Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Proiect acvariu 855 L

  1. #1
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes

    Proiect acvariu 855 L

    Buna seara,
    Cu ocazia mutarii intr-o casa noua doresc sa fac primul meu acvariu marin. Va atasez o randare 3d si un plan facut de designerii mei.
    As vrea sa ma ajutati in acest proiect cu sfaturi pana la terminarea lui.
    Pentru inceput ce parere aveti despre dimensiunile lui? latimea este de 60cm
    Attached Images Attached Images
    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Medias
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Ce fain arata pe hartie....doar ca un marin nu se acopera ca nu-i cu apa dulce sa pui un capac alb cu cateva leduri deasupra. In cel mai rau caz il poti face fish only si cu un capac de creo 20-25 cm in care sa ascunzi iluminatul. Dar mai asteapta si alte idei. Eu am in bucatarie un dulcicol cu scalari extraordinari...nu-i nici atata munca la el ca la marin...Daca vrei sa tii doar pesti e ok asa cum l-au desenat mesterii desi un acvariu aproape de geam o sa aiba parte de niste alge in plus dar nu-i problema ca se iau cu o cartela de telefon o data sau de 2 ori pe saptamana.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    Salut, inteleg ca latimea este de 60, nu???

    Daca este asa nu-i problema , la bazinele marine este recomandata ca latimea sa fie destul de mare ( ex. 100Lx60lx50h)

    In caz ca vrei sa-l faci la nivenul canapelei nu prea vad cum o sa-i faci SUMPul functional. Sumpul tre sa aibe si el o inaltime de 40-45cm apoi spatiul din dulap de manevra, asa ca lejer o sa-ti depaseasca 70-80cm.

    Asteptam mai multe informatii.

    Numai bine, Ionut

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    ................... Sertar - sertar - parte fixa - dulap "depozitare"......
    La toate astea citesc sus in titlu: 855L !!!!!!!!

    Eu unul... din start.... zic sa spui in gand "Stop joc"... iei o pauza, citesti putin, evaluezi costuri, sesizezi "ce inseamna" 800L marin... si apoi continui

    Revenind la subiect... te intreb din start: Ce buget urmeaza sa aloci proiectului? cu + - ... o suma estimativa dar care "poti" sa o depasesti.
    Astept un raspuns la intrebarea mea si apoi.... mai continui, daca este cazul.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionut_dt View Post
    Salut, inteleg ca latimea este de 60, nu???

    Daca este asa nu-i problema , la bazinele marine este recomandata ca latimea sa fie destul de mare ( ex. 100Lx60lx50h)

    In caz ca vrei sa-l faci la nivenul canapelei nu prea vad cum o sa-i faci SUMPul functional. Sumpul tre sa aibe si el o inaltime de 40-45cm apoi spatiul din dulap de manevra, asa ca lejer o sa-ti depaseasca 70-80cm.

    Asteptam mai multe informatii.

    Numai bine, Ionut
    Da, latimea este de 60. Acvariul intra 10cm in interiorul dulapului pentru a intra furtunele de la filtrul extern care o sa fie in dulap.
    In interiorul dulapului am si scurgere+robinet de apa si vreau sa fac un sistem de schimbat apa la picatura.

    Rama aceea alba de 5cm si capacul le pot face din aluminiu vopsit electrostatic. Cred ca ar avea loc ceva neoane t5 acolo. Cam cate ar fi necesare?

    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    ................... Sertar - sertar - parte fixa - dulap "depozitare"......
    La toate astea citesc sus in titlu: 855L !!!!!!!!

    Eu unul... din start.... zic sa spui in gand "Stop joc"... iei o pauza, citesti putin, evaluezi costuri, sesizezi "ce inseamna" 800L marin... si apoi continui

    Revenind la subiect... te intreb din start: Ce buget urmeaza sa aloci proiectului? cu + - ... o suma estimativa dar care "poti" sa o depasesti.
    Astept un raspuns la intrebarea mea si apoi.... mai continui, daca este cazul.
    Nu mi-am alocat un buget. Mobilez toata casa si vreau sa fac si acvariul fiind integrat in mobilier.

  6. #6
    Junior Member Claudiu.D's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Comanesti
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Salutare, esti sigur ca este vorba despre un acvariu marin?

  7. Likes Nimeni liked this post
    Dislikes vrabiuta disliked this post
  8. #7
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Momentan nu este nimic, eu spun ce vreau sa iasa.

  9. #8
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vrabiuta View Post
    Da, latimea este de 60. Acvariul intra 10cm in interiorul dulapului pentru a intra furtunele de la filtrul extern care o sa fie in dulap.
    In interiorul dulapului am si scurgere+robinet de apa si vreau sa fac un sistem de schimbat apa la picatura.
    Rama aceea alba de 5cm si capacul le pot face din aluminiu vopsit electrostatic. Cred ca ar avea loc ceva neoane t5 acolo. Cam cate ar fi necesare?
    Nu mi-am alocat un buget. Mobilez toata casa si vreau sa fac si acvariul fiind integrat in mobilier.
    Scuze dar... asta imi trece prima data prin cap: "Vrabia malai viseaza!"...
    Nu o spun in sensul rau al cuvantului si nici ca o jignire, (ca mi s-a mai intamplat recent sa imi fie gresit intelese vorbele) dar asta imi trece prin minte cand citesc ce citesc. E doar o gluma si trateaz-o ca atare.... peste cativa ani ai sa razi si tu!

    Acum sa revenim.... te intreb si eu ca precum colegul: ESTI SIGURA CA E ACVARIU MARIN ceea ce vrei? Apoi.... referitor la buget, te intreb direct si te rog sa te gandesti la aspectul asta:

    Ai 5000€ (mii - euro) disponibili momentan, sa bagi DOAR in acvariu pentru inceput? Te intreb eu, inainte sa se trezeasca "marinarii" si sa iti confirme si ei.


    Acum "explicatii":

    - Un coleg zicea de sump: si la apa dulce... ce trece peste 500-700L este recomandat SUMP. La marin.... ESTE OBLIGATORIU!
    - Bugetul meu... poate parea traznit, dar eu iau in considerare schita ta si volumul precizat.
    Ca fapt divers "niste preturi" SH: http://forum.acvarist.ro/showthread....Dymax-Metal-Ha Nu e gluma, sunt preturi reale... "la jumate".
    Pe langa astea trebuie luate in considerare costurile acvariului, masuri "custom", lipire "la comanda" suport "custom"... Nu stiu daca intelegi greutatea: apa + sticla + piatra +..... treci cu usurinta de 1500Kg, deci trebuie SUPORT.... nu doua foi de pal prinse pe rigips!
    Mai trebuie un skimmer http://www.aquariumline.com/catalog/...ml?language=en daca nu iti face Kirucd unul... si mai trebuiesc o multime de acareturi....
    - "Neoane necesare" La marin.... lumea "alearga" catre LED... ptr ca abia mai fac fata cu MH si nu reusesc sa plateasca factura la curent. (800L trebuie lumina pe o suprafata mare nu gluma)

    Nu incerc sa te descurajez... incerc doar sa te fac sa fii "realista": citeste forumul pe aici si vezi cam ce sfaturi au primit altii, tot ca tine, cu "idei crete" Eu nu spun ca nu se poate face, ba se poate face.... dar cu investitii si un plan bine pus la punct.... plus "O GALAGIE DE ECHIPAMENT" care nu se poate pune in locul respectiv si nici nu inlocuiesc "un filtru extern"...

    Uite un marin dragut si facut cu cap, dar de "doar" 120L.... eu unul apreciez ca pretul nu reflecta adevarata lui valoarec care ar fi trebuit sa fie tripla: http://forum.acvarist.ro/showthread....Salt-n-pepper)

    Cu 1500€ iti aduci acasa ceva frumos.... la jumatate din dimensiunile tale. Scuze... o treime

    Un pic de lectura sau.... ordine in idei nu strica. Tu oricum, scrie ce ai in cap si ce iti doresti si colegii te vor corecta/ajuta pe parcurs. Ideea de baza este ca nimeni nu isi doreste sa "impinga" pe cineva intr-un proiect de pe urma caruia sa ramana dezamagit, fara finalizare si.... cu o semnificativa gaura in buget. Cum spuneam: Nu stiu bugetul, nu stiu disponibilitatea ta financiara dar stiu un lucru: esti slab pregatita la capitolul "info".... acolo trebuie sa lucrezi intai! Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #9
    Junior Member vrabiuta's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti-Sebastian
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Scuze dar... asta imi trece prima data prin cap: "Vrabia malai viseaza!"...
    .......................
    Cum spuneam: Nu stiu bugetul, nu stiu disponibilitatea ta financiara dar stiu un lucru: esti slab pregatita la capitolul "info".... acolo trebuie sa lucrezi intai! Spor
    Nu visez malai visez un acvariu.
    Nu ma asteptam sa fie ieftin sau usor. Iar daca eram informat nu mai postam aici.
    Pot investii si acele sume mai mari de bani in timp asa cum a-ti facut toti, nu cred ca sa trezit nimeni peste noapte sa cumpere acvariu de 5k euro.

    Dimensiunea nu este batuta in cuie, designerii nu se pricep la acvaristica, de aceea v-am cerut ajutor.
    Il putem reduce de exemplu la 160x60x50 adica 480 litri. La aceasta dimensiune crezi ca au loc echipamentele in acel dulap?

  11. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Te-am rugat sa nu o iei ca un afront, plus ca iti inteleg perfect situatia, de aceea m-am si straduit sa fiu cat mai "preventiv" in sfaturi (adica te previn de situatii neplacute, ca pe viitor sa nu ai motiv sa spui: "pai nu am stiut..... daca nu mi-a spus nimeni... etc)
    Din cate stiu, sau din cate am citit.. la marin un sump este obligatoriu, sump in care intra o parte de echipamente' pompe' si pe langa el restul de reactoare etc...

    A: si acvariu de apa dulce daca iti faci... solutia adoptata de tine cu filtrul nu prea merge in locul respectiv: filtrul trebuie pus putin "sub" nivelul acvariului ca sa aiba cadere, plus ca iti trebuie un acces rapid la el

    Repet: hotaraste-te cam ce doresti exact. Apoi cauta un "reper" dupa care sa te iei si completarile le faci progresiv. Nu pot sa iti spun: ptr acvariu iti trebuie X-Y-Z... Dar fiecare dintre noi isi poate da cu parerea in functie de situatie: in anumiteconfiguratii ai nevoie de niste echipamente, in alte situatii ai nevoie de altele sau.... pur si simplu se poate improviza o solutie mult mai ieftina... Important este sa iti faci o schita mult mai detaliata despre dorinte: e ca si cum te-ai duce in targ, te asezi in mijlocul lui si "strigi tare" : vreau masina! .... Pai tot targul e plin de masini.... Ai prins ideea?
    Noi pana acum stim un lucru clar: vrei marin in sufragerie.... Restul te las sa continui tu
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •