Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: Akter Fest- Finala Croatian Aquatic Contest 2014

  1. #11
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    nu pot decat sa-mi ridic palaria in fata domniilor voastre!

    felicitari din tot sufletul DOMNILOR!!!

  2. Likes AdiC liked this post
  3. #12
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Tin sa te corectez putin Emil. Acvariul de pe locul 3 ii apartine lui Branislav Mandici care este din Serbia si biotopul lui este sistemul de rauri, lacuri si cascade din Parcul National Plitvica Jezera din Croatia.
    Si acum despre finala. Desi am iesit pe locul 11 in versiunea online a concursului am fost invitat la finala pentru ca cei mai bine clasati nu au putut sau nu au vrut sa participe la finala. Emil a fost pe locul 5, deci el a fost invitat pe bune
    Am hotarat sa mergem. Stiam ca va fi o experienta placuta si asa a fost. Am fost extrem de aproape de locul 1. Am invatat lucruri noi si nu in ultimul rand am avut onoarea sa-l cunosc si sa vorbesc cu unicul Heiko Bleher.
    In timpul celor 2 zile am intampinat niste probleme cu setupul meu si am fost pe punctul de a renunta, dar incet incet am reusit sa-l redresez.
    Si in final cuvintele lui Heiko Bleher despre finala:

    "At the AkTer-Fest 2014 I was also invited to judge their finals of the Biotope Aquarium Contest, and was amazed what these guys have done: The winner (with .05 points ahead of the second) did a 100% authentic biotope with the 100% correct plants and fish species; the second (with 0.5 points behind the first), did also a Mexican lake, Xiloa, again 99% correct (except the livebearer was a breeding form) copied not only the lake, but also should a video of the actual biotope under water with a 100% identical decoration. Congratulations to Romania. And the third did a 100% copy with the authentic endemic fish species from southern Croatian lake, only one single Microsorium, Java fern, was not correct in it … Congratulations to you all, fantastic authenic biotopes – that si how nature aquariums have to be done. Thanks to AkTer, thanks to the sponsors, thanks to my collegue judges, who agreed 100% with me."

  4. #13
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Sincer sa fiu Adi cel care e pe locul III pemtru mine este o nulitate asa ca nici nu i-am dat prea multa atentie si nici nu ma intereseaza prea mult cum il cheama. Sa faci un chipurile un "peisaj de rau european" cu mai mult de jumatate din moss-ul asejat pe lemne Java moss si sa zici ca e muschi european+Microsorium, asta mai e peisaj european? Este cum sa nu, dar cand ai reprezentantul JBL pe Croatia in spate. Reprezentant JBL, care JBL este si sponsor Croatian Aquatic Contest. Sincer nu vroiam sa amintesc acest aspect aici numai ca mi-ai dat apa la moara.
    Un singur lucru ma linisteste, acela ca am vazut fisa de arbitraj a lui Heiko Bleher si pe ea eram pe locul III. Ce a facut dupa aceea jiuriul ma doare in basca sicer.

    Iar numele ,scuze nu i l-am gresit chiar eu caci eu nu prea retin numele acestea de slavi si am luat din postarea ta de pe pagina cu "Ciclide americane mari Romania":
    "Adi Calin Locul 3 - Plitvicka Jezera - European river"
    Multumesc pentru modificare.
    Last edited by rick; 09-10-2014 at 06:08.

  5. Likes ionutz.m, mabial liked this post
  6. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    184
    Post (Dis)Likes
    Felicitari baieti!
    Poate organizam si noi in Romania!

  7. #15
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Ma bucur ca l-ati cunoscut pe Heiko, acest Amano al biotopurilor... E la fel de nebun cum pare in poza vestita cu punga de apa maronie din amazon, cu un Altum cat capul lui?
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  8. #16
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Nu este nebun Andrei ,este doar un pasionat care iebeste ce face.

  9. #17
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ma bucur enorm ca incep sa se schimbe mentalitati si ca.... "privim din alte perspective sau "cu alti ochi" concursurile". Nu poate fi decat un lucru bun participarile astea: creste calitatea! Romaneasca.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. Likes Kin liked this post
  11. #18
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Sambata 4 octombrie -start concurs:

    Inceputul:


    Acvariul lui Adi Calin


    Acvariul subsemnatului

    In progres:


    Adi la "munca".


    Hardacape-ul e aproape gata. Cam asa arata acesta
    in prima zi.


    Hardscape-ul meu.


    Vazut din spate.




    Incercari

    Rog pe Adi daca mai are poze sau adaugiri din aceasta etapa sa le expuna.
    Last edited by rick; 09-10-2014 at 07:48.

  12. #19
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Pentru ca Adi are o problema cu pozele voi pune eu pozele pe care le-am facut.Adi este binevenit sa posteze cand va putea.
    Acvariul meu dat la apa , plantat si cu frunze care in acel moment inca pluteau.




    Iar aici cateva poze cu vedetele setupului 2 exemplare de Colomesus asellus(peruan puffer) un pestisor care a facut deliciul publicului si a fetitei lui Heiko:






    Cateva poze cu acvariul care a ocupat locul 1, un setup reusit:




    Poze cu acvariu lui Adi , care imi place mult, din pacate nu am, m-am bazat pe pozele facute de el si de Andrei. Il astept sa vina sa adauge poze cu acvariul sau.
    Si in incheiere pe ziua de azi 2 poze cu Heiko Bleher in timp ce starta acvariul demonstrativ, impreuna cu ajutorul sau de nadejde, Amanda, fiica sa:


    Last edited by rick; 10-10-2014 at 14:05.

  13. Likes Lazar Lucian, Tph liked this post
  14. #20
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    īți mulțumesc pentru poze

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •