Results 1 to 10 of 10

Thread: Sfaturi pentru indepartarea algelor

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes

    Sfaturi pentru indepartarea algelor

    Buna seara. Doresc sa ma apuc de aquascaping si inainte de asta vreau sa scap complet sau in mare masura de alge. Setupul a inceput acum 1 an si in prezent are urmatoarea configuratie:

    Aquael Clasic de 80cm X 40cm x 35cm (112L)
    Substrat: JBL AquaBasis Plus si JBL Manado
    Filtru extern SUN SUN HW-303A
    Iluminat: 2x OSRAM HO 24W/840 si 1x OSRAM 24W/865
    Program iluminat: 9:00-14:00 si 17:00-23:00
    Fertilizanti: Trace mix si PPS Pro (tin sa precizez ca in trecut nu i-am utilizat decat foarte rar (o data pe luna cate 2.5ml din fiecare si ca de cateva zile am inceput sa adaug cate 2.5ml din fiecare in fiecare zi)
    Pesti: 1 sae (10 cm), 2 cory panda, 3 neoni, 7-9 platty, 3 Ancistrus
    Plante: cabomba caroliniana si Vallisneria americana
    Apa: testata cu JBL 6 in 1. Declorurare intrun vas de plastic 48 ore. Temperatura constanta 25 grade
    NO3 50 (ieri 05/11/2014 era 10)
    NO2 0
    GH >14
    KH 10
    pH 7.6 (ieri era 6)
    Cl2 0
    Nu adaug CO2. De ieri pana azi nu am facut absolut nicio modificare in acvariu.
    Alimentatie pesti: o data pe zi cu: JBL Spirulina si Gala; alternativ
    In ultimele 3-4 luni nu prea am avut timp sa ma ocup deloc de el; doar schimbam apa 15L la 7-10 zile si tunsul plantelor o data la 2-3 saptamani. In tot acest timp (exceptie primele 2-3 luni) am avut probleme cu algele de tipul BBA, GSA, hair algae(cred, sau matasea broastei).

    In prezent sunt prezente tot aceleasi tipuri de alge dar intro proportie mult mai mica.
    BBA prezenta doar in partea stanga a acvariului in smocuri micute situate doar pe substrat si 2-5 smocuri pe 2 bucati de lemn; imediat sub spray bar. Presupun ca acolo nu exista deloc curent (plantele nu se misca deloc)
    GSA: necesita indepartarea de pe peretii acvariului la ~2 sapt (pana atunci fiind foarte slab vizibila)
    hair algae: in jurul tulpinilor de Cabomba la baza si foarte putin spre varfuri si cateva fire de alge pe Vallisneria

    Tin sa precizez ca sunt un incepator si din cate mi-am dat seama a afla cauza si succesul tratamentului pare mai greu ca stabilirea unui diagnostic intrun episor din House.

    As dori niste sfaturi/pareri in legatura cu stabilirea unui plan de eradicare al acestor alge si de asemeni ce ar trebui sa schimb in acvariu (apa, lumina, etc) Stiu ca ar trebui sa cumpar un sistem de CO2 sau sa tin macar o bomba.

    Voi adauga niste poze mai jos:
    https://www.dropbox.com/sc/x7a536svy...QohQ0u_HdV9V0a

    P.S. Azi am mai adaugat 10 neoni, desi tind sa cred ca l-am suprapopulat putin
    Last edited by dannyz; 06-11-2014 at 22:02.

  2. #2
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Testele Xin 1 dau erori foarte grave. E imposibil sa iti sara nitratii de la 10 la 50 intr-o singura zi, la fel cum nici pH-ul nu creste de la 6 la 7.6. Din acest motiv, voi invalida testele si voi ignora rezultatele postate de tine. Revenind la problema ta, trebuie sa intelegi ca pentru a avea plante sanatoase si fara alge ai nevoie de TOATE cele trei conditii: lumina, CO2 si fertilizare. Fara acestea incercarile vor fi sortite esecului. Tie iti lipsesc doua din trei. Exista si posibilitatea de a avea un acvariu fara CO2, dar atunci va trebui sa corectezi lumina si fertilizarea. Mentionez ca in acest caz esti extrem de limitat in alegerea speciilor de plante. Daca doresti ceva serios, atunci va trebui sa aloci timp si bani pentru a obtine un aquascape asa cum spui ca iti doresti. Nu imi dau seama cati pesti ai, dar totusi vad ca nu sunt putini.
    Si acum, de ce ai alge ? Pentru ca ai pesti multi si ii hranesti bine, pentru ca lumina merge 11 ore/zi si e mult, pentru ca schimbi putina apa si rar, pentru ca probabil nu cureti substratul, pentru ca probabil filtrul tau nu e echipat pentru o filtrare biologica optima, pentru ca nu fertilizezi.
    Ce trebuie sa faci pentru a rezolva problemele ? Ar trebui sa reduci numarul de animale si sa le hranesti cu multa atentie, sa cureti substratul des cu un aspirator de substrat pana reusesti sa il aduci pe linia de plutire, sa echipezi filtrul cu materiale dedicate filtrarii biologice, sa renunti la perlonul din el daca nu ai posibilitatea de a-l schimba des, sa schimbi 30 de litri/saptamana sau 20 de litri de doua ori pe saptamana, sa incepi sa faci aditie de co2, sa fertilizezi, sa tunzi plantele la timp, sa reduci lumina la 6 ore/zi si dupa ce algele dispar sa cresti progresiv pana la 8-10 ore/zi, sa faci o analiza a apei de la retea pentru a vedea cum stai cu duritatea ca sa stii ce specii de plante poti creste. Cam atat imi vine in minte acum.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  3. Likes Nimeni liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    In filtru sunt urmatoarele: de la fund spre varf: 1 strat de burete de perlon si urmatoarele 2 sertare cu siporax (nu mai tin minte cantitatea exacta).
    Citind postul tau as vrea sa ma pun pe treaba si am urmatoarele intrebari:
    1. cat de des trebuie sa schimb perlonul?
    2. Substratul nu a fost curatat niciodata. Pentru prima oara cat de profund ar trebui sa-l curat? Stratul de manado e undeva la 3-4 cm uniform.
    3. In ce directie ar trebui schimbata lumina, in afara de reducerea timpului, pentru viitoarele plante:Marsilea hirsuta, hc cuba, cabomba furcata, cabomba carolianiana, utricularia graminifolia.

    4. pesti sunt undela la numarul de 25 si ca lungime la 60cm total. Cati ar trebui sa scot pentru a ma apropia de un echilibru?

    Incep sa corectez problemele din acvariu si voi reveni cu un update pe masura ce lucrurile se imbunatatesc. Pana atunci sunt deschis si la alte discutii si sugestii. Adititia de CO2 o voi incepe momentan cu o bomba (pana ajunge sistemul din china -in 2 luni- (ca e 17 euro acolo)
    Last edited by dannyz; 07-11-2014 at 08:15.

  5. #4
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Perlonul ar trebui schimbat la cateva zile, cel mult o saptamana. in caz contrar el va deveni un depozit de materie organica in descompunere. Daca nu poti interveni asa des, mai bine renunti la el si pui material destinat filtrarii biologice si in acel sertar. Substratul se curata cu un aspirator de substrat. Avand in vedere c ai Aquabasis sub Manado, vei aspira doar la suprafata, fara a intra mai mult de 1 cm. Daca aspiri periodic, mizeria nu apuca sa intre in profunzimea lui.
    In afara de scurtarea periodei, alte modificari nu trebuie sa faci la lumina. Eventual pune o poza cu lampa sau capacul sa vedem exact ce ai acolo.
    Numarul de pesti il poti alege singur. Relatia dintre cm si litri de apa tine cont de supravietuirea pestilor si in nici un caz de evitarea problemelor cu algele. Nu aplica regula aceea. Eu personal prefer mai putini pesti, dar deosebiti, care sa se integreze in peisaj. Un numar mai redus de pesti va simplifica toata mentenanta. Daca ai timp sa cureti dupa ei, poti sa pastrezi pestii pe care ii ai acum. Daca as fi in locul tau as alege 10 pesti de 3-5 cm.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  6. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Ar mai fi o varianta sa ii dau un reset, avand in vedere ca pe viitorul setup il vreau plantat 100% si 70% va fi gazon hc cuba si marsilea si alte tipuri de plante pretentioase la lumina si nutrienti; motiv pentru care vreau sa schimb si substratul (sa fie potrivit acestor tipuri de plante) Plus de asta de prima oara cand am pus substratul l-am pus gresit (nu l-am spalat deloc) Si implicit am sa schimb si neoanele.
    Despre CO2, am sa il tin cu bombe (nu vreau o butelie in casa). Iar in legatura cu perlonul, nu pot sa-l schimb o data la cateva zile si cu asta in gand cu ce ar fi mai indicat sa umplu sertarul respectiv? tot cu siporax sau alt fel de filtrant biologic?

    Dar, inainte de a da un reset vreau sa ajung la cunostintele necesare mentinerii unui acvariu fara alge pe un buget cat mai restrans.

  7. #6
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa nu dai reset inainte de a stapani acvariul. Orice material biologic e mai bun decat ce ai acum. Ar fi greu sa iti spun care e cel mai bun sau mai rentabil.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  8. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    http://www.apavital.ro/WaterQualityFormView.aspx?zone=2 parametrii apei de retea.

    PS. claudiu, nu mai ai loc in mesaje, deci nu am putut sa dau reply

  9. #8
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Am facut loc.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  10. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Claudiu pentru sfaturi. Cu ajutorul lor m reusit sa scap aproape complet de alge. Plantele au inceput sa perleze si sa dea muguri noi in fiecare zi. Mai am inca o problema. unele fire de caroliniana is mai maronii si isi incretesc frunzele (poza mai jos). Sa fie o carenta de ceva? De asemeni, varfurile devin rosiatice; cum pot sa le mentin la culoarea de verde deschis, cum sunt firele tinere?

    In plus am donat ancistrusii si am mai adaugat 5 pui de sae

    https://www.dropbox.com/sh/gqk0k149b...jNNg0Qwda?dl=0

  11. #10
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Algele maronii vor disparea singure in urmatoarele saptamani. Ai rabdare ca acvariul sa se maturizeze. Pana atunci continua cu aceeasi rutina ca si pana acum. Acvariul va merge din ce in ce mai bine, plantele vor fi ok si algele vor sta departe.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •