Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 61 to 70 of 71

Thread: The other story

  1. #61
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    spune colegu, ce taine mai are acvaristica pentru tine?
    pentru mine???
    pentru mine e inca necunoscuta!!! ma uit si acum si ma minunez, ma intreb, ma documentez, ma mai contrazic nu unii cu altii (apoi ma duc repede la google sa vad daca n-am spus prostii )

    are! are toate tainele! si asta ma atrage mai mult ... si mai mult!

    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Eeeehe, el era avocatul incepatorilor in acvaristica !
    eram, si sunt!
    si sper sa devin mai mult decat atat...

  2. Likes dandumitru liked this post
  3. #62
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Una peste alta ideea cu acele prezentari de acvarii si implicit cu o mica povestire din care incepatorii sa invete cate ceva, mi se pare foarte buna. Nu imi faceam iluzii ca Bobi nu se v-a descurca bine, e un acvarist cu experienta
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  4. Likes bobiciupe, dandumitru liked this post
  5. #63
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gabrielpapi View Post
    Una peste alta ideea cu acele prezentari de acvarii si implicit cu o mica povestire din care incepatorii sa invete cate ceva, mi se pare foarte buna. Nu imi faceam iluzii ca Bobi nu se v-a descurca bine, e un acvarist cu experienta
    Nu vreau sa fiu rautacios, exemplul si ideea exista de mult timp, dar pacat ca nu a fost pusa in practica de mai inainte si la noi. Nu se gresea cu nimic, si bine inteles nu putea face oricine acest lucru, marele pacat este ca noi in loc sa ne unim ca practicanti in jurul acestui hobby si sa ne spunem experimentele prin care trecem zi de zi, ne contrazicem in total dezacord in baza unor teorii peste care nu se poate trece, batute in cuie de nume mari in acvaristica.
    Partea buna a lucrurilor este ca acum o face exact cine trebuie si cum trebuie, nu la un nivel maxim de profesionalism dar oricum inteligent si punctual, la nivelul acvaristici din Romania.
    Deci evoluam in directia buna, ne mentinem atractia si sentimentele pentru tot parcursul firesc pana in acest punct. Fiecare dintre noi are un nivel pe care la atins experimentand, inteles pe diferite laturi ale complexitati domeniului, care pana la urma intr-o forma sau alta, ca vrem sau nu vrem ne uneste, si este pacat sa nu vrem sa fim in preuna.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. Likes bobiciupe, vazilian liked this post
  7. #64
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Multumesc baieti pentru sustinere si aprecieri. Nu am avut nici o clipa pretentia ca eu am descoperit roata, departe de mine gandul, eu doar nu am fost pe deplin multumit de vechiul acvariu olandez pe care-l aveam, si mi-am dorit ceva mai mult. Dupa ce am participat la acest workshop

    https://www.youtube.com/watch?v=kPzA5q8j0Sk

    am inceput sa privesc problema altfel, am investit in filtre si materiale filtrante de top, am renuntat la ph controler si la incalzitor si la filtrul de substrat, am lasat-o mai moale cu lumina. Schimbatul filtrelor mi-a marit semnificativ curentul din acvariu (fara sa masor, dar luandu-ma dupa ce zice Eheim si stiind ce volum are acvariu, am un flow de aproximativ 13X/ ora), co2 merge in stil "mitraliera". Am renuntat la PPS-pro si Trace mix, dupa ce Tom Barr si-a petrecut noaptea de revelion 2016-2017 cu mine pe facebook povestindu-mi despre EI si alte nebunii.

    Ca si concluzie, cred ca daca faceam asemenea afirmatii in urma cu cativa ani eram destul de repede contrazis si marginalizat. Probabil unii "grei" ar fi facut-o si in ziua de azi, dar pe mine ma apara filmul. Repet din nou, filmul se doreste a fi un prim pas spre schimbarea unor conceptii gresite pe care acvaristii romani o au. Eu am fost unul dintre ei....si nu regret schimbarile facute
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  8. #65
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Una si cu animale:

    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  9. Likes blu, alex08, mcucerzan, rick liked this post
  10. #66
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Arata super acvariul.

    "Am renuntat la PPS-pro si Trace mix, dupa ce Tom Barr si-a petrecut noaptea de revelion 2016-2017 cu mine pe facebook povestindu-mi despre EI si alte nebunii."

    ...cu ce ai inlocuit?
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  11. #67
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    multumesc. am inlocuit vechea fertilizare cu masterline, linia completa.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  12. #68
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Felicitari pentru acvariu, chiar daca nu se incadreaza in liniile mele de preferinta...mie placandu-mi mult mai bogate, chiar este un acvariu reusit. Poate pe la prezentariile astea ne cunoastem si personal, o parte din acvaristi i-am cunoscut la Bucuresti deja
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  13. #69
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru aprecieri. Pentru ca nu vorbim aici despre o stiinta exacta, matematica, cred ca gusturile estetice nu se discuta ). In trecut am avut si eu acvarii in stilul olandez, pe care cred ca il pomenesti si in care s-ar incadra si acvariul din poza ta de profil, insa mi-am dorit altceva si cred ca am obtinut. Mi-as dori si eu sa ne putem cunoaste, dar nu cred ca ajung prin valcea
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  14. #70
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  15. Likes cosmin_ruz liked this post
Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •