Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Triscusi si boscheti

  1. #1
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes

    Triscusi si boscheti

    Ca sa incepem cu poveste din spatele acestui bazin acum aproximativ o luna in urma adunam materiale pentru un viitor reset multi bolovani si radacini pentru un nou aranjament acu vro 2 saptamini ma suna un acvaristi din oras cum ca trebe musai sa goleasca un bazin de 400 cu ceva discusi in el si ca daca nu vreau eu pestanii moca ... daca nu la canal cu ei ... bine no hai ca ii iau eu in gazda ... nestiind la ce sa ma astept ma duc la om acasa si ma trezesc cu vro 20-22 de pesti pe cap intre 4 si 12 cm
    dupa vro 5 ore de aclimatizare in galeata bag pestanii in bazin siii bine inteles toti buluc in boscheti , vro 2 zile toti stateau numa ascunsi cind era lumina aprinsa in bazin si ieseau la interval doar cind se stingea nocturna, dezamagire totala pentru mine pe moment , imi venea sa scot tot si sa ii tip pe geam de ciuda ... dupa 2 zile de jucat vata-ascunselea probabil ca foamea i-a inpins de la spate si au inceput sa vina la pascut pe gazonu de glosso, inca timizi si speriosi se ascundeau imediat la cea mai mica miscare din camera


    dupa o saptamina de tinut apa la 28-29 gr si schimburi aprope zilnice de apa 50% au inebunit plantele ... cresc ca zapacitele... fara fertilizare... (bine cu macro fertilizeaza pestii suficient)dar fe ... nu am gasit urme detectabile in apa ....testu a iesit 0 , no2 tot 0 no3.... 30 si po4 ...3-4 ppm ,
    Pesti ... mai ales cei marisori se simt bine din punctu meu de vedere papa 3 mese pe zi 2 de tetradiscus si una de mixtura si au inceput sa recunoasca mina care ii hraneste, cum ma simt prin camera o parte dintre ei vin in fata la cersit
    Cei mici.. nu chiar asa de bine ar papa dar cam iau bataie de la cei mari(le mai dau eu papa prin colturile din spate sa apuce si ei cite ceva) si am 3 din 12 care stau tot ascunsi si se scarpina mereu de plante , intot zmucit ... din ce am citit sint manifestari de paraziti branhiali, deja am pregatit pentru ei un cub de 64l care e la uscat si in citeva zile vor fi mutati in casa noua si sterila cum trebuie la puii mici
    a si o mentiune pesti nu sit de concurs , marea majoritate au defecte branhii strimbe , creasta subdezvoltata si alte cele ... adica pesti care probabil crescatorii ii arunca , dar pentru facut mina cu ei si vazut ce nevoi au pestanii sint numa buni
    Pe final o pozica la 5 zile distanta fata de primain care se vede avintu luat de plante


  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Stii ce ai de facut.....

    Ma bucur ca ai deschis un jurnal si ii vad si pe viu
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. Likes mihai2002 liked this post
  4. #3
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Deja dimineata am avut prima problema ... ciudata ... pierderi 0 dar mi-a dat de gindit.... toti pesti erau la suprafata desi pina acum nu am patit asta am un intern care valureste si 2 externe care la fel bat in suprafata apei si fac valurire am pus rapid o pompa de aer cu piatra si in jumatate de ora toti au coborit iar dupa o ora au inceput sa caute de mincare, am plecat la munca dar am lasat aerarea mergind ... mi-a fost frica sa o mai scot

  5. #4
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    N e deloc ciudat. Plantele -cam multe- consuma noaptea oxigen. Pestii la fel. Deci...aerarea noaptea cel putin este obligatorie.

  6. Likes alex08, dandumitru, Kralizec, mihai2002, Kin liked this post
  7. #5
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Multani domnu ... am bagat la cap. aerare musai mai ales noaptea

  8. #6
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Bv Mihai, te-ai pricopsit cu o gasca de discuri. Pacat ca au defecte, sunt niste pesti ce iti ofera o mare satisfactie mai ales daca le oferi conditii ideale ii vezi cum cresc peste noapte. Succes cu schimburile de apa.

  9. Likes mihai2002 liked this post
  10. #7
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by iulian_cioclin View Post
    Bv Mihai, te-ai pricopsit cu o gasca de discuri. Pacat ca au defecte, sunt niste pesti ce iti ofera o mare satisfactie mai ales daca le oferi conditii ideale ii vezi cum cresc peste noapte. Succes cu schimburile de apa.
    Opa iulian, long time no see, stiu ca tu ai avut frumusetile alea in piscina olimpica , ai mei sint departe dar ... om vede cum le merge , sint pesti de proba , nu fac musai teste pe ei incerc numai sa le ofer conditii... oricum o parere deja mi-am facut tinutu discusului intr-un bazin plantat hightech e munca de sisif, plus mici probleme care apar de la lumina multa , substrat , curenti , ph-uri saltarete si alte cele
    Pina una alta...Un pic fortat de inprejurari dar am dat resetu , ieri noapte probaibil de la condens sau de la aerare care a tot stropit in capac a tot picurat de pe capac pe stand , in spate si dupaia jos pe parchet si sub stand asadar dimineata observ talpa standului uda ... verific filtrele .. totul ok , in fata bazinului nema apa , in spate baltoaca.
    Pietrisul e quartz chior fara nimic in el 0,5-2mm de la baumax , oricum am scos tot , cazat pestii in acvariul de 60, plantele la lighean , filtrele la galeata, am spalata pietrisul pina a iesit apa limpede , pus 4 straturi de bublerap sub stand ca e inca ud, pus tot inapoi , si pe la 18 dupa ora noua am servita si o mica portie de tetradiscus muiat.
    Test de no2 si no3 am la indemina .. de schimbat apa oricum o schimb din oficiu iar la filtre nu am de gind sa umblu macar inca o luna pina se colonizeaza partea superioara din substart

  11. #8
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Inlocuire pompa filtru juwel biobox 3, filtrul a fost luat sh cu pmpa originala arsa , si pentru ca am avut posibilitatea sa ii fac o mica vizita la crescatorie lui ciprian hanganu(discusmaniac) am putut testa si o sumedenie de pompe in speranta ca voi gasi una care sa se potriveasca cit de cit la adaptorul cu care vine dotat filtrul de la juwel si care face conexiunea intre powerhed si piesa care asigura absobtia de apa prin mediile filtrante
    Pompa care merge direct fara nici o modificare si pe care am utilizat-o si eu pt moment este Boyu sp-1300b de 400 l/h , la fel de bine cred ca ar merge si pompa de la urmatorul model de 700 sau 750l/h dar la care trebuie facute ceva modificari la stutzu de evacuare a apei ca sa intre in gaura prevazuta in filtrul juwel
    Scriu asta pentru ca am cautat peste tot si nu am gasit nici macar un post care sa zica daca ar merge si o alta pompa in locul celei originale juwel iar pretul de plecare la cele de la boyu e la 1/4 din pretul celei originale
    AM VRUT SA FIE UN POST SEPARAT PENTRU A IESI IN EVIDENTA LA O EVENTUALA CAUTARE CU GOGU, SPER SA NU DERANJEJE PE NIMENI ASTA SI IMI CER SCUZE ANTICIPAT

  12. Likes Nimeni liked this post
  13. #9
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Si pentru ca discusii totusi nu se simteau bine in plantat , si dadeau mereu siptome ca ar avea ceva paraziti branhiali, am decis sa ii donez mai departe unui discusar cu experienta... pesti au ajuns in urma cu 4 saptamini in posesia lui Costelmax din Moinesti care are si posibilitati(acvarii sterile) si cunostinte sa ii aduca pe linia de plutire
    Din ce am discutat recent cu costel pestii au raspuns bine la tratamentu termic 35 gr si acum sint ok
    imediat dupa plecarea pestilor am dat un reset total ca sa scap de parazitii branhiali prezenti in bazin si mai ales [pentru a clati bine substratul destul de bine colmatat de la mincarea multa administrata discusilor
    asadar ...
    la 2 saptamini de la reset acvariul a primit 4 coconius si arata asa



    iar dupa 4 saptamini si o tunsoare a iesit tot un fel de olandez....



  14. #10
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Botosani
    Posts
    371
    Post (Dis)Likes
    Sare tare in ochi rosul acesta frumos Mihai.Faci tu ce faci si mereu stresezi plantele astea de ma ia mila.

  15. Likes mihai2002 liked this post
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •