Results 1 to 6 of 6

Thread: Guppy HB Red

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes

    Guppy HB Red

    Mai are cineva linia asta?
    De mult nu am mai vazut-o pe la noi.

    M-ar interesa si pe mine daca are cineva.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    58
    Post (Dis)Likes
    Salut. Mai apar ocazional exemplare de hb red, pe la tarabe si petshopuri, dar slab calitativ. Ultima data am vazut prin luna iunie ceva frumusel la Obor la petshopul din exteriorul halei vechi. Eu nu am.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Am gasit ceva la Obor destul de ok. Dar nu stiu daca au fost tinuti separat.
    Nu stii cumva de cate ori trebuie sa nasca femelele pentru a nu mai avea pui de la alti masculi?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    58
    Post (Dis)Likes
    In general de 2-3 ori, depinde de situatie. Producerea de icre de catre organismul femelei este diferita de la un exemplar la altul. Atunci cand mi-a sarit o femela ce trebuia sa nasca, din acvariu, am sectionat-o pe abdomen si am mai salvat vre-o 5 pui. Atunci am observat ca pe langa puii ce trebuiau fatati in cateva ore, avea deja si generatia urmatoare de icre. Asta ce am vazut eu cu ochiul liber. Poate era si a doua generatie de icre, cine stie? Asa stand lucrurile, presupun ca toate cele 3 generatii (1 de pui si 2 de icre) sunt fecundate de acelasi mascul. Mai depinde si de capacitatea organismului de a stoca sperma masculului. Spre exemplu regina albinelor o poate stoca in spermateca pana la 6 ani. Din cate stiu eu guppy nu au aceasta capacitate.
    Din experienta, i-ti spun ca am intalnit cazuri in care puii au fost ai noului mascul dupa 2 si 3 fatari. In niciun caz dupa o singura fatare. Oricum, este bine ca femela sa stea permanent cu masculul de la care i-ti doresti pui, pentru a fi sigur ca nu "scapa ocazia".
    Mai exista teoria conform careia daca o femela este frecundata la cateva ore dupa nastere, 50% dintre urmasi ar fi ai noului mascul. Nu stiu, nu am probat. Se poate.
    Oricum ar fi, ceea ce conteaza este ca daca pestii i-ti plac, si ai grija de ei, vei obtine ceea ce-ti doresti. Bafta.
    Last edited by Viorelolt; 10-10-2014 at 10:28.

  5. Likes danny80 liked this post
  6. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    satu mare
    Posts
    37
    Post (Dis)Likes
    eu mai ma ceva foarte asemanator cu pestii din poza. dar cu numele de neon red. dar este identic ...corpalbasturu coada rosie. diferenta este la marimea si forma cozii. la ai mei coada e triunghiulara si mult mai mare.

  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishboy View Post
    eu mai ma ceva foarte asemanator cu pestii din poza. dar cu numele de neon red. dar este identic ...corpalbasturu coada rosie. diferenta este la marimea si forma cozii. la ai mei coada e triunghiulara si mult mai mare.
    ...ai niste poze ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •