Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: + 18! There Ain't No Such Thing As A Free Lunch!

  1. #11
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tanstaafl View Post
    Tu esti sigur ca pot conecta incalzitorul de substrat la ea? Adica, am nevoie de incalzitor si de jucaria aceea, nu? Cer scuze daca sunt trivial da' e domeniu nou pt mine si nu gasesti nicaieri un DIY pentru incalzitor de substrat.. )
    E un termostat care cupleaza sau decupleaza un contact in functie de temperatura indicata de sonda. Priveste-l ca pe un intrerupator automat

  2. #12
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    controller-ul acela sub 10 lire ( http://www.ebay.co.uk/itm/261571866389 ) este foarte bun. Posed unul ( oare de unde ) si mentin temperatura la 25 grade fara probleme iarna. Vara racesc ceva mai greu... dar acum o sa fie si aer bengos !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #13
    Junior Member Tanstaafl's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    I am a citizen of Planet Earth; located in the System of Sol at the far end of the Milky Way Galaxy.
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    @Kin, te sfatuiesc sa nu te concentrezi foarte tare pe exprimarea mea pentru ca nu te vei putea concentra pe text si ai sa ratezi esenta..

    Roshadow si Dan, acum ma uit pe e-bay si aliexpress dupa el - din ce ma instruiti voi este EXACT ce imi trebuie. Amin.

    LE: Sa mi iau power supply 12v sau 220v?
    Adica, incalzitorul de substrat ruleaza pe 12v si are si alimentator - acestea fiind spuse are rost sa fac niste modificari si sa alimentez de la 12v si alimentatorul si regulatorul acesta?

    Off topic: E-bay-ul s-a lacomit cam tare (tipic pt unchiu' Sam) si ii rupe pe chinezi le comisioane iar de PayPal nu mai zic.. Recent folosesc aliexpress.com - banii merg direct la vanzator, nu este 100% fair trade da' macar nu se pierd bani pe traseu la intermediari.
    Last edited by Tanstaafl; 26-12-2014 at 15:27.
    __________________________________________________ __________________//
    Things I guide my life after: the futility of death and the importance of contraception!

  4. #14
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Power suplly se refera la tensiunea de alimentare a controller-ului ! Deci... 220 ! iar comanda o legi la alimentator/transformator care banui ca e de la 220 v la 12 v.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #15
    Junior Member Tanstaafl's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    I am a citizen of Planet Earth; located in the System of Sol at the far end of the Milky Way Galaxy.
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Da, asa este. Bun, atunci 220v sa fie. O sa dureze minim 5-6 saptamani pana ajunge dar nu ma deranjeaza, teoretic adun info si materiale pana atunci.


    LE: L-am gasit pe acesta, acum ii citesc specificatiile si il comand.

    10x
    Last edited by Tanstaafl; 26-12-2014 at 15:45.
    __________________________________________________ __________________//
    Things I guide my life after: the futility of death and the importance of contraception!

  6. #16
    Junior Member Tanstaafl's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    I am a citizen of Planet Earth; located in the System of Sol at the far end of the Milky Way Galaxy.
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Referitor la vulcan - gusturile nu se discuta, dar probabil ca in timp o sa ajungi la concluzia potrivita
    Dane, sunt un tip extrem de sociabil si flexibil iar parerea mea este ca fix gusturile de discuta, asa ca te rog, cand vorbim simte-te liber sa discuti absolut ce vrei tu, fara perdea sau alte limitari deoarece sunt deptul comunicarii si ma supar foarte foarte foarte greu.

    __________________________________________________ __________________//
    Things I guide my life after: the futility of death and the importance of contraception!

  7. #17
    Junior Member Tanstaafl's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    I am a citizen of Planet Earth; located in the System of Sol at the far end of the Milky Way Galaxy.
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Fratilor, si surori unde e cazul, mi-am luat un filtru extern SH Tetratec EX700 (ron 200) dar care nu are furtune/robineti si nici foarte mult mediu de filtrare.
    Acum, am ceva idee de Siporax, bureti inca are filtrul dar furtune pas si la o aruncatura de ochi pe net, surpriza.. 40 ron.
    ... ?! Adica, fuck my life, transforma apa in aur sau care-i spilu' cu ele?

    Am vazut ca au diametrul 11.3 mm, dar mai e cineva aici care s-a confruntat cu problema asta, filtru extern si 'nem furtune/ robineti/ admisie? Exista un post sau un link rapid catre un astfel de caz pentru ca eu nu am reusit sa gasesc nimic si ce imi trebuie ar fi asa:

    - furtune
    - admisie
    - evacuare (aici cu ceva spargator de curent pentru ca acvariu de 60 de litri; intrebarea fiind - imi va afecta pompa pe termen lung?)

    Optional si destul de important de fapt, cam tot ce intra in acvariu ar trebui sa fie cat mai negru cu putiinta, incerc sa maschez admisia + evacuarea si orice culoare in afara de negru ar arata cam ca Donald Trump in Strehaia, total nelalocului lui... Piesele pe negru le-as gasi eu, daca as sti exact ce imi trebuie.

    Pana la urma am de gand sa vad unul in actiune pe net si sa incerc sa adaptez/ reproduc respectand parametrii tehnici pe cat posibil dar daca pana acolo este cineva familiarizat cu ele, rog frumos dati un semn si ajutati un suflet sarman.

    'tzam.

    La multi ani.

    pace!
    __________________________________________________ __________________//
    Things I guide my life after: the futility of death and the importance of contraception!

  8. #18
    Junior Member fosforescent's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    ENgland
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    set up

    salutsper ca nu o sa o iei in nume de rau dar tot ceea ce ai mentionat ca decor s-ar potrivi la un acvariu de min 300l.in primul rand trebuie sa hotarasti tematica acvariului(eu personal prefer totul natural fara artificial).trebuie tinut cont si ce soiuri de pesti vrei in acvariu.eu momentan am un tropical de 783L utili.incalzitorul e unul de 300w termostatic digital luat pe Ebay la 12£,ca filtre am un soump intern cu o pompa de 1200l/h+un Enheim intern de 500L7h+un Enheim extern de 1200L/h.o pompa de aer de 520L/h,termometru digital (1.50£ Ebay).La capitolul lumini am 4 tuburi T8 (600mm)+2 tuburi T8 plant grow(cu o lumina violet roz) din cele ptr.acvariile marine.Momentan nu folosesc instalatie de co2,dar am vazut ceva pe Ebay ieftin si interesant(tu trebuie sa faci amestecul,iar instalatia e numai 13£).PS.scuza-ma ca dau preturi in £ dar momentan traiesc in Anglia.Backgroundul e unul normal
    Attached Images Attached Images

  9. Dislikes xr1140, Kin disliked this post
  10. #19
    Junior Member Tanstaafl's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    I am a citizen of Planet Earth; located in the System of Sol at the far end of the Milky Way Galaxy.
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    No pai si de ce as lua-o in nume de rau, sunt deschis la sfaturi, tocmai ce spuneam.
    Nu-ti face griji de exprimarea preturilor in GBP, merg ocazional in Brighton cate 2-3 de zile la sedinte, pot face usor conversia.

    In alta orinde de idei, stiu ca ideile astea sunt cam .zip pentru un acvariu de 54l, as fi vrut unul mai mare dar acum nu e cazul. Inca astept sa-mi vina piesele de pe aliexpress ca sa pot termina rama iluminata.

    Altfel, un incalzitor substrat 10w + controller, un filtru extern Tetratec x700 si un OSRAM de 15w nu's chiar exhipamente de borcan la minim 300l. Cred. Sper. Inca nu sunt cunoscator, am doar idei si ma plictisea teribil setup-ul actual.
    Tine aproape, poate o sa-ti placa cum iese la final.

    pace;
    __________________________________________________ __________________//
    Things I guide my life after: the futility of death and the importance of contraception!

  11. #20
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Acuma, cand primesti sfaturi, sa te mai uiti si dupa cei care ti le dau, la reputatie, la (dis)like-urile sfatului respectiv, pentru ca unii spun si prostii.
    De exemplu soumpul e de fapt sump, firma nemteasca mentionata de cateva ori se numeste Eheim iar tuburile Plant Grow nu sunt pentru acvarii marine cum in acvarii marine we don't Grow Plants.

    Scuze de interventie, sanatate, bucurii.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •