Results 1 to 4 of 4

Thread: Oranda cu probleme

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    Oranda cu probleme

    Salutare,

    Am nevoie de un sfat. Am achizitionat 2 oranda din care unul a facut gris. Prin urmare am pus JBL Punctol. Cand am revenit din weekend, ceilalti locatari ai acvariului, 4 koi si un caras, si-au revenit , dar carasul care a fost primul bolnav nu mai avea aripioare. Cred ca l-au atacat. Acum arata ca in poze (l-am pus intr-un borcan ca sa-i pot face poze). Nu mai mananca sieE la izolare acum cu bactopur si aerare la greu. Credeti ca mai e vreo sansa sa-si revina si sa-i creasca aripioarele?
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    High member Busuioc's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    833
    Post (Dis)Likes
    1. Ar fi mai bine sa nu mai folosesti solutii din comert pentru tratare gris, ( remediu sigur : ridici treptat temperatura la 28-30 grade + aerare la greu + 1 lingura de sare neiodata/10 litri de apa , in 4-5 zile dispare grisul dar trebuie sa menti temperatura inca 4-5 zile )
    2. incearca cu oranda sa ii dai de mancare :
    - boaba de mazare fiarta si curatata de coaja
    - salata verde oparita
    in cateva zile va reveni la forma dar dureaza ceva timp pentru refacerea cozi.

    3. si cel mai important trebuie sa afli de la ce a aparut grisul : temperatura mica, calitatea apei, adaugarea de pesti deja infestati fara sa traca prin carantina . . .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Pestele ala sigur nu sufera si de fin rot pe langa gris? Bactopurul ar trebui sa-l vindece dar e putin probabil sa-i mai creasca coada si aripioarele la loc, cel putin nu integral.
    Last edited by Faye; 03-10-2014 at 02:34.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Pitesti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Marea problema e a nu mai mananca de 2 zile. Cred ca l-am luat gata bolnav de la Obor. Mi-a imbolnavit si cei 4 koi care urma sa-i bag in iaz - incepusera sa faca ceea ce in engleza se numeste flashing. Fin rot nu cred ca are - am avut un beta care a facut asa ceva si stiu cum arata. Apa e super ok.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •