Page 22 of 23 FirstFirst ... 1220212223 LastLast
Results 211 to 220 of 223

Thread: Salut – un alt incepator cu proiecte marete.

  1. #211
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Domnilor.

    Este un articol interesant pe Barr Report despre stadiile (autorul articolului defineste 12 stadii) de dezvoltare ale aquascaperului.
    http://www.barrreport.com/forum/barr...tic-aquascaper

    Eu ma pozitionez pe mine insumi undeva intre stadiul trei si patru.
    Stadiul 3: Colectionerul. Este persoana care vrea sa aiba toate plantele in acvariu si sa incerce, ceea ce nu este o problema deoarece este benefic sa cunoastem materialele cu care urmeaza sa lucram.
    Stadiul 4: Persoana care realizeaza ca este capabil sa creasca plante si a sosit timpul pentru a crea un design. Dar pentru asta ar trebuii sa renunte la unele dintre palntele deja indragite.
    Obs. Nu am facut o traducere completa maidegraba am incercat sa extrag pe cat mai scurt posibil esenta celor doua stadii (3 si 4).

    Si eu am strans intr-un an prea multe specii de plante pentru spatiul disponibil. Acum trebuie sa renunt la unele dintre ele. Ceea ce nu este chiar usor deoarece fiecare planta din acvariu imi este drag de felul lui.
    Dar ma gandesc sa las lucrulile sa evolueze de la sine si cu timpul se va cristaliza ceva.

  2. #212
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Salut Szaki. Urmaresc mereu cu interes postarile tale si imi place foarte mult ce ai realizat in acvariul tau de cand l-ai inceput.
    Am vazut ca de curand ai schimbat autocolantul din albastru in negru. Mi-am cumparat si eu mai demult un autocolant negru (nu am autocolant pe geamul din spate) si tot incerc sa imi fac curaj sa il montez ca sa nu se mai vada cablurile/furtunele etc. dar am cam aceeasi problema cu care te-ai confruntat tu: spatiul dintre spatele acvariului si perete e de cca 10 cm, plus ca nu am acces nici din dreapta nici din stanga, doar pe sus daca ma urc pe un scaun . Imi poti explica te rog cum ai montat autocolantul negru? Mai precis cum ai facut sa il intinzi pana jos la baza acvariului, fara sa iti ramana bule de aer ? Merci frumos.

  3. #213
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Salut Miha.
    Primul fundal - cel albastru - am montat cu un silicon special destinat pentri lipirea beckgroundurilor http://www.happypets.ro/5336-juwel-a...oster-fix.html.
    Poster fixul juwel se aplica pe sticla se pune folia peste si de exemplu cu un card de credit se elimina surplusul. Este usor de aplicat si functioneaza bine. Impedimentul consta in faptul ca siliconul este greu de indepartat. Fundalul se dezlipeste frumos.

    Beckgroundul negru am fixat cu dou bucati de banda adeziva ! Partea de jos efectiv pluteste liber.
    Recomand acesta metoda deoarece poti schimba oricand vrei fundalul fara probleme.

  4. #214
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Super, si eu mi-am luat banda dublu adeziva transparenta pentru a il lipi doar pe laterale dar nu eram convins ca aceasta metoda va functiona, deorece m-am gandit ca atunci cand fac operatiuni de intretinere/curatare, s-ar putea sa se prelinga picaturi de apa intre geam si autocolant si s-ar vedea urat urmele ramase. Dar cred ca asta e cea mai simpla varianta cand nu ai acces la spatele acvariului. Multumesc pentru lamuriri si ape limpezi iti doresc!

  5. #215
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Poza de sarbatori!


  6. #216
    Member Horia's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Galati
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos. O jungla in adevaratul sens
    0721 176 172

  7. Likes szaki liked this post
  8. #217
    Member Gabriel 72's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Felicitari! O incantare pentru ochi :-)
    yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift

  9. Likes szaki liked this post
  10. #218
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru aprecieri Gabriel si Horia.

    Leyautul este in formare. Din fericire sa conturat obiectivul . Momentan inmultesc blyaxa japonica si urmeza sa introduc cu mare probabilitate staurogyne repens.
    Vreau carpet de blyaxa japonica si intentionez sa utilizez starogyne repens pentru a crea o tufa undeva la midground.

    Va tin la curent.
    Multumesc pentru interes si va urez o seara minunata!

  11. Likes Gabriel 72 liked this post
  12. #219
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Fara comentarii: Ludwigia inclinata variant verticillata 'Cuba'!

  13. Likes Gabriel 72, Vasile, blu liked this post
  14. #220
    Member szaki's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Sfantu Gheorghe - Covasna
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Poza de duminica seara.


Page 22 of 23 FirstFirst ... 1220212223 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •