Results 1 to 2 of 2

Thread: Caras telescop negru - probleme echilibru - ochi ciudat?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes

    Caras telescop negru - probleme echilibru - ochi ciudat?

    Buna ziua tuturor,


    Am un carael negru; il am de aprox. 2 saptamani si am ceva probleme cu el.
    1. Nu poate sa-si mentina o pozitie corespunzatoare in apa, tot are tendinta sa se baloteze pe partea stanga. Daca incepe sa inoate atunci se redreseaza, dar daca nu, poate ajunge si cu burta in sus. Cand nu inoata sta pe fundul acvariului sau prin plante culcat pe lateral stanga. M-am gandit ca are probleme cu basica, i-am dat doar granule care se scufunda (cum dau de obicei la toti pestii) ca sa nu inghita si aer, i-am dat si mazare fiarta, nu stiu daca e constipat pentru ca e mic, iar firicelele de caca ce ies nu prea le pot aprecia daca sunt subtiri sau asa e normal pentru dimensiunea si varsta lui.
    2. Stiu ca e normal sa aibe ochii asimetrici, dar parca prea asimetrici (stangu e mult mai mare ca dreptul). Sau doar mi se pare mie?
    3. Are si inotatoarele de pe burta, cele din spate, deviate la stanga. Nici aici nu stiu daca e normal, defect congenital, daca e o problema asta sau nu.


    L-am primit de Craciun (a fost cumparat din piata, unde era tinut intr-un acvariu mic, impreuna cu inca aprox. 20-30 alti carasei), banuiesc ca au fost hraniti cu fulgi sau ceva care sa pulteasca si de acolo teoria cu inghitit aer/constipatie/probleme cu basica.







    Are cineva vreo idee ce are si cum pot trata?

  2. #2
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    de-a lungul timpului am avut cativa carasi cu simptome asemanatoare, mai ales imediat dupa ce soseau din import, insa nici unul nu si-a revenit, indiferent de ca am incercat.
    insa poate sa traiasca in continuare, mai ales daca se hraneste.
    "Cel care cauta defecte le va gasi pana si in paradis"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •