Results 1 to 7 of 7

Thread: Acvariu cu discusi - new project

  1. #1
    Base member Mustang's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Roman
    Posts
    410
    Post (Dis)Likes

    Acvariu cu discusi - new project

    Dupa o perioada de stagnare, mi-am reluat "inima in dinti" si am reinceput cresterea acestei minunate specii, discusi.
    Mi-am "refacut" stocul de discusi, alegand dintre varietatile care m-au pasionat, alegand linii de la mai multi crescatori atat din tara cat si din strainatate, care acum sunt la "indopat" in acvarii sterile, din motive care tin de placerea si satisfactia ca la un moment dat sa privesc la un discus matur din bazinul propriu si sa stiu ca mi-am adus si eu contributia la cresterea si poate forma , sanatatea acelui peste cat si din motive financiare am ales sa cumpar "puiet" la 5-8cm.
    Am mai avut o incercare de a creste acest minunat peste, intr-un rastel, dar din pacate in 2 ore am pierdut intreaga munca de 2 ani, in urma unei boli venite odata cu unul din pestii noi achizitionati.

    Acum, doresc ca la un moment dat sa ma pot bucura de acest peste intr-un acvariu cu tematica(bine-inteles cand va ajunge la varsta si dimensiunea necesara), dar cum tot a venit anotimpul rece si frigul ma tine mai mult prin casa, acum am timpul necesar sa pot lucra, bricola la infiintarea acestui nou bazin cu tematica, "amazon biotope" sau cel putin o incercare de a reproduce o frantura din ceea ce ofera un anumit areal al raului din Amazon.
    Bazinul, datorita spatiului disponibil, nu va fi unul mare, asa cum ar arata poate mai bine si ar fi mai darnic din prisma volumului, dar ma voi rezuma la ce pot intretine si la numarul de vietati care il va popula.
    Ca si dimensiuni disponibile, am 100*50*55(sau 60) L*l*h... date fiind dimensiunile, nu stiu cat de estetic va arata daca voi avea inalimea mai mare decat latimea, astept propuneri.
    In acelasi timp mi-ar surade mult ideea de a dubla latimea, astfel incat sa pot avea 100*100*60(L*l*h) unde clar voi merge pe sump, dar datorita amplasarii bazinului intr-un colt al sufrageriei nu voi putea merge pe modelul clasic de bean animal cel cu tevile cu intrarea pe sus in bazin pentru ca nu as avea acces la ele in caz de ceva.

    In privinta filtrarii, sunt tentat sa merg pe varianta filtrarii prin sump, am disponibil si un filtru potent eheim 2028 care cred ca ar face fata acestui volum(275l), dar cred ca prin utilizarea unui sump am la indemana o gama foarte larga de posibilitati in a asigura o apa cum se cade acestei specii.
    Modelul de overflow spre care inclin in a il folosi, este cel ales de @crys, cu gaurile de in/out in fundul bazinului iar cutia overflow-lui sa fie "cat inaltimea bazinului", mergand pe acelasi principiu de functionare, sau asemanator cu bean animal, aici as avea nevoie mare de ajutor pentru a calcula cotele corect.
    Iluminarea va fi doar pe baza de led astfel incat sa pot reproduce efectul de umbre si sper eu ca voi reusi sa achizitionez si toate cele necesare pentru a putea reproduce si dimmarea (simularea de furtuna, apus, rasarit) dar si aici va trebui sa studiez problema in detaliu.
    Standul va fi facut din lemn, cu cele de metal este destul de greu de "modelat", pacat ca nu avem acces la fel de facil pentru achizitionarea acelui sistem din aluminiu pe care l`a folosit @crys cat si @nimeni.
    Sumpul il voi gandi si proiecta cu ajutorul vostru pentru a imi putea asigura un no3 minim, siguranta contra inundarii cat si eficienta.
    Vreau ca saptamana asta sa termin masa acvariului, urmand ca intre timp sa dau comanda de sticla, sticla in cazul inaltimii de 60 sau.....70 ar fi de ajuns de 12mm + intariturile de rigoare?
    In cazul mesei vreau sa folosesc stalpi din lemn de 80*80mm, si ar arata cam asa la o prima "Schita":


    Spatiul disponibil pentru sump ar fi 35*90*h....inaltimea maxima disponibila pana sub acvariu ar ramane de 60cm., in spatele sumpului, pe care l-as pozitiona in dreapta suportului, se afla priza, la care vreau sa imi ramana acces cat de cat. Tot din cauza stalpilor, gaurile pentru sump ar trebui sa le calculez incepand de la 10cm dinspre marginea acvariului (marginea din partea peretelui cu priza)...
    Sper ca acest proiect sa il pot realiza in viitorul apropiat!
    Dar, inca ramane sa ma decid la "latime" ...50 sau 100?
    Cu stima,
    Alexandru
    Last edited by Mustang; 09-11-2014 at 10:12.
    Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. – John Lennon
    Discusii mei

  2. Likes Dan Hîncea, pel, Leon, nyko27 liked this post
  3. #2
    Junior Member EugenStanga's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Iasi
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Brava Alex si bafta cu noul proiect.
    Despre stativul de lemn, care l-ai schitat, pare oky dpdv al rezistentei, dar are o hiba majora ... stabilitatea, si anume rezistenta lui la fortele orizontale.
    Are nevoie neaparat de contrafise (contravantuiri), neaparat cate una pentru fiecare directie ...pentru a crea stabilitate stativului la actiunea fortelor orizontale. Indiferent de faptul ca poate sustine o greutate considerabila, daca nu e si stabil, e riscant.
    Si deasemeni.. parerea mea e ca nu l-as face de lemn ... stim cu totii ca lemnul e sensibil la apa, chiar daca zicem noi ca e lacuit, vopsit etc. Tu ai mai avut neplaceri din cauza apei care a revarsat din sump. Imagineaza-ti ca patesti acelasi lucru, si baza stativului care e de lemn, intra in contact cu apa, dupa care -> buf. Pentru stativele acvariilor mari recomand in continuare folosirea cornierului laminat la cald.

    Sper sa duci visul pana la sfarsit ...
    Numai bine,
    Eugen
    Last edited by EugenStanga; 09-11-2014 at 11:56.

  4. #3
    Base member Mustang's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Roman
    Posts
    410
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru remarca. Ma gandeam la utilizarea lemnului in prisma posibilitatilor "nelimitate" de modelare "pe loc". Mai toate suporturile pe care le-am avut pana acum au fost facute din metal, material care in ciuda dimensionarii corecte la sudura isi schimba "traiectoria" si astfel imi incomoda toata treaba, modificandu-si planeitatea, verticalitatea, etc... nu mai zic ce chin am tras sa il pot imbraca in pal. Cu riscurile de rigoare, voi ramane la utilizarea lemnului ca materie de baza la construirea suportului.
    In privinta apei, sper eu sa pot dimensiona si "proiecta" corect sistemul de alimentare si evacuare a apei inspre si dinspre sump astfel incat sa nu mai am parte de accidente.
    Cred ca am exagerat un pic cu utilizarea stalpilor de 80*80mm, spatiul interior ramas fiind destul de mic. Voi merge astazi sa "cercetez" oferta la lemn si voi lua o decizie.

    Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. – John Lennon
    Discusii mei

  5. Dislikes Zippy disliked this post
  6. #4
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Frumos, proiect mult spor si abia astept sa-l trec la Biotop.
    Mie standul mi se pare ok si de multe ori cele din lemn sunt mai sigure decat cele din metal.

  7. #5
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Succes...te poti inspira putin in ceea ce vrei sa faci de la Razvan Toth.
    El are un bazin de aprox 2m x 60 x 60 = o tona de apa .Filtrare foarte eficienta asigurata de doua butoaie de vreo 50 de litri din PVC aflate sub stand.

  8. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Salutare, si multa bafta in noul proiect. Dupa cum spunea si Laurentiu eu sunt foarte mutumit de sistemul meu de filtrare. 2 butoaie de aproximativ 50l fiecare unde incap cam 80litri de material filtrant (piatra ponce ). Butoaiele au fost proiectate astfe incat pompele de la JBL Proflow U1000 (pompe externe) sa fie suficiente. De mentenanta, nu am ce sa vb. Spal prefiltrele saptamanal sau la doua saptamani cand imi aduc aminte si cand am chef (prefiltrele fiind filtre de apa normale cu burete in interior care sunt puse pe IN-ul butoaielor, lucrul acesta luandu-mi maxim 5 minute). Ca sa iti faci o idee, primul butoi, face aproape 2 ani de cand nu am umblat in el, cand am schimbat bazinul l-am luat de la cel vechi si l-am pus la cel nou. Celalalt face imediat 1 an. O singura data am fost curios sa le deschid sa vad cum arata mediile. Rezultatul, impecabil, fara pic de mizerie in butoaie. De consum de electricitate ce sa mai zic, in total ambele filtre 26W Daca esti interesat da-mi un pm si discutam acolo mai pe larg.

    Ca si sfat, proiecteaza-ti bazinul de la inceput bine cu tot ce trebuie si iti faci munca mai usoara ulterior (schimb de apa automat, schimb de apa la picatura). Eu spre exemplu la bazinul meu fac o data la 2 sau 3 saptamani o operatiune de mentenanta, asta insemnand stersul geamurilor si aspirarea substratului. Daca nu ar trebui sa le dau inima de vita congelata pot spune ca as uita ca am discusi . La un bazin asa de mare, daca nu il vei face plantat si apa din zona este ok, poti merge si pe incalzirea cu apa calda. Iesi mult mai ieftin si aportul de apa proaspata in bazin este mare, lucru care nu poate decat sa ii incante pe domnii Discusi. Multi au spus ca nu merge si ca nu se poate sa ti asa un bazin, uite ca merge, si il folosesc de 1 an de zile fara nici o problema iar pestii mei pe timp de iarna au 27,5-29 grade iar vara 28.5-30. Daca ar fi sa pui un incalzitor la temperatura aia iesi cu mult mai scump decat daca platesti apa si gazul care o incalzeste. Am facut o data un test si vroiam ca sa o tina constant si in perioada dintre schimburi sa mearga incalzitorul care are 300W. Ce sa iti spun ca mi-a sarit factura la curent intr-o luna cu peste 100lei in plus, si am si folosit sistemul meu de incalzire, ideea era sa mentina constant o temperatura de 28 de grade. Rezultatul a fost scoaterea incalzitorului din bazin definitiv Poti sa faci si un sistem de filtrare al apei care vine de la retea cu niste cilindri mai inalti plini cu carbune activ si ai scapat de grija sulfatului de aluminiu si a altor chestii care mai sunt bagate in apa. Eu inca nu am implementat dar urmeaza ca plictiseala e mare .

    Sper sa iti fie de folos ce ti-am scris si multa bafta in continuare.

  9. Likes Laurentiu Cluj liked this post
  10. #7
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Ar trebui vazut "minunatia" din living-ul lui Razvan Toth...iti sta inima sa vezi live asa ceva.
    Sa nu mai amintesc de instalatia de lumina conectata la calc ala de lumini care fac rasarit/plina si apoi apus...bestial !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •