Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 86

Thread: Old rocks

  1. #41
    High member Zippy's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    817
    Post (Dis)Likes
    Si mie imi place cum arata cu plantele rosii. Cred ca dau caracter aranjamentului. De acord ca incarca unele reguli, dar per ansamblu sunt placute ochiului.
    So long, and thanks for all the fish

  2. Likes Paranoid_Jack liked this post
  3. #42
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Lipseste omu' cateva luni si gaseste o tona de acvarii care mai de care, nici nu stiu la care
    sa scriu mai intai Am ramas placut surprins de evolutia din ultimele luni ale setupurilor,
    intram si noi in randul lumii

  4. Likes Paranoid_Jack, Dan Hīncea liked this post
  5. #43
    High member Paranoid_Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Multumesc domnilor pentru aprecieri, vad ca deja acvariul meu e in topurile nationale... dar eu nu cred e nici pe jumatate asa de bine, dar repet, multumesc frumos, dandumitru esti un marinimos, mereu m-ai incurajat si sustinut.
    In ceea ce priveste evolutia acvariului meu, am renuntat la una din plantele rosii. Am vrut sa renunt la amandoua dar parca da bine totusi in aranjament, fara ea aranjamentul devenind anost. Am scos-o in photoshop si nu arata mai bine. In schimb m considerat ca 2 fire sunt prea mult, captand toata atentia asupra lor.
    Lupta cu gda ma scoate din minit. 2 periute de dinti am stricat pana acum pe pietre. Reusesc cu greu sa fac fata algei care-mi iverzeste frumusetile de pietre in cateva zile.
    In ultimult timp aparuse si staghorn pe substrat dar i-am dat in cap foarte repede curatand filtrul mare (din care am scos mal), am reintrodus pompa de valuri pentru circulatia buna in acvariu si am marit doza de vimi acceleratos. Deja alga s-a albit cam toata si in curand o sa dispara.

    Poza:


  6. #44
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Frumos domnule. Poza ta m-a inspirat in seara asta.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  7. Likes Paranoid_Jack, alex08 liked this post
  8. #45
    High member Paranoid_Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Dupa o discutie cu Claudiu Truta, caruia ii multumesc din nou, am modificat programul de lumina astfel:

    - am separat droserele si le-am pus pe fiecare intr-o priza programabila;
    - un droser aprinde 2 neoane la ora 15;
    - celalalt droser aprinde si celelalte neoane la ora
    - primul droser stinge primele neoane la ora 19;
    - al doilea droser stinge ultimele neoane la ora 22;

    Astfel, am 7 ore de lumina din care 6 ore lumina 2x39w si o ora lumina 4x39w. Mi se pare o solutie buna si care o sa mearga impotriva algelor verzi care imi dau batai de cap.

  9. Likes alex08, dandumitru liked this post
  10. #46
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Paranoid_Jack View Post
    Astfel, am 7 ore de lumina din care 6 ore lumina 2x39w si o ora lumina 4x39w.Mi se pare o solutie buna si care o sa mearga impotriva algelor verzi care imi dau batai de cap.
    Cred ca aceasta schimbare e un lucru pozitiv pentru tine.Pe un program asemantor ca al tau merg si io(la recomandarea lui Dan Dumitru) si mi-a fost usor sa reglez lupta cu algele.Initial cand se aprindeau toate neoanele in acelasi timp a trebuit sa reduc perioada de iluminare undeva la 5h/zi.E adevarat ca nu aveam alge,dar nici plantele destula lumina pentru fotosinteza.Dupa trecerea pe prize progamabile ca si tine,in final la o perioada de incercari am gasit solutia potrivita pentru acvariul meu(m-am jucat la perioada de intensitate maxima).

    E pacat sa te lovesti mereu de alge la un setup atat de frumos ca al tau.Nu-ti ramane decat sa ajustezi cate ceva la lumina pe ici pe colo si in final sa te bucuri de "Old rocks".Mult succes.

  11. Likes dandumitru liked this post
  12. #47
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Paranoid_Jack View Post
    Dupa o discutie cu Claudiu Truta, caruia ii multumesc din nou, am modificat programul de lumina astfel:

    - am separat droserele si le-am pus pe fiecare intr-o priza programabila;
    - un droser aprinde 2 neoane la ora 15;
    - celalalt droser aprinde si celelalte neoane la ora
    - primul droser stinge primele neoane la ora 19;
    - al doilea droser stinge ultimele neoane la ora 22;

    Astfel, am 7 ore de lumina din care 6 ore lumina 2x39w si o ora lumina 4x39w. Mi se pare o solutie buna si care o sa mearga impotriva algelor verzi care imi dau batai de cap.
    Daca ai fi avut posibilitatea ca fiecare tub sa fie pe sursa separata, rezultatele ar fi fost mult mai bune. Algele ar fi aparut mult mai tarziu, ca perioada de timp, mai putin pe decor dar mai mult pe geam in partea de sus a bazinului.
    Indiferent de situatie GSA nu va inceta sa apara, iar daca lupti sa nu ai aceasta frumusete de alga vei ajuta la formarea altor dezechilibre care pot afecta mult mai grav bazinul !
    Succces in continuare !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  13. #48
    High member Paranoid_Jack's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Dane, GSA nu am decat foarte rar, GDA-ul ma dispera. Se vedea si din ochi ca e prea multa lumina ca intensitate. Perlarea era super-perlare, zici ca bagau filtrele aer fals in acvariu, nu ca era oxigenul produs in urma fotosintezei. La 2x39 tot am perlare, mai decenta. O sa vedem ce-o sa iasa, eu sunt foarte increzator!

  14. #49
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    WOW! Acvariile tale imi lasa senzatia placuta pe care o aveam cand admiram acvariile lui cibserg. Nu spun ca-l copiezi, ma refer la senzatie. Bravo!
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  15. #50
    High member blu's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Pitesti
    Posts
    824
    Post (Dis)Likes
    Super acvariu!!! Bravo!
    Eu zic ca isi merita locul in topurile nationale.
    Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!

  16. Likes alex08 liked this post
Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •