Results 1 to 10 of 10

Thread: Scalari mofturosi la mancare!

  1. #1
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes

    Scalari mofturosi la mancare!

    Salut!

    Asa cum zice titlul am niste scalari mofturosi la mancare. Pana acum am incercat cu
    -mancare uscata: tetra discus, tetra chiclids, daphnia, jbl novobel, sera spirulina, si inca 2 tipuri pe car nu le mai stiu
    -mancare congelata: discus food, tubifex, malawimix, cyclops. artemia si larve rosii de tantari
    -hrana vie: viermi grindal
    Din toate tipurile astea de mancare prefea doar larve rosii ceva artemia si foarte putin malawi mix, in rest nici macar nu se ating de mancare.

    Astept niste idei cu ce alte tipuri de mancare as putea sa mai incerc pentru ca eu nu stiu cu ce sa ii mai hranesc.
    Mentionez ca i-am lasat flamanzi si 4 zile, iar dupa 4 zile nu au mancat nici un fel de mancare solida ci doar artemia si larve de tantari.

    Multumesc mult!

  2. #2
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes
    Chiar nu sunt alte tipuri de mancare sau alte lucruri ce pot sa le mai fac la scalari sa manance si sa nu mai fie asa mofturosi?

    Multumesc,

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Si eu ma mir ca nu au sarit deja diversi doctori intr-ale ciclidelor cu sfaturi pertinente.

    Dar, pana la momentul respectiv, mai povesteste ceva despre acvariul unde-s cazati: cati litri? cati pesti? cat de mari? eventuali colocatari? ceva parametrii ai apei? filtrare? schimburi de apa? de cand ai pestii? de cand fac asa? ce mancau la proprietarul anterior? de cate ori pe zi ii hranesti? ce se intampla cu hrana neconsumata? ... chestii d-astea :-).

    Poate asa vei avea mai multe sanse sa primesti un raspus care sa-ti rezolve problema.

  4. #4
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes
    Pai sa incep atunci

    Am un acvariu de 180 litri net in care am 4 scalari adulti 2 Yellow head pe la 8-9 cm numai corpul si 2 undeva pe la 7-8 cm, unul koi si unul clasic. Alti pesti mai am 10 neoni, 2 ancistrusi unul de 7-8 cm si unul 5-6 cm si 2 cory. Ca filtrare am un jbl e901 plin cu siporax, pe in am pus un prefiltru cu perlon, l-am desfacut acum 2 saptamani dupa 3 luni si era curat semn ca prefiltru isi face treaba. si mai am un filtru intern cu bureti. Parametrii apei nu ii stiu pentru ca nu am facut teste. Apa schimb cam 20 litri in fiecare zi in afara de sambata si duminica, vin cam 100 litri saptamanal. Odata la 2 saptamani cand curat mai bine acvariul mai schimb in weekend inca 40 litri. Plante nu am am doar niste lemne si nisip.

    Cei doi scalari mai mici i-am avut cu alti 4 pui si cat au fost cu ei mancau bine, de cand am dat puii si i-am luat pe cei 2 yellow head de la petshop am observat ca fac mofturi la mancare. Cei luati de la petshop nu s-au omorat cu mancarea uscata de la inceput doar o bagau in gura si apoi o dadeau afara. Am vorbit cu cei de la petshop si i-am intrebat ce le dadeau si era acelasi tip de mancare pe care il aveam si eu.
    De hranit ii hranesc o data pe zi si mancarea pe care le-o dau este foarte putina, de ea se ocupa neonii, cory si ancistrusii asa ca mancare nu ramane in acvariu mai mult de 5 min. Lumina e 8 ore pe zi 4 ore aprinsa 3 ore pauza 4 ore aprinsa.

    Cam asta e tot zic eu

  5. Dislikes xwire disliked this post
  6. #5
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa ii lasi fara mancare 1-2 zile sa vezi dupa aia ce o sa manance.

  7. #6
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes
    I-am lasat si 4 zile si prima data cand le-am dat sa manance dupa 4 zile au mancat relativ bine. Urmatoarea zi iar nu au mai vrut sa manance. Am facut azi un schimb de 50% de apa si am vazut ca 3 au mancat bine, dar un yellow head nu vrea sa manance.

  8. #7
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Usor , usor trebuie sa se dea ei pe brazda, rabdare multa si incearca sa ramai doar la 3-4 feluri de mancare

  9. #8
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes
    Am ramas doar la 2 feluri de mancare si rar de tot le mai dau putin tetra discus.

    Multumesc.

  10. #9
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Alt comportament ai mai vazut la ei? Cum respira? Ce fecale au?

  11. #10
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes
    Comportamentul e normal, sunt activi, respira normal si fecalele sunt normale. Acum se pare ca si-au mai revenit in sensul ca mananca si mancare uscata, dar le ia mai mult timp s-o manance, nu ca inainte cand o terminau in cateva secunde. Unul singur e mai mofturos si mananca putin, dar dupa ce i-am studiat bine am impresia ca ii este frica de un mascul si de aceea nu se apropie de mancare.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •