Results 1 to 3 of 3

Thread: Neoni timizi

  1. #1
    Base member OAndrei's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes

    Neoni timizi

    Buna ziua,

    In acvariul din atasament 54l am 8 neoni, 5 rasbora, 2 cory si o multitudine de melci.

    Acum, cei 5 rasbora sunt prezenti mereu in planul principal, dar neonii stau numai in elodeea bagati. Care sa fie problema lor? Nu sunt sacaiti de absolut nimeni.

    Multumesc,
    Andrei
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    parerea mea e ca rasbora sunt pesti ceva mai autoritari, daca gresesc sa ma corecteze colegii, deci spatiul e destul de mic , toti vor spatiu , oricum sunt prea multi pesti in cei 54l, asteapta si parerea colegilor, o seara placuta

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Andrei, ai un acvariu frumos, ingrijit si pt. ca esti la inceput ar trebui sa citesti si sa te documentezi ceva mai mult. In primul rand acvariile de pana la 60 l sunt considerate acvarii nano; ce inseamana acest lucru: nu poti sa cresti plante care sunt pretentioase si necesita lumina puternica , aditie de co2 si fertilizanti. Chiar si asa plantele nu vor creste ca in mediul lor natural, recomandat ar fi un acvariu de minim 200l, pt. o dezvolatare cat mai naturala a plantelor. In al doilea rand trebuie sa te hotarasti ce pesti sa tii, ori rasbora ori neoni, rasbora se impaca bine cu crevetii (RCS)pt. ca nu le mananca ouale si ca plante sfatul meu este sa iei plante mai putin pretentioase gen vallisneria, microsorum, anubias ..si pe viitor, pt.o apa cristalina de recomandat pe langa filtrul intern se mai adauga un filtru extern eheim sau jbl..spor!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •