Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 37

Thread: Proiect acvariu 855 L

  1. #21
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Va multumesc pentru sfaturi.

    Am mai citit si celelalte topicuri si am hotarat.
    Acvariul va trebuii sa gazduiasca si corali pretentiosi (sps, lps) si va avea dimensiunile 150x60x60 volum 540 litri brut si va avea sub el 65cm spatiu pentru sump.
    Bugetul va fi mediu cat sa satisfaca aceste cerinte, adica nu vreau improvizatii dar nici super hi-tech.

    Ce parere aveti? Pot sa dau ok-ul pentru confectionarea mobilei pe aceste dimensiuni?

  2. Likes Nimeni liked this post
  3. #22
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai tu de ce vrei prima data sa comanzi mobila cand poti prima data sa te sfatuiesti cu "veteranii" in marine, sa decizi exact ce vrei sa cumperi, sa iti faci o idee cum o sa fie montate, cum o sa vina sumpul, pe unde trec firele, furtunurile si dupa iti comanzi mobila astfel incat sa acoperi cat mai mult din acareturi si sa iti dea acces la ce ai nevoie.

    Spre exemplu daca esti hotarat 100% sa-l faci, comanzi acvariu, te sfatuiesti bine asupra hardware-ului si comanzi tot ce trebuie, le asezi in mare sa vezi cum o sa vina si cum o sa fie toate interconectate si dupa dai comanda de mobila construita in jurul acvariului.

    LE: gandeste-te ca este si lampa care cel mai probabil o sa fie suspendata, deci ai multe calcule de facut si mult spatiu de alocat.
    LE2: daca vrei sa respecti pozitia in care il amplasezi, ca in poza, trebuie sa tii cont ca el o sa fie privit din ambele parti in lungime deci trebuie sa pui hardware-ul pe pe latura latimii din spate si sa acoperi tot cu mobilierul dar sa ai si acces la ele.
    Last edited by avl; 02-10-2014 at 12:26.

  4. #23
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by avl View Post
    Pai tu de ce vrei prima data sa comanzi mobila cand poti prima data sa te sfatuiesti cu "veteranii" in marine, sa decizi exact ce vrei sa cumperi, sa iti faci o idee cum o sa fie montate, cum o sa vina sumpul, pe unde trec firele, furtunurile si dupa iti comanzi mobila astfel incat sa acoperi cat mai mult din acareturi si sa iti dea acces la ce ai nevoie.

    Spre exemplu daca esti hotarat 100% sa-l faci, comanzi acvariu, te sfatuiesti bine asupra hardware-ului si comanzi tot ce trebuie, le asezi in mare sa vezi cum o sa vina si cum o sa fie toate interconectate si dupa dai comanda de mobila construita in jurul acvariului.

    LE: gandeste-te ca este si lampa care cel mai probabil o sa fie suspendata, deci ai multe calcule de facut si mult spatiu de alocat.
    LE2: daca vrei sa respecti pozitia in care il amplasezi, ca in poza, trebuie sa tii cont ca el o sa fie privit din ambele parti in lungime deci trebuie sa pui hardware-ul pe pe latura latimii din spate si sa acoperi tot cu mobilierul dar sa ai si acces la ele.
    Asta si fac, ma sfatuiesc cu "veteranii" in marine.

    De corpul acvariului sunt legate si celelalte corpuri, si vreau sa mobilez casa. Corpul o sa fie oricum construit sa am access in el peste tot in jurul acvariului.

  5. #24
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vrabiuta View Post
    Ce parere aveti? Pot sa dau ok-ul pentru confectionarea mobilei pe aceste dimensiuni?
    Da, cu conditia sa iti faci pe portiunea respectiva (partea de sub acvariu) schelet metalic care v-a fi imbracat ulterior in pal la nuanta dorita de tine.

    Ps: nu mi-ai raspuns la PM sau mai bine spus la intrebarile din PM, as fi fost "curios" de o concluzie... dar daca prezenta mea e incomoda, poti sa imi spui in privat, in felul acesta stiu cum sa imi organizez timpul... (nu este un repros, actiunile mele sunt voluntare, dar vreau sa stiu cum imi canalizez atentia si in ce directie)

    O zi buna
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #25
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Da, cu conditia sa iti faci pe portiunea respectiva (partea de sub acvariu) schelet metalic care v-a fi imbracat ulterior in pal la nuanta dorita de tine.
    Da, obligatoriu. M-am gandit la asta.

  7. Likes Nimeni liked this post
  8. #26
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Nu iti ajung dedesubt 65 cm pt sump. Reconfigureaza schita...

  9. #27
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    65 cm in mod real (fara pal si cadru metalic) ar trebui sa fie suficient, de ce zici ca nu ajunge?

  10. #28
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Daca face sump si mai pune si un skimmer bun....nu ii ajunge spatiul. Echipamentele trebuiesc ridicate periodic pt intretinere si intretinerea sumpului presupune un minim spatiu pt manevre. Parerea mea....

  11. #29
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Tinand cont de amplasament se poate face sumpul mai lung, in asa fel incat sa puna
    skimmerul in capatul unde are inaltime mare (in stanga in pdf, schita de jos) si astfel
    poate umbla usor la skimmer. Un skimmer conic de 60 cm cum e cel de la Reef Octopus
    si care are un pret decent si poate fi si modificat Beckett e suficient. Sumpul se poate
    face de 35cm inaltime, 30cm e suficient ca sa ai acces si spatiu de manevra. Parerea mea

  12. #30
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    E buna parerea ta....spor!

  13. Likes kirucd liked this post
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •