Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 59

Thread: Proiect pond 60 m.c. Curtea de Arges

  1. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Da, sita este in plan vertical si la baza ei aerare puternica . Sistemul e promovat de crescatorii din Belgia dar pretul este mare pentru ceea ce stie. Sistemul este de cativa ani cunoscut la nivel de amator dar anul trecut a intrat pe piata produs de o firma producatoare de filtre tip sieve. Oricum nu-l recomand, mizeria tot in apa ramane...
    Last edited by dum; 16-01-2015 at 06:43.

  2. #22
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am mai citit si mai ales am rumegat sfaturile primite de la Radu, Catalin, Cosmin si Stefan, am facut un melanj care sper sa conduca la un proiect mai functional:

    - volumul pond-ului - aproximativ 30 m.c., cu adancimea maxima la sifon de 1,60 m.



    - forma functionala potrivita locului are la baza doua octogoane unite, cu colturile rotunjite. Aceste volume imi permit montarea a doua sifoane de 110 mm care sper sa-si faca treaba.
    Am adaugat o cascada care sa creeze miscare circulara in al doilea octogon, la primul avand suficienta miscare de la bakki. Un skimmer duce la cascada, iar al doilea (nu sunt inca convins ca va functiona optim) duce la filtrare.



    Intrucat inca nu imi permit o filtrare profesionala, ma gandesc sa incep cu doua site din inox, apoi perii si mai stiu eu ce voi mai reusi. Sita cu gauri perforate lungi (a doua din imagine) arata asa:



    Am "furat" niste idei de la colegi, adaptandu-le la bugetul meu pauper si voi incerca sa realizez prefiltrarea chiar in prima camera.
    Pe la mijlocul camerei as monta o sita verticala cu ceva spatiu sub ea. Sita va fi pozitionata cu fantele in pozitie verticala, incat sa se curete usor.
    Din bucata de tabla ramasa intentionez sa confectionez o sita in forma de trunchi de con, pe care sa o mufez cu varful peste cotul unei tevi de 250 mm, cu rol de supralin.

    Partea complicata este ca doresc sa se auto-curete intre interventiile mele. Sistemul se bazeaza pe faptul ca sita de pe supraplin, pe masura ce se obtureaza, va genera cresterea nivelului apei din camera si implicit a iazului cu cativa centimetri. Aceasta crestere va actiona un plutitor montat deasupra scurgerii care duce la canalizare si cred ca va reusi sa ridice o bila care blocheaza evacuarea. Nivelul din camera scade, eliminand o parte din mizerii pana cand bila isi reia locul, dupa ce sitele s-au autocuratat partial. Cand plutitorul coboara la nivelul maxim, cupleaza o electrovana care va imprastia un jet de apa in interiorul sitei de pe supraplin, continuand curatarea. Totodata poate cupla o aerare montata sub sita verticala, tot in scopul de a ajuta la curatare. In a doua camera va mai fi un plutitor care va completa sistemul cu apa de la retea in timpul modificarii nivelurilor.

    Sigur ca aceasta idee este perfectibila sau poate fi aruncata la gunoi. Ce stiu este ca deocamdata imi permit doar acest fel de improvizatii:



    Daca vi se pare nefunctional sau considerati ca este o ineptie, mi-ar fi de folos sa sa imi atrageti atentia.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Mihai Hammer; 16-01-2015 at 20:56.
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  3. #23
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    asta ar fi o varianta mult mai functionala. Camera uda colecteaza toate sifoanele precum si scurgerile de pe fundul filtrului. cele 2 treceri (tevi calculate in functie de necesarul de apa)din peretele camerei ude comunica cu restul filtrarii. acolo poti pune improvizatia de sita pe care ne-ai prezentat-o anterior.In aceasta imagine este prezentata varianta cind filtrul functioneaza. adica sifoanele din iaz libere, scurgerile din filtrare blocate si evacuarea blocata.

    Aici este varianta pentru golirea camerei de sedimentare. blocate sifoanele din iaz, evacuarea deblocata, iar rind pe rind deblochezi scurgerile de pe fundul filtrarii( APA VA VENI CU PRESIUNE PE FIECARE SI ASTFEL VEI GOLI SEDIMENTARILE DIN TEVI). IN FUNCTIE DE DIMENSIUNEA CAMEREI DE SEDIMENTAE POTI ARANJA SI TEVILE CUM VREI .
    gOLIREA MIZERIEI DE PE FUNDUL CAMEREI SE FACE FOARTE SIMPLU. Eliberezi teava legata la canalizare si tot ce este pe fund pleaca la canal.Ideal e sa blochezi tot (sifoane, scurgeri din filtrare) si sa evacuezi toata camera de sedimentare.

    In schita ta nu prea inteleg cum vei goli mizeria atita timp cit toate tevile(sifoane, golirile din filtrare) sunt deschise. Adica se ridica bila aia(nu stiu cum va etansa ea ) si lasa apa sa iese la canal? restul tevilor(sifoane, goliri ale filtrului) vor aduce apa la loc mult mai rapid decit va goli teava legata la canalizare.




    In conditiile in care pui un numar suficient de sifoane (cam la 6-8 mp unu) nu ai nevoie de curenti de retur . acestea isi fac treaba si vor colecta in sedimentare toata mizeria. Le mai ajuta desigur si aerarea precum si pestii.



    aici ai varianta in care iazul si filtrul va fi complet golit prin sedimentare.in schita se presupune ca ai 2 sifoane, 3 scurgeri din filtrare si evacuarea la canal. toate sunt deblocate astfel iazul si filtrul va fi complet golit.



    Aici ai varianta in care iazul este complet golit iar filtrul este plin. Tevile de scurgere sunt blocate, evacuarea deblocata, sifoane deblocate.



    SIMPLU SI EFICIENT FARA BATAI DE CAP.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by syso; 17-01-2015 at 11:29.

  4. #24
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Cosmin pentru explicatia scolastica. Cu cat mai simplu cu atat mai bine. Tin cont.

    In privinta blocarii celor trei conducte care vin din multicameral, nu le-am mai desenat considerand ca se subanteleg. Sigur ca ele vor fi pozitionate si ridicate pentru curatarea celor trei camere la nevoie. Pot exista si tevi in plus pentru blocarea sifoanelor iazului.
    Scuze ca nu am desenat totul. Faptul ca mi se atrage atentia ma ajuta sa imi dau mai bine seama de importanta lor.

    Iazul meu nu poate fi golit complet prin camera, fiind necesara o pompa cu care sa scot ultimii metri cubi. Oricum golirea completa va fi necesara foarte rar (sper).

    Teava de trecere de la acel supraplin nu am mai calculat-o, ci am zis din start 250 mm diametru, pentru a putea prelua orice debit se doreste/se poate pompa.
    Bila sper sa se repozitioneze usor daca va fi ghidata de un pic de panta in zona canalizarii (ca o palnie) si va etansa daca buza canalizarii nu este deformata. Bila poate fi usor ridicata manual pentru o evacuare mai buna a mizeriei.
    Ceea ce nu stiu sa calculez este greutatea si densitatea bilei incat sa permita sa fie evacuata destula apa si iar nu stiu volumul plutitorului care trebuie sa ridice bila de sub presiunea coloanei de apa de aproximativ un metru. De exemplu o bila de popice are diametrul de 160 mm si greutatea de 2,8-2,9 kg si va avea nevoie de un plutitor de cateva ori mai voluminos pentru a o ridica.

    Curentii de apa sunt importanti si pentru ca pestii sa fie stimulati sa se deplaseze. Sedentarismul nu este recomandat nici pentru ei.
    Va exista aerare pe sifoane plus unde se va vedea ca va fi nevoie.

    Ce nu imi mai dau seama este daca tipul de sita prezentat, nefiind lamelara, va face practic si in timp fata debitului de apa sau va fi necesara sita cu gauri mai largi de 500 microni.

    Orice alte observatii imi sunt utile.
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  5. #25
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Sincer sa fiu nu vad rolul bilei respective. Iti complici existenta inutil. Dupa aproape 3 ani de cind imi functioneaza sistemul heavy loaded, nu vad nici rolul sitelor si altor bazaconii foarte scumpe. In filtrul meu am 2 rame de lemn fiecare cu 10 perii .



    Asta e toata filtrarea mecanica. Acum pe timp de iarna dau cam 3-400 de grame de mancare si curat filtrul(golesc) la 2 saptamani odata.Curatirea filtrului imi ia maxim 10 minute. Dau putin cu furtunul pe perii, golesc filtrul si gata. Vorba aceea, chelului tichie de margaritar...

    AICI ERAU CAM 100 DE BUCATI 35+ .................................................. .................................................a ici cam 70 de bucati.




    ACUM ASA ARATA APA CU 38 KOI 50+



    FEMELE 3 ANI SI 8 LUNI SI 2 ANI SI 8 LUNI CEA DE SANKE.

    Last edited by syso; 17-01-2015 at 14:27.

  6. Likes Mihai Hammer liked this post
  7. #26
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Femelele aveau burtile pline de icre... Superbi pestii.
    Intradevar, ce este mai simplu este mai sigur. Presupun totusi ca filtrarea biologica este voluminoasa de ai clar-cristal.

    Tin cont de sfatul tau, sa fi sigur.
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  8. #27
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    sincer sa fiu ma intereseaza mai mult chemical clear decit cristal clear.

    uite o varianta mai elaborata a unei camere de sedimentare uda. pozitionarea sifoanelor se face in marginea camerei , astfel mizeria va sedimenta la baza camerei. fara batai de cap si toate acareturile superscumpe .
    am inclus in ea si sita ta de inox
    .

    a mea initiala era asta
    sita altora mult mai valabili



    uite aci poate te ajuta sa te inspiri. Ultra complicatiile necesare



    si rezultatele



    ca idee chagoii si karashigoii au circa 1 metru.

    ps. bakky de care iti spuneam ca se face din lazi

    Attached Images Attached Images
    Last edited by syso; 17-01-2015 at 14:12.

  9. Likes Mihai Hammer liked this post
  10. #28
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Ce parere aveti despre impermeabilizarea iazului cu bentonita?

    https://www.youtube.com/watch?v=N8xJP3g4AC8

    https://www.youtube.com/watch?v=3AA7wusijLw
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  11. #29
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Asa arata locul faptei in aceasta dimineata:



    Imposibil de sapat.
    Attached Images Attached Images
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  12. #30
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Am inceput sa achizitionez echipamentele:

    Pompa pentru multicameral si Bakki - 220 W, 20.000 l/ora



    Pompa pentru cascada - 155 w, 18.500 litri/ora



    Compresor 200W, capacitate 16.800 litri/ora
    Edit: nu stiu de ce a murit poza (este Hailea ACO 500)
    Sifon de pardoseala cu diametrul capacului de 380mm



    Sterilizator UVC 75w, debit maxim 30.000 litri/ora



    Am mai achizitionat si ceva pietre si difuzoare de aerare, plus un set de trei lampi cu leduri pentru iluminare nocturna.

    Dupa buget, nene Iancule.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Mihai Hammer; 05-02-2015 at 12:59.
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •