Results 1 to 3 of 3

Thread: Salutari din departari !

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Salutari din departari !

    Salutare tuturor Si bine v-am gasit
    Locuiesc de mai bine de un an de zile in sudul Frantei , de aici si lipsa de inspiratie in algerea username-ului.
    M-am decis in urma cu putin timp ca e momentul sa reiau o pasiune din vremea copilariei (saracii guppy din borcanele de 10L... doamne ce vremuri )
    Undeva peste vre-o doi ani , atunci cand o sa fiu la casa mea sper sa pot sa fiu mandru' posesor de acvariu de 200L
    Pana atunci , cat inca mai stau in chirie , mi-am zis ca unul mai mic , pe care sa-l formez si care sa ma formeze , asa cam pe la 60L n-ar fi rau.
    Vreau sa fac treaba buna si stiu ca graba strica treaba . Weekendul care vine cumpar acvariul +substratul fertil (cu siguramta ca voi folosi substrat fertil ) + pietris ...
    Cu plantele e putin mai complicat dar pana sambata-duminica sper sa-i dau de capat (mi-ar placea sa am ulterior si HC )
    Despre pesti inca nu m-am horatat , mai este timp . Insa la ora asta inclin spre guppy cobra+neon fara sanitari sau alte dracovenii
    Daca HC-ul e compatibil cu crevetii rosii ar fi si mai bine (inca nu stiu/nu am cautat detalii , mai este inca mult timp pana atunci )
    O saptamana faina tuturor
    Si lumina buna va doresc !

  2. #2
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Salut si Bine ai venit!

    Pana la urma ti-ai luat acvariul? I-ai dat drumul? Daca da, sper ca ai asteptat sa se cicleze, inainte de a cumpara si pestisorii.
    Referitor la HC si crevetii, se impaca perfect. Doar ca la HC ii place multa lumina si CO2: "Hemianthus callitrichoides e o planta moderata cu crestere inceata. Ea necesita lumina din abundenta, nivel generos de nutrienti, un substrat de granulatie mica si un nivel bun de CO2, ca sa se descurce bine in acvariu."

    Bafta si Ape limpezi!
    Mihai

  3. Likes marseille liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Salut Mihai & everybody .
    Am facut o mica eroare/omisiune la primul post.
    Numele meu este Lucian. Am plecat de la Cluj pentru a ajunge la Marseille Despre site am aflat intamplator , cautand pe net.
    Multumesc mai intai de reply.
    De facut inca nu am facut nimic pentru "simplul" fapt ca aici la mine s-au precipitat lucrurile in privinta 'spatiului locativ'
    Faza funny. Eu am scris postul in 13 octombrie. Asta a fost intr-o zi de luni.
    Miercuri (dupa doua zile deci )am primit un telefon de la dezvoltatorul imobiliar , si uite asa , s-a amanat pentru inca putin , proiectul.
    Raspunsul ar trebui sa-l primim in zilele ce urmeaza. Si daca totul se desfasoara conform planului , o sa ne mutam in casa noua la inceput de februarie.
    In functie de cat spatiu o sa am la dispozitie , sper sa pot sa lansez un 120L .
    Profit de ocazie, pentru a intreba colegii veterani daca sunt persoane care au radacini de vanzare 20-30cm maxim.

    Seara frumoasa si pesti voiosi la toata lumea !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •