Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 71

Thread: The other story

  1. #11
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    o sirena ?

  2. Likes bobiciupe liked this post
  3. #12
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    SIrena(ele) de care m-am indragostit eu ar fi extrem de elegant pozitionate si in acvariul tau, LEon!
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  4. #13
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    și eu pregătesc un bazin de aceleași dimensiuni cu al tău, deocamdată adun echipamentele de care am nevoie, de aceea urmăresc atent setup-ul tău. Aștept de mult timp o poza sa vad cat de gros e substratul, eu mi-am propus 27 de litri tu ai 50 litri de Dupla. Deci hai cu pozele pentru ca sunt nerăbdător

  5. #14
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Depinde si cum vrei sa-l asezi Aurel. POt sa-ti fac o poza de aproape a grosimii substratului, dar va fi necooncludenta pentru ca eu am si filtru de substrat sub el, deci nu e edificatoare. Pot sa-ti spun ca are grosimea cam 7 cm in fata si vreo 10-12 in spate.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  6. #15
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Bobi, dar pune bre o dată nește poze, nu ne mai ține pe jar


  7. #16
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    Bobi, dar pune bre o dată nește poze, nu ne mai ține pe jar
    Pai ce poze sa puna bre daca nu are !
    Nu are si nu are ce sa puna !
    Daca avea o poza, rupea din prima pagina bre, gura targului !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. #17
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Pai ce poze sa puna bre daca nu are !
    Nu are si nu are ce sa puna !
    Daca avea o poza, rupea din prima pagina bre, gura targului !
    Dar cred ca poate face, domnu avocat. Dar cred ca prefera sa ne tina in suspans si o sa apara cu un set de poze cu care, asa cum spuneai, sa rupa gura targului


  9. Likes dandumitru, alex08 liked this post
  10. #18
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Am ezitat pina acum in a posta poze cu acvariul pentru ca am efectuat niste schimbari de hardware fata de setupul trecut si nu stiam daca ele sunt de bun augur sau nu. Am renuntat la incalzitorul de substrat si am confectionat ajutat de colegul Gyuszi caruia ii multumesc inca o data un filtru de substrat de a carui utilitate incep sa ma conving incet, incet. Va arat si o poza cu produsul finit, urmind ca in zilele urmatoare sa va arat si cum arata acvariul momentan:

    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  11. Likes rick liked this post
  12. #19
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Daca tot ati vrut poze, va arat ce am produs in ultimele 2 luni. Mentionez ca actualul aranjament al pietrelor va fi radical modificat, am folosit acest setup pentru a testa diferite lucruri de care sunt in mare parte multumit si voi continua sa merg pe mina lor. Reactorul din poza precedenta si skimerul montat pe turul filtrului jbl e 900 au prostul obicei de a reduce drastic debitul lui. In consecinta m-am gindit sa modific vechiul meu filtru din teava PVC caruia sa-i atasez o pompa externa, asa ca am achizitionat 2 buc JBL Proflow 1100 de la un coleg forumist, despre care am constatat cu "bucurie" ca folosite extern ambele curg....:(.. dar nu ne dam batuti, asteptam zile mai bune. Si pentru ca nu vreau sa va plicitisesc prea mult, pun citeva poze, realizate cu sapuniera din dotare:







    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  13. Likes mihai2002, georgebt, Arsen liked this post
  14. #20
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    ...va arat ce am produs in ultimele 2 luni. Mentionez ca actualul aranjament al pietrelor va fi radical modificat, am folosit acest setup pentru a testa diferite lucruri de care sunt in mare parte multumit si voi continua sa merg pe mina lor.
    Avand in vedere ca te lupti cu testele este normal ca lucrurile sa se miste ceva mai greu.Din ce vad insa depunerea algelor de pe pietre si nu numai nu-ti dau pace deloc.Tu fiind un "olandez" pana mai ieri cred ca acum iti vine mai greu sa te impaci cu ideea algelor de pe pietre in mod special.Ce solutii ai de gand sa folosesti pentru a mentine curat acest setup?

    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    Reactorul din poza precedenta si skimerul montat pe turul filtrului jbl e 900 au prostul obicei de a reduce drastic debitul lui.
    Asa este,am folosit aceleasi echipamente pe un JBL si m-am lovit reducerea drastica a debitului mai ales cand se colmatau si furtunurile.La vremea respectiva tin minte ca am supradimensionat furtunurile pe 16-22mm si a fost mult mai bine.Sunt convins ca ai experienta necesara si stii acest lucru,spuneam doar cum am rezolvat problema cand m-am gasit intr-o situatie ca a ta.

    Quote Originally Posted by bobiciupe View Post
    Am renuntat la incalzitorul de substrat si am confectionat ajutat de colegul Gyuszi caruia ii multumesc inca o data un filtru de substrat de a carui utilitate incep sa ma conving incet, incet.
    Treaba cu incalzitorul de substrat s-ar parea ca te-a dezamagit.Imi poti spune de ce ai renuntat la el si care sunt minusurile pe care le-ai constatat in perioada in care l-ai folosit?
    Poti da te rog mai multe detalii legate de filtru de substrat(sunt interesat in a folosi)?Din ce a fost realizat,cum actionezi apa,eventual ceva costuri,...Acum ca a inceput sa te convinga ca este util tare as vrea sa aud parerea ta despre el.

    Datorita faptului ca ceea ce ne-ai aratat mai trebuie sa suporte modificari ca si aranjament lasa totul in suspans.Ca are sa fie ceva oarecum la fel,ca vei merge pe ceva mult diferit...Oricum trebuie sa mai creasca plantele si abia atunci vei reusi sa pui mult mai bine in valoare acest setup.Obisnuit cu plantatul tau avut inainte de aceasta schimbare acum totul imi pare efectiv chel.Cred ca si tie ti se pare ciudat sa ai atatea spatii goale pe acolo..Sa ai spor.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •