Results 1 to 3 of 3

Thread: Incepator Guppy

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Incepator Guppy

    Buna, numele meu este Raul am 17 ani si sunt din Baia Mare. De curand am achizitionat un acvariu de 105L. Inainte de a cumpara pestii am instalat acvariul si l-am lasat sa functioneze 24 de ore fara pestii in el. Dupa cele 24 de ore am cumparat 6 pesti: 3 Molly si 3 Zebre care acum inoata prin acvariu si nu par a avea ceva. As vrea sa mai achizitionez 5-10 pesti Guppy dar am unele nelamuriri. Cate femele trebuie la un mascul? Dupa cat timp fac puii? Pui trebuie mutati in alt acvariu dupa nasterea lor? Pe fundul acvariului am un stat subtire de nisip galben cu pietricele si scoici iar plante nu am inca.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Salut Raul.
    Eu zic sa iei cam 4 masculi si 6 femele. Daca iei prea multi masculi(desi sunt mai frumosi decat femelele) le vor fugari prin bazin toata ziua pentru imperechere si le vor stresa.
    Scoate scoicile.
    Ai grija ca pietrisul sa fie quartos.
    Sa nu suprapopulezi bazinul.
    Daca iei guppy maturi ai sanse sa-ti fete si a doua zi. Oricum, in maxim 3 saptamani ar trebui sa obtii pui. Puii trebuiesc separati.
    Sunt multe informatii pe forum. Spor la citit.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Salut Raul!

    Sunt mai multe articole utile pe forum (sectiunea "Articole"), iar eu iti recomand sa incepi cu astea doua:

    http://forum.acvarist.ro/showthread....n-de-apa-dulce

    http://forum.acvarist.ro/showthread....elesul-tuturor

    Iti vor raspunde la mai multe intrebari decat as putea eu sa-ti raspund.
    Si vei vedea apoi ca altele sunt intrebarile corecte.
    Spor la citit si sa ne auzim cu urmatoarele intrebari.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •