Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 29 of 29

Thread: Peacock?

  1. #21
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Sextant, italienii au zis ce am zis si eu, dar aveai casuta inbox plina si nu mai intra nimic : sunt Peacock, dar fara provenienta clara, devin peacock clasa P.
    Pana la urma, daca vorbim, de ex., despre Black Bar, Peacock, Red Stripe etc., e vorba doar de linii pure DE SELECTIE, fiindca puri ca LOCATIE sunt oricum: balta de nord, Laguna Ratelor. Cata vreme sunt N, pana si supa din ei este N, fiindca nu se amesteca alte populatii, ci selectii dintr-o populatie. Dar supa inseamna anularea selectiei care a fixat liniile, si nu toti gusta salbaticiunea fix ca in balta.

    Sunt pestii lui Vlad Ionel, nu?
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. Likes sextant liked this post
  3. #22
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatanka View Post
    Sextant, italienii au zis ce am zis si eu, dar aveai casuta inbox plina si nu mai intra nimic : sunt Peacock, dar fara provenienta clara, devin peacock clasa P.
    Mersi mult, asta am vrut sa stiu! Mi-au placut ca linie si am vrut sa vad daca ma insel spunand despre ei ca sunt Peacock. P este suficient pentru mine... P de la Peacock

    Quote Originally Posted by Tatanka View Post
    Sunt pestii lui Vlad Ionel, nu?
    Da, dar el ii stie ca si "Red Stripe" care de fapt nu exista ca si varietate, poate Double Red Stripe sau Red Chest, dar oricum nu seamanau cu niciuna.

    Referitor la casuta de mesaje private... casuta este goala, dar este o chestie de forum, respectiv mi-am luat o suspendare de cont pentru 7 zile "pentru offtopic" si cred ca a ramas si o restrictie de mesagerie.

    PS:
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Tot nu ai inteles, tu nu vei avea nicio data Peacock ci doar endleri care seamana cu Peacock , asta inseamna clasa P.
    Aici ma bulversasem eu putin si chiar nu intelesesem, deci, daca endlerii mei doar seamana cu Peacock dar sunt clasa P... nu sunt Peacock Sa refacem putin clasele sa vedem ce si cum, adica: clasa N = Peacock; clasa P = Endler; clasa K = xipho
    Last edited by sextant; 10-10-2014 at 22:13.

  4. #23
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Corect, era altceva decat full inbox, acum imi amintesc :P...
    Asa e, Nelu le spunea Red Stripe... ori fiindca asa ii primise, ori fiindca unii indivizi aveau o dunga rosie destul de consistenta, i-am vazut si eu... se intampla uneori ca un caracter sa predomine spontan, macar pentru o perioada, daca nu faci nici o selectie. Totusi, eu le-am spus Peacock din prima, de la ochisorul de pe coada- nici nu mai stiam cum trebuie sa arate un Peacock in rest, doar ochisorul conta, nu mai vazusem pe la noi.

    O precizare la ce am scris mai sus: acele cateva linii nu sunt de selectie decat in intentia pastrarii, nefiind obtinute prin vreo selectie, ci doar recoltate ca atare si pastrate prin line-breeding.
    Altele sunt considerate tot N, desi sunt selectii artificiale- provin insa dintr-o locatie certa.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #24
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Eu am ales singura definitie completa la fenotip .Si aici am incheiat discutia despre fenotip/ genotip,etc.

    Tatanka multumesc pentru ultima precizare. Asa este atat Black Bar cat si PeacocK-ul si Green Lime sunt varietati naturale, pastrate de A. Hernandez in line-breeding. De fapt arata pe site-ul lui forma naturala si varitatile de selectie, nu are nimic de ascuns.

    Sextant ai aici toata discutia de pe facebook ca sa nu ccreti ca e ceva necurat:

    I would say so. Very nice ones
    19 ore · Īmi place
    Visan Emil Thank you, but please answer certain.
    17 ore · Īmi place
    Kim Kastberg To me they look like they have not been mixed with normal guppies.
    17 ore · Īmi place · 1
    Shimpei Taniguchi Peacock is black mark of tail cone. those fishes have those black mark=Black peacock, but idealy more round mark is better for me.
    17 ore · Īmi place
    Katsuhiko Utsumi I think maybe, it's pure Endlers.
    16 ore · Īmi place
    Visan Emil Gianluca Whatelse Baronchelli , Mario Feroci, Mario Bertocco what do you say about these fish?
    12 ore · Editat · Īmi place
    Philderodez EndlersLover Are looking pure , but impossible to be sure.
    14 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe without Location Data this fish are just common rubbish. nice but not pure!
    13 ore · Īmi place
    Fabian Vanghele Tobe, they are not rubbish, just P Class !
    12 ore · Īmi place
    Jüri Truupõld One is clear - WINGEI! & not "fancy"
    12 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe pure (good) or fancy (freaky rubbish) depend of the point of view... P Class with lost Data means P(oor) Class
    12 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli I would say real wingei but if there is no location..we know what they are. But they are nice in any case, nice peacock .
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe perhaps Location Hybrids? perhaps WingeixBackcrossx Reticulata!? wouldnt say anything about DNA Analysis about a photo ID....
    9 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli It look has nothing about reticula.. but it could be everything.. location where guppy and HB guppy has not be found it's a "warranty"..location where guppy swimming close to wingei it's a warranty of HB.
    9 ore · Editat · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli and yes hb or not .. to be or not to be..dna test say what.
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe "pure " says what
    9 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli not contaminated with guppy..pure means that this fish ( wich has the same common ancestor with the Reticula ) stiil evolving itself due to isolation in the uncontaminated by guppy lagoonas..
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe Difference is mitoch. DNA als other measures of finrays and scales are "fluent passage"... with backcross and special diet you also got hybrids (or pure P.reticulata) into a thinny style... so a photo is not useful to determite "pureness"...
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe btw. also Location Hybrids killing Pureness of Population ...maybe someone used females from an othe rlocation to breed this fish...
    9 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli most of us know that a pic is not enough to declare pureness. the real fact is that P.wingei is an incipient specie.. it means it stats to be different from the same ancestor it has in common with reticula, obscura and kempkesi.
    9 ore · Īmi place · 1
    Tobe Ornottobe or caught only males in one year and used females of the same lagoon from another year collection? Are these fish pure?
    9 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli Tobe.. Poeser in his last conference explanes very well the situation about the genera Acanthophacelus.. try to see the conference, probably tells you something interesting.
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe or maybe only one Loco-Type with diffent DNA of Reticulata. whatever there are much more question about species diffenciation of the Reticulata-Obscura-Wingei-Kempkesi Komplex...as this simple "is this photographed fish pure"
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe give me a link...
    9 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli the answere is we obviously don't know if the fish in that pic is pure..
    9 ore · Īmi place · 1
    Tobe Ornottobe indeed
    9 ore · Īmi place
    Tobe Ornottobe and nobody can say
    9 ore · Īmi place
    Gianluca Whatelse Baronchelli http://www.youtube.com/watch?v=sJODLWNW0KY

    Discutia nu s-a terminat pentru ca in curand voi scrie si eu ce m-a determinat sa intreb, adica despre acea linie neagra de pe abdomen. Oricum dupa cum ai vazut pentru cei care vor sa creasca varietatea in linie pura clasa P este egala cu 0 (ca sa nu ma exprim exact asa cum a afirmat cineva). Clasa P este egala cu 0 pentru multi pentru ca nu stii decat dupa mult timp daca este exact clasa P sau nu este cumva clasa K care arata fenotipic cu P.

    Ps.Maine iti voi trimite si continuarea discutiei, adica ce se va discuta azi.
    Last edited by rick; 11-10-2014 at 08:52.

  6. Likes sextant liked this post
  7. #25
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Sarind peste comparatia unora a clasei P cu "rubbish" as spune ca sunt multumit de restul comentariilor. Ei cand spun "pure" cred ca se refera la clasa N... eu m-am referit oarecum la colorit si posibil am gresit cand am spus "linie pura", pentru ca posibil tot asta se intelege. Ma interesa daca poti fi considerati Peacock sau nu. Linia asta este asa de cel putin patru ani si in continuare generatiile tot asa apar, deci nu vad cum s-ar duce pe viitor in clasa K... ma rog.
    Posibil, cat de curand, sa prezint si linia Green Lime de la acelasi crescator, linie la care daca ne uitam pe pozele de wild stock ale lui A. Hernandez apare aceeasi linie neagra ca de Black Bar, cum apare si pe pestii mei si pe exemplarul al treilea din poza lui Hernandez pusa de mine pe prima pagina. Sa fie oare o trasatura comuna pestilor adunati din salbaticie?
    Mersi rick!

    PS: Vezi si linia neagra care apare pe selectiile lui Hernandez, varietatea Solid Red Stripe Peacock!

    Last edited by sextant; 11-10-2014 at 10:04.

  8. #26
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatanka View Post
    Asa e, Nelu le spunea Red Stripe... ori fiindca asa ii primise, ori fiindca unii indivizi aveau o dunga rosie destul de consistenta, i-am vazut si eu...
    "Red Stripe" simplu nu exista, dar ca si varietate asemanatoare exista cu denumirea intreaga Solid Red Stripe Peacock (poza din postarea mea precedenta) adica linia aia rosie neintrerupta pe flancuri, dar tot Peacock sunt... doar ca selectionati. In poza cu Peacock originali, a lui Hernandez, pusa de mine in prima postare, el spune: "The orange stripe can be solid or broken" cum e si cazul pestilor mei.
    Mai exista si Double Red Stripe dar nu seamana deloc cu Peacock (poza de mai jos).



    PS: Stiu ca stii dar poate mai vor si altii sa afle

  9. #27
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Inca o poza cu ei si dovada vie ca le plac fetele

    Last edited by sextant; 11-10-2014 at 18:55.

  10. #28
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Cei dupa Facebook au spus ca e ok linia, asa ca nu o sa fiu mai catolic decat papa si nu o sa -ti mai comentez ultima poza si nici nu o voi mai posta pe pagina internationala. Deci ai endleri clasa P.
    Oricum pentru mine( ca si pentru alti crescatori adevarati, ai vazut in ceea ce am citat) clasa P nu are valoare si sincer nu voi fi niciodata interesat de exemplare de pesti de la tine.

  11. #29
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Cei dupa Facebook au spus ca e ok linia, asa ca nu o sa fiu mai catolic decat papa si nu o sa -ti mai comentez ultima poza si nici nu o voi mai posta pe pagina internationala. Deci ai endleri clasa P.
    Nu stiu la ce te referi cu ultima poza si cu papa dar iti multumesc ca m-ai ajutat.
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Oricum pentru mine( ca si pentru alti crescatori adevarati, ai vazut in ceea ce am citat) clasa P nu are valoare si sincer nu voi fi niciodata interesat de exemplare de pesti de la tine.
    Nu vand endleri si nici eu nu voi cumpara pesti de la tine, asta pentru ca ma consider acvarist nu "crescator adevarat"!
    Last edited by sextant; 13-10-2014 at 09:26.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •