Am ~7 melci Neritina Zebra de care vreau sa scap, pentru ca sunt prea mari pentru acvariul meu. I-am cumparat in timp fie din Hornbach fie de pe nevertebrate.ro.

Arata cam asa: http://www.g-hoener.de/wp-content/up...a_zebra_n1.jpg

Pretul: 2 lei bucata sau schimb pe creveti RCS sau 1-2 fire dintr-o planta pe care nu o am; Blyxa Japonica ar fi de vis.

In cazul primei variante (bani), cine ii vrea va trebui sa vina in Berceni, la o statie de Aparatorii Patriei (detalii in PM). Pentru celelalte variante (schimb RCS sau plante) se poate negocia, ma pot deplasa si eu (greu, dar se poate).

1. Se zice ca sunt buni mancatori de alge, insa pe mine nu m-au impresionat,. Am avut si GSA si GDA pe geam si nu au facut vreo minune. Gasiti un test facut de Tropica pe site-ul lor.
2. Nu se reproduc, dar depun oua prin acvariu. Unii pot fi deranjati de asta. Eu am vazut la inceput cateva puncte albe, dar in timp parca s-au lasat de sportul asta.
3. Fug din acvariu daca au posibilitatea, asa ca trebuie neaparat capac.
4. Nu-i recomand pentru un acvariu cu plante mai firave. Nu sunt chiar asa mici, au peste 1 cm.

In rest sunt ok. Nu i-am vazut sa hiberneze, stau 95% din timp pe geam, nu par sa fie chiar asa sensibili la parametrii apei etc...