Results 1 to 8 of 8

Thread: Echipare JBL e901

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Hateg ( Hunedoara)
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes

    Echipare JBL e901

    Dupa cum zice si titlul am procurat un JBL e901 care contine 3 seratre cu bureti si un sertar cu micromec.
    Acvariu plantat 112l , pesti 10 Discusi , 10 sanitari , vreo 30 neoni.

    Ce medii filtrante sa pun in filtru ? Ma gandeam la jbl clearmec plus si la inca un sertar cu micromec.

    As dorii pareri sau eventual alegerea cea mai buna.

    Ideea e sa schimb apa sau sa curat filtrul cat mai rar ( din lipsa de timp si poate si chef) .

  2. #2
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    La ce fauna ai acolo in cei 112 litri e greu ceea ce tu iti doresti, ai nevoie de o superfiltrare biologica: ada bio rio, seachem matrix sau eheim substrat pro ar fi citeva dintre cele mai bune materiale pentru filtrarea biologica, dar sunt convins ca oricit ai pune din ele nu vei fi satisfacut datorita faptului ca filtrul pe care il ai este mult prea mic pentru acvariul tau si numarul de pesti
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Hateg ( Hunedoara)
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    pe filtru scrie intre 90-300l eu ma gandeam ca este destul de mare pentru acvariul meu.

  4. #4
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Filtrul este bun pentru volumul acvariului tau, doar ca trebuie sa adaptezi fauna la acest volum.
    Discusii sunt pesti care se tin in acvarii cu mult mai mari de 112 litri, cu o super filtrare biologica si schimburi dese de apa. Pentru volumul acvariului tau sun multi si 30 de neoni, poate nu multi dar incarcat la limita maxima, de aceea ar trebui sa ai un volum mai mare de filtrare biologica, pe care daca nu-l poate oferi canistra, trebuie sa-l obtii din mediile de filtrare.

    Ideea cu schimbat apa cat mai rar din lipsa de timp si CHEF nu se potriveste deloc cu acvaristica, in timp ce daca ai o canistra plina cu Sachem Matrix, fara alt fel de mediu, poti sta linistit o perioada lunga de timp.

    Tu daca vrei sa tii discusi, neoni si "sanitari" in numar asa de mare ai avea nevoie in primul rand de un bazin cu un volum de cel putin 500 litri echipat cu doua canistre externe care sa aiba un volum cat mai mare, cand spun volum ma refer la capacitatea canistrei ca vas, nu la debitul ei, si incarcate cu medii de filtrare biologica de cea mai buna calitate.
    Deci acvariul tau este OK, canistra ( filtrul extern ) este OK, acum trebuie sa adaugi fauna ca specie si numar de n bucati adaptat la conditiile pe care le ai.

    Craciun Fericit !
    Dan
    Last edited by dandumitru; 25-12-2014 at 14:32.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Hateg ( Hunedoara)
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Filtrul este bun pentru volumul acvariului tau, doar ca trebuie sa adaptezi fauna la acest volum.
    Discusii sunt pesti care se tin in acvarii cu mult mai mari de 112 litri, cu o super filtrare biologica si schimburi dese de apa. Pentru volumul acvariului tau sun multi si 30 de neoni, poate nu multi dar incarcat la limita maxima, de aceea ar trebui sa ai un volum mai mare de filtrare biologica, pe care daca nu-l poate oferi canistra, trebuie sa-l obtii din mediile de filtrare.

    Ideea cu schimbat apa cat mai rar din lipsa de timp si CHEF nu se potriveste deloc cu acvaristica, in timp ce daca ai o canistra plina cu Sachem Matrix, fara alt fel de mediu, poti sta linistit o perioada lunga de timp.

    Tu daca vrei sa tii discusi, neoni si "sanitari" in numar asa de mare ai avea nevoie in primul rand de un bazin cu un volum de cel putin 500 litri echipat cu doua canistre externe care sa aiba un volum cat mai mare, cand spun volum ma refer la capacitatea canistrei ca vas, nu la debitul ei, si incarcate cu medii de filtrare biologica de cea mai buna calitate.
    Deci acvariul tau este OK, canistra ( filtrul extern ) este OK, acum trebuie sa adaugi fauna ca specie si numar de n bucati adaptat la conditiile pe care le ai.

    Craciun Fericit !
    Dan

    Doar matrix? fara bureti deloc? Ma gandeam sa mai iau ceva piatra pounce am citit ca e cam acelasi lucru cu matrixul
    In schimb am vazut in petshop in apropiere bile ceramice.
    Cat matrix intra intr-un sertar de JBL e901? In litri?
    As vrea sa echipez si sa echilibrez acvariul cat mai ok si daca il reusesc sa nu umblu o perioada buna de timp la el as vrea sa mai iau unul sa il duc intr-o pensiune. Ideea e ca acolo chiar nu are cine sa-l ingrijeasca. Curatat schimbat apa si chestii.

    Am citit undeva ca la un discus in acvariu plantat ii trebuie 2 sanitari / discusi .

    PS. Ideea e ca acum am multi mai multi pesti asa a fost cumparat acvariul de la cineva cu tot cu pesti si apoi mi-am luat eu discusi.
    Last edited by grikrbon; 25-12-2014 at 18:55.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Salutare, parerea mea, a unei persoane care detine acesti pesti frumosi (ma refer la discusi) este ca ii chinui. Poate cat sunt pui nu ii afecteaza asa de mult dar in timp vei avea numai belele din urmatoarele cauze: lipsa de spatiu, acvariu foarte aglomerat si filtrarea deficitara raportata la fauna existenta in bazin. Discusii sunt niste pesti care au nevoie de o apa curata, necesita schimburi dese de apa. Nu stiu ce dimensiuni au pestii tai dar daca sunt mici sunt ferm convins ca nu se vor dezvolta cum trebuie si mai ai putin timp pana cand vei da de problema flagelatelor. Parerea mea...strict parerea mea, vinde-i sau doneaza-i la cineva. Iti spun din experienta, am avut un bazin de 430litri doar apa, filtrare minim 5% din volumul acvariului, populat cu 30 sau 35 de exemplare (pui). Dupa ce au crescut putin am fost nevoit sa ii dau. De boli, nu mai vorbesc, viermi intestinali si flagelate. Am "investit" in medicamente o groaza de bani. Discusii nu cresteau frumos, asa ca am hotarat sa dau mai mult de jumatate din ei. Surpriza, nu mai aveam boli si pestii au inceput sa se dezvolte. Ca sa iti faci o idee, in momentul de fata detin un bazin de 900l in care am 12 discusi maturi. Cu toate ca as mai putea baga cateva exemplare, ma multumesc cu cei care ii am deoarece le ofer spatiu. Imagineaza-te pe tine cu inca 10 persoane intr-o camera de 10-15mp stand toata ziua acolo. Ti-ar placea? Te-ai simti ok? La fel este si cu pestii. Daca doresti sa ii cresti ofera-le un bazin si conditiile necesare. Daca nu, fa-le un bine si ajuta-i sa isi gaseasca un camin unde sa se simta bine.

    Sa auzim numai de bine si sper sa nu te deranjeze comentariul meu.
    O zi buna,

    Razvan

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Hateg ( Hunedoara)
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan_toth View Post
    Salutare, parerea mea, a unei persoane care detine acesti pesti frumosi (ma refer la discusi) este ca ii chinui. Poate cat sunt pui nu ii afecteaza asa de mult dar in timp vei avea numai belele din urmatoarele cauze: lipsa de spatiu, acvariu foarte aglomerat si filtrarea deficitara raportata la fauna existenta in bazin. Discusii sunt niste pesti care au nevoie de o apa curata, necesita schimburi dese de apa. Nu stiu ce dimensiuni au pestii tai dar daca sunt mici sunt ferm convins ca nu se vor dezvolta cum trebuie si mai ai putin timp pana cand vei da de problema flagelatelor. Parerea mea...strict parerea mea, vinde-i sau doneaza-i la cineva. Iti spun din experienta, am avut un bazin de 430litri doar apa, filtrare minim 5% din volumul acvariului, populat cu 30 sau 35 de exemplare (pui). Dupa ce au crescut putin am fost nevoit sa ii dau. De boli, nu mai vorbesc, viermi intestinali si flagelate. Am "investit" in medicamente o groaza de bani. Discusii nu cresteau frumos, asa ca am hotarat sa dau mai mult de jumatate din ei. Surpriza, nu mai aveam boli si pestii au inceput sa se dezvolte. Ca sa iti faci o idee, in momentul de fata detin un bazin de 900l in care am 12 discusi maturi. Cu toate ca as mai putea baga cateva exemplare, ma multumesc cu cei care ii am deoarece le ofer spatiu. Imagineaza-te pe tine cu inca 10 persoane intr-o camera de 10-15mp stand toata ziua acolo. Ti-ar placea? Te-ai simti ok? La fel este si cu pestii. Daca doresti sa ii cresti ofera-le un bazin si conditiile necesare. Daca nu, fa-le un bine si ajuta-i sa isi gaseasca un camin unde sa se simta bine.

    Sa auzim numai de bine si sper sa nu te deranjeze comentariul meu.
    O zi buna,

    Razvan
    Momentan sunt pui 6 pingeon (5cm ) si 4 leopard+ blue diamond (aprox 8-9 cm) .
    In viitorul apropriat vreau sa-mi fac un acvariu mai mare dupa capacul pe care il am , capacele facute am vazut ca in timp se stramba sau cele de pal se umfla deci nu as vrea sa patesc asa ceva.
    Capacul are dimensiunile 80x35cm acum ma tot documentez care ar fii inaltimea maxima la care as putea sa ajung si ce fel de ranforsari am nevoie , ce dimensiune de sticla.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Hateg ( Hunedoara)
    Posts
    33
    Post (Dis)Likes
    Am decis sa echipez filtrul extern cu 2 sertare de piatra ponce , un sertar de micromec , un sertar de burete piatra a fost cumparata de la cineva de pe forum si am mai suplimentat putin filtrarea cu o pompa interna de 600l/h scrie pe ea (8w) .

    Au mai ramas in acvariu 6 discusi pingeon 5-6cm , 4 leopard+ blue diamond 7-8 cm , 3 sae , 9 sanitari de diferite specii micuti maxim 4 cm , 2 xypho 2 moly si un carasel la care nu pot renunta (e preferatul nevestei) .
    acvariu are subtrat pietris de balastiera spalat in multe ape si fiert 2 ore. Stiu ca o sa-mi spuneti ca sunt prea multi , dar sper in viitorul apropriat sa fac un acvariu de 200-300l .

    1 oare am facut alegere buna cu piatra ponce ? sau trebuia metrix?
    2 oridea pe care trebuile sa le pun in filtru ? ( sertarele)
    3 chiar sunt asa multi pesti in acvariu de ~ 100l . dimensiuni 80/35/45 . Iluminare 2 neoane 18w si 2m de banda cu led de 14w/m adica 28w.

    O sa incerc sa atasez si niste poze .



    sau
    http://imagehost.pitestinet.ro/image...tagw3ok9s7.jpg
    http://imagehost.pitestinet.ro/image...fhtttvy3k1.jpg

    PS. Nu ma criticati de pietrisul colorat o sa il scot curand la fel opera nevestei .

    Si scz ptr calitatea pozelor

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •