Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Neoni achitionati din Hornbach

  1. #1
    Junior Member cfrtriaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti....momentan berceni
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes

    Neoni achitionati din Hornbach

    Cum nu mai cumparasem sau primit ''pomana'' de pe aici de vreo 6 luni am vrut si eu 10 neoni.cumpar din hb 10 neoni simpli si apoi dupa 3 zile face sotia bilantul prin telefon..eu fiind plecat prin tara cu serviciul...2 neoni ramasi in viata..o pereche de betta,3 zebre,un razbora,4 guppy si inca un pestisor care nu ai stiu denumirea.am trimis sotia prin zona si a gasit din vre-o 3 petshopuri ceva tratament...metifish.boala era ceva care le ;;manca;; carnea de pe ei.in acvariu la hb parca nu aveau nimic si erau vreo 500 de pesti acolo.si-au mai revenit pesti pina acum 2 zile cand am mai cumparat 5 neoni din piata rahova dar care i-am bagat intr-o cutie cu cateva picaturi de metifish cumparat nou.i-am lasat 24 de ore si apoi i-am bagat in acvariu.acum 2 ore am scos un alt neon bolnav care ciupeau pesti din el .sa ''activat'' virusul de pe ai cand au dat de un biotop ''ca in paradis'' si avand o temperatura de 28c.ce tratament sa fac la acvariu?nevasta-mea si acum ''plange'' dupa masculul de betta care al enerva cu oglinda.as putea sa fac undeva reclamatie cu privire la hb?multumesc

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Ai putea, in primul rand, sa nu mai tii betta pereche, mai ales cu pesti cu inotatoare voalate ca guppy sau zebre. In al doilea rand, esti sigur ca era pereche de betta? Sigur suta-n mie ca erau mascul si femela? In al treilea rand, ai facut o ciorba acolo... din anumite cauze se recomanda sa nu fie mai mult de 3 specii de pesti compatibili in acelasi bazin comunitar. In al patrulea rand, nu ai in lista enumerata nici un sanitar... Ofera cateva detalii despre bazin: cati litri, ce filtru, cati pesti in el, la cat timp schimbi apa si cum, ce lumina ai si cat o tii aprinsa, ai plante naturale sau nu? Legat de plangerea la adresa Hornbach, mai asteapta putin, pentru ca e posibil ca problema sa nu fie la ei. Numai bine.

  3. Likes Irena, Nimeni liked this post
  4. #3
    Junior Member cfrtriaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti....momentan berceni
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    salut dan.am pesti de vre-o 25 de ani si stiu cum arata o pereche de betta.nu am enumerat toti pesti si numai ce am patit la achitionarea unor pesti noi.

  5. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cfrtriaj View Post
    salut dan.am pesti de vre-o 25 de ani si stiu cum arata o pereche de betta.nu am enumerat toti pesti si numai ce am patit la achitionarea unor pesti noi.
    In acest caz este trist, pentru ca, dupa 25 de ani de avut pesti, faci greseala sa pui intr-un bazin foarte multe specii. Unde mai pui ca sunt si incompatibile. Da-ne cateva detalii despre bazin, te rog. Cati litri are si cati pesti ai in el?

  6. #5
    Junior Member cfrtriaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti....momentan berceni
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    90 l.3 neoane.filtru aquafan 3.pesti pentru ciorba.eu am intrebat aici pentru un ajutor in solutia pe care s-o cumpar pentru tratament.dece timp de un an sau mai putin jumatate de an nu a murit nici un peste si acum cand am bagat pesti noi in acvariu s-a intamplat asta.am mai patit acum 10 ani cand am cumparat tubii vii din obor...dar atunci nu au suferit pesti decat 6 ore.murisera toti.ce boala este asta CARE mananca carnea de pe ei si cum sa o tratez.multumesc

  7. #6
    Junior Member cfrtriaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti....momentan berceni
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    ma sunat un coleg acvarist..mi-a recomandat sera omnipur.am plecat dupa solutie.am plate naturale uitasem

  8. #7
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    sa intreb de filtrare biologica ?


    L.E. :


    https://www.jbl.de/en/online-hospita...-fish-diseases
    Last edited by roshadow; 11-12-2014 at 18:16.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  9. Likes dan.oancea liked this post
  10. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by roshadow View Post
    sa intreb de filtrare biologica ?


    L.E. :


    https://www.jbl.de/en/online-hospita...-fish-diseases
    In 25 de ani s'o fi creat si aia... mai ales ca in 90L brut, el a enumerat 11 pesti incompatibili si a zis ca are mai multi, plus plante... deci... intr'un bazin de vreo 86-87L net, din care mai scazi vreo 10-12 litri ocupati de substrat, acareturi si decor, el vroia sa tina in jur de 20 de pesti... in conditiile in care, abia in 90L, pot fi tinuti vreo 13-14 vivipari mici... in fine... solutia e tratament cu apa oxigenata si sare neiodata, cu schimburi de apa zilnice, de minim 35-40% si, dupa o saptamana, schimb de 80-90%. Pestii atacati de bacteria aia aruncati si sperat ca o sa fie ok bazinul

    L.E. metifish este albastru de metil cu denumire pompoasa. Albastrul de metil este sterilizant, deci apa ta din bazin este albastra si sterila dupa tratament (daca l-ai facut cum trebuie, cu 1 picatura de albastru de metil la 10L apa), iar filtrarea biologica (adica bacteriile care colonizeaza filtrul), daca s'o fi creat vreo colonie, acum e dusa pe pustiu si bazinul deciclat. Tratamentul cu albastru de metil il faci in bazin, dar dupa aceea il golesti, il cureti foarte bine, fierbi substratul si decorurile, sterilizezi plantele cu apa oxigenata (desi cel mai bine ar fi sa le arunci si sa iei altele pentru a evita riscul sa se retransmita bacteria), cureti filtrul temeinic si cu simt de raspundere, reumpli bazinul si il ciclezi cu aditie de bacterii, ca sa nu tii pestii 2-3 saptamani in vase separate pana se cicleaza ala, ci sa ii poti pune la loc dupa 2 zile (in cazul utilizarii de Bactozym).

    PS: @cfrtriaj: daca faci pe detinatoru` de acvariu de 25 de ani, nu inseamna ca stii si cu ce se mananca, asa ca lasa sarcasmele fara sens. Poate ca unii s-au documentat mai mult decat tine si fac lucrurile cu pasiune si temeinic, iar daca iti raspund aici, o fac pentru a te sfatui de bine
    Last edited by dan.oancea; 11-12-2014 at 20:20.

  11. #9
    Junior Member cfrtriaj's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti....momentan berceni
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    uite aici o ciorba ..si nu s-au mancat pesti intre ei. https://www.youtube.com/watch?v=5F0WaKAlRiM .am inlocuit jumate de apa din acvariu si am pus sera omnipur.2 pesti bolvani am pus separat cu solutie poate scapa ca mie mila sai arunc de vii la wc.

  12. #10
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    de 25 de ani chinui suflete.... Pacat !

    Si tu supravietuiesti peste un an inchis in wc...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •