am vrut: shimmering si spatiu deasupra acvariului.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •