Page 7 of 14 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 139

Thread: Drakon ( primul acvariu - inceputul )

  1. #61
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Am uitat sa va intreb ce trebuie sa fac ca sa mentin temperatura la maxim 26 grade Celsius , in camera in care este acvariu bate soarele cateva ore bune pe zi asa ca odata cu cresterea temperaturii in camera va creste si temp apei in acvariu presupun .
    enjoy life

  2. #62
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Cateva coolere de pc te pot ajuta.
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  3. #63
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Am pus azi in functiune 7 coolere dupa cum urmeaza :
    - 6 buc de 8 cm diametru pozitionate in spatele acvariului care imping aerul cald de la neoane in fata
    - 1 cooler de 12 cm diametru pozitionat in capac exact deasupra droserelor care trage aerul cald afara . Pot spune ca face treaba , sunt multumit de cum a iesit , o sa ai pun o priza programabila sa dea drumul la coolere cateva ore/zi in perioada de varf a luminarii .
    Investitia e de tot rasul , sursa calculator free from work, coolerul de 12 cm il aveam prin casa iar cele 6 coolere de 8 cm le-am luat de la o firma de it de langa mine cu imensul pret de 3 ron bucata . Economia dusa la extrem .
    Si o poza cu cu isprava :
    enjoy life

  4. #64
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    sal...la ce te referi aici ", sursa calculator free from work," ?..alimentezi micile ventilatoare cu sursa de la un calculator?
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  5. #65
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gabrielpapi View Post
    sal...la ce te referi aici ", sursa calculator free from work," ?..alimentezi micile ventilatoare cu sursa de la un calculator?
    adica gratis , si da alimentez toate coolerele cu o sursa de calculator
    enjoy life

  6. #66
    High member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Targu-Jiu
    Posts
    818
    Post (Dis)Likes
    coolerele au tensiunea de alimentare de 12 v

  7. #67
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    1. Banuiesc ca le-ai pus pereche: 3 baga aer, 3 scot, 1 face pe sefu' ...
    2. Mare grija cu apa evaporata. Daca recompletezi cu apa de la retea si nu cu apa de osmoza, stai cu ochiul pe duritatea apei din acvariu sa nu creasca nesimtit de mult
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  8. #68
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Montat si eu o sursa pc pt cele 4 ventilatoare....doua baga aer si doua scot aer,iar ventilatoarele sunt pozitionate in spate pe laterala.Aveam o alimentare cu mai multe trepte de voltaj si cand dadeam pe maxim,adica 12v,mi se incingea rau transformatorul si ma gandeam la un posibil incendiu...asa cu sursa pc merg la putere maxima fara grija ca se poate incinge,mai ales ca sursa are si ea ventilator de racire.As pune si un ventilator sus pe capac ,care ar ajuta mult,doar ca capacul meu are pe interior o tabla aluminiu si reflectoare puse unul langa altul.Ideea e ca la putere maxima,pana acum,temperatura se mentine intre 26-28 grade,cu ele mergand non stop. Vazilian mersi mult de idee.
    P.S. si mie mi se evapora in medie 5 litri in 24 ore cu ele mergand la capacitate normala,dar am noroc ca apa de retea are duritate mica
    Fertilizare completa micro PLANT SERUM, macro PLANT SERUM si fier chelat DTPA

  9. #69
    Member vazilian's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    bucuresti , cringasi
    Posts
    256
    Post (Dis)Likes
    Eu nu imi fac probleme cu evaporarea apei pentru ca am schimb de apa la picatura . Se schimba automat cred ca mai bine de 10% in 24h . Probleme nu cred ca am , cel putin nu vizibile .
    Cristi: 6 coolere imping aerul cald dat de neoane in timp ce unu mai mare trage afara prin capac aerul cald dat cele 3 drosere
    Last edited by vazilian; 17-06-2015 at 23:11.
    enjoy life

  10. #70
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Indiferent ca ai schimb la picatura sau faci recompletare, apa evaporata este apa pura,
    toate sarurile raman in apa. Asta inseamna in timp cresterea duritatii. Un schimb regulat
    de apa saptamanal te ajuta mai mult decat schimbul la picatura din aceasta perspectiva.
    Singura varianta in care eviti aceasta problema este sa faci recompletare cu apa de osmoza.
    Ceea ce nu se poate la schimbul la picatura. Si atunci un schimb regulat saptamanal, de cantitate
    mica, dar cu apa de osmoza, poate fi o solutie.

  11. Likes Angelina liked this post
Page 7 of 14 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •