Page 21 of 23 FirstFirst ... 111920212223 LastLast
Results 201 to 210 of 223

Thread: Salut – un alt incepator cu proiecte marete.

  1. #201
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    In weekend am reorganizat gradina subacvatica si cu aceasta ocazie am scos si am replantat cateva poturi de blyxa japonica. Am citit cica au radacinile foarte dezvoltate dar totusi m-am mirat cand tragem si tragem si radacina nu se termina.




    PS. Blyxa japonica s-a adaptat cel mai greu la conditiile din acvariul meu. Aproape ca s-au topit toate cele 5 plante cumparate in mai. Dar odata adaptate cresc viguros!

  2. #202
    Member Horia's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Galati
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Mai faci o actualizare te rog a parametrilor apei, schema de fertilizare, lumina. Stiu ca s-a vorbit dar sunt multe pagini de derulat

  3. #203
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Horia View Post
    Mai faci o actualizare te rog a parametrilor apei, schema de fertilizare, lumina. Stiu ca s-a vorbit dar sunt multe pagini de derulat
    Cu mare placere:
    Fertilizare macro: (PPS PRO) doza recomandata suplimentat ochiometric cu PO4 si K
    Fertilizare micro: (TMP) doza recomandata suplimentat ochiometric cu Fe
    Carbon - Easy Carbo 2x doza recomandata iar la aditia de Co2 urmaresc ca testul permanent sa aiba culoarea verde deschis spre galben – problema mea este faptul ca rectorul meu extern a cam atins limitele – in urmatorul acvariu o sa pun doua recatoare montate pe filtre separate
    KH am in jurul valorii de 2dKH - celelalte paramentrii de ceva timp nu le masor
    Lumina 8 ore/zi - 2 ore 160W, 1 ora 240W, 6 ore 80W - lampa la o distanta de peste 30cm de luciul apei!

    Repet ce s-a spus de multe ori: succesul la un acvariu plantat este asigurat in primul rand de filtrtrare biologica buna - este prima linie de aparare impotriva algelor - si de echilibrul intre lumina, nutrienti si CO2.

    Succes!
    Last edited by szaki; 28-11-2015 at 11:54.

  4. #204
    Member Horia's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Galati
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Zoly de raspuns. Urmeaza sa umblu si la filtru co momentan am 2sertare cu siporax, unu cu spartura de lava si ultumul cu buretii lui.

  5. #205
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Cu placere!
    Recomand sa inlocuiesti buretii din filtru - daca ai posibilitate - cu Seachem matrix sau Eheim substrat pro.

  6. Likes Horia liked this post
  7. #206
    Member Horia's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Galati
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by szaki View Post
    ...KH am in jurul valorii de 2dKH - celelalte paramentrii de ceva timp nu le masor
    Lumina 8 ore/zi - 2 ore 160W, 1 ora 240W, 6 ore 80W

    Repet ce s-a spus de multe ori: succesul la un acvariu plantat este asigurat in primul rand de filtrtrare biologica buna - este prima linie de aparare impotriva algelor - si de echilibrul intre lumina, nutrienti si CO2.

    Succes!
    Duritatea nu e prea jos? Eu o tin cam la 4-5. Plantele sunt foate multumite cu duritatea scazuta dar pestii?
    Lumina am vazut ca majoritatea timpului folosesti 80 w, asta inseamna 2 neoane. Eu chiar ma gandeam sa mai adaug 40 de w in fata la cei 170 w pe care ii am ca am luat HC
    La filtrarea biologica mai am de lucru, nu stapanesc bine capitolul. Rezultatul il vad pe peretii acvariului, in substrat, deci am de lucru.

  8. #207
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Duritatea nu e prea jos? Eu o tin cam la 4-5. Plantele sunt foate multumite cu duritatea scazuta dar pestii?
    Pestii nu au problema cu duritatea scazuta sau adapteaza foarte bine la Ph-ul relativ scazut.

    Lumina am vazut ca majoritatea timpului folosesti 80 w, asta inseamna 2 neoane. Eu chiar ma gandeam sa mai adaug 40 de w in fata la cei 170 w pe care ii am ca am luat HC
    Eu cred ca pentru HC concentratia buna CO2 este cel mai important. Totusi sa ai in vedere ca la mine lumina este asigurat ade o lampa ATI.

    La filtrarea biologica mai am de lucru, nu stapanesc bine capitolul. Rezultatul il vad pe peretii acvariului, in substrat, deci am de lucru.
    Trebuie sa ai in vedere ca bacteriile din filtru pierd din eficacitate cu cat mediul devine mai acid.

  9. Likes Horia liked this post
  10. #208
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit mi-am luat inima in dinti si am schimbat fundalul albastru cu unul negru! Nu a fost usor deoarece distanta intre acvariu si perete este de cca. 6cm). M-am gandit eu ca nu o sa fie usor de indepartat da nu chiar asa. Am incercat cu solutie de curatat geam, cu diluant nitro, cu cillit si cu niste lavete umede speciale cu o putere de curatire extraordinara si la final cu o gramada de carpe ordinare. In final dupa ce am frecat o eternitate (cel putin mine asa parea) geamul acvariului intr-o pozitie inumana am reusit sa curati.
    Repede am si facut o paza de ansamblu care nu este foarte reusita.

    Multumesc pentru interes,
    O sera placuta,

  11. #209
    Member Horia's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Galati
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    pur si simplu oau

  12. Likes szaki liked this post
  13. #210
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    Gradina din Rai !
    - vezi profilul referitor la semnaturi -

  14. Likes szaki liked this post
Page 21 of 23 FirstFirst ... 111920212223 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •