Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 59

Thread: Proiect pond 60 m.c. Curtea de Arges

  1. #11
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs View Post
    eu cred ca cea mai eficienta forma este cea rotunda, cu sifon aerat in mijloc.
    returul ar trebui sa fie situat sub nivelul apei si directionat in asa fel incat sa creeze o miscare de rotatie a apei in iaz.
    in acest fel nu vei avea depuneri de mizerie pe fundul bazinului, toata mizeria va fi absorbita de sifon
    Da, rotund este cel mai eficient in piscicultura, cu atat mai mare cu cat sunt mai mari pestii, insa daca tin cont si de estetica pot obtine un compromis.

    Ce parere ai ca fundul pondului si pana la jumatatea adancimii sa fie in forma de doua palnii, iar jumatatea de sus a bazinului sa tinda catre forma initial propusa, ceva mai rotunjita?
    S-ar obtine doi curenti circulari, daca pe langa retur as mai dirija curentii de apa cu inca trei jeturi?

    Cam asa:


    Edit: sifoanele ma gandesc sa fie aerate cu pietre mari de aerare, propunere pe care am primit-o de la Radu.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Mihai Hammer; 13-01-2015 at 20:25.
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  2. #12
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu daca vei obtine curentii asa cum iti doresti. Dar pana nu incerci, nu vei afla...
    Si s-ar putea ca sifonul din stanga, care este mai departe de filtru, sa nu fie foarte efficient, un procent mai mare de apa sa fie tras pe sifonul din dreapta deoarece este mult mai aproape de filtru
    "Cel care cauta defecte le va gasi pana si in paradis"

  3. #13
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    As putea sa adaptez proiectul in felul urmator:

    - sa amenajej doua filtre cu doua pompe, astfel incat tevile de 110 sa fie de aceeasi lungime (in sezonul rece ar putea functiona cate o pompa alternativ)
    - in varianta asta poate fi montat cate un skimmer pe fiecare camera de prefiltrare
    - sa dau panta mai mare pentru o mai buna evacuare a depunerilor (pot da orice forma daca torn betonul fara cofrag, ca o tencuiala)





    Edit: Daca vi se pare ca ultima imagine seamana cu niste sani, sa stiti ca nu a fost cu intentie.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Mihai Hammer; 14-01-2015 at 09:55.
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  4. #14
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Cred ca deja te complici.
    ar trebui ceva mai simplu
    "Cel care cauta defecte le va gasi pana si in paradis"

  5. Likes Mihai Hammer liked this post
  6. #15
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Si eu vreau cat de simplu.
    O varianta ar fi un oval cu partea inferioara conica.



    Intrebarea este: un singur sifon va putea prelua toata mizeria? Si daca da, cam ce diametru ar trebui sa aiba teava de la sifon la filtru?

    Edit: intre timp am mai adus la locul faptei ceva conducte si fitinguri, plus piatra si spartura de granit pentru placari perimetrale.

    Attached Images Attached Images
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  7. #16
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Si eu cred ca te complici!!!
    Nu amesteca hobbyul cu afacerea...oricum...mai frumosi ca in iazurile de la Bradulet nu vor creste puietii selectionati in niciun iaz artificial!!!
    Pentru vanzare clar trebuie bazin separat!

    In curtea casei trebuie construit ceva de vis!!!...60 de mii de litri mi se pare o ,,magaoaie'' de iaz, foarte costisitoare ca si constructie si extrem de scump de intretinut!
    Personal, strict pentru hobby si acceptabil de construit si intretinut, recomand un iaz de maxim de 20-25 -30 mii de litrii..cu un minim de 2 sifoane si un skimer...plus filtrare cat mai eficienta!!!...
    Multicameralul nu e rau, daca e construit corect si sunt folosite materiale filtrante bune si aerare suficienta....din punctul meu de vedere.. mai ieftina si mai usoara de construit nu exista optiune!...daca ai timpul necesar sa golesti la cateva zile camera de sedimentare nu iti trebuie niciun sieve sau o alta minunatie!!!...la fel si un bakky... este o alegere simpla si foarte eficienta....(mai ales daca completeaza multicameralul...)
    In privinta plantelor de apa ,,benefice'' sistemului de filtrare nu recomand nimanui...

  8. #17
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Stefan pentru sfaturi, care stiu ca sunt izvorate din propria-ti experienta. Chiar astazi am parcurs topicul tau si am apreciat determinarea cu care ai lucrat la iazuri.
    Am renuntat deja la ideea cu plantele si am inceput sa ma gandesc la micsorarea volumului.
    Tinand cont ca esti al patrulea care imi recomanda sa ma limitez la 30 m.c. sunt aproape hotarat sa va ascult.

    Din ceea ce am citit nu am retinut ce proportie ai intre volumul apei din bazin si cel din filtrul multicameral. Esti multumit de cum a functionat filtrarea in primul sezon?

    Inteleg ca suntem oarecum vecini, clima este la fel, insemnand ca biofiltrul si stabilitatea sistemului tau pot reprezenta un model pentru mine.
    Cand vei mai avea drum in zona te deranjeaza daca iti fac o vizita?
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

  9. #18
    Base member stefannicolae1978's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    326
    Post (Dis)Likes
    Din intamplare sunt in zona chiar astazi...daca ai timp esti invitatul meu sa vezi sistemul functional acum..in regim de iarna!!! In rest...vin pe aici doar in weekend in functie de timpul disponibil...
    In rest te sfatuiesc sa te gandesti bine la ce cantitate de koi vrei sa cresti in iaz, dupa care stabilesti dimensiunea filtrului..
    Cu materiale filtrante bune nu o sa iti trebuiasca un km de filtru..!!!...daca faci si bakky cu atat mai bine...

  10. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Daca iazul tau va fi de sub 25mc atunci iti poti lua un sieve( mic h =75cm) cu 3 intrari de 110 si doua iesiri de 63mm pentru pompe. Pe acest sieve scrie ca duce pana la 18 mc de apa pe ora dar eu il folosesc la 25mc pe ora si merge perfect. Daca vrei sa ai un iaz mai mare atunci iti iei un sieve mare ( h=100 cm) cu 4 intrari de 110 mm si doua iesiri de 63mm care duce 45000-50000 litri/ora.
    In imaginea de mai jos iti prezint un nou model de sieve pentru multicameral, dar la care nu poti atasa o pompa mai mare decat 20000 litri/ora.
    Last edited by dum; 15-01-2015 at 11:46.

  11. #20
    Junior Member Mihai Hammer's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    42
    Post (Dis)Likes
    Invitat, vizitat, vazut, placut mai ales conceptia simpla a sistemului si functionalitatea acestuia. Asadar se poate si cu bani putini (plus multa munca). Tin cont de sugestii. Mutumesc pentru ospitalitate Stefan.

    Multumesc pentru consilierea altruista Radu. Nu ca ar fi prima data.
    Probabil ca iazul va avea cam 30 m.c. pana la urma, insa chiar si asa nu stiu daca voi reusi sa adaug la el tot minimul necesar anul acesta.
    Sieve din imagine este cel mai recent intrat pe piata?... Sita este in plan vertical?
    pasiune, dedicare, simt estetic, selectare = crap koi

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •