Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 108

Thread: Angelfish paradise

  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    Arunc si eu scoarta de catappa in acvarii. Am luat-o pentru creveti - asa sugera vanzatoarea de pe ebay - forma (de tub) era interesanta. Insa in apa se desface (vezi stanga jos):



    Mie mi se pare efectul destul de puternic, cred ca elibereaza mai multi tanini decat frunzele de catappa sau decat conurile de arin.
    Ar trebui sa masor si eu ce efect are in apa din acvariile mele (unde am apa moale si ph scazut).

    PS femela din poza este cu alevini, a 5-a tura in 4 luni. eu zic ca factorul principal tine de faptul ca folosesc apa de osmoza. In plus am mult tanin in apa, se zice ca are efecte antibacteriene. Un articol dintr-un journal tailandez:
    http://vet.kku.ac.th/journal/pdf/jv181/4.pdf
    dar sunt studii cam pe orice fel de scoarta:
    http://jocpr.com/vol3-iss4-2011/JCPR...-4-436-444.pdf
    sau
    http://www.academicjournals.org/arti...%20et%20al.pdf
    Attached Images Attached Images

  2. Likes Irena liked this post
  3. #32
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Mai schimba titlul ca o sa ma ai pe constinta. De fiecare data cand postezi ceva nou imi tresare inima spereand ca a mai aparut un biotop nou. Uite si titluri asa cum mi-ai spus mai sus Scalarisland sau, Scalari si anubiasi, care-ti place.

    Interesanta chestia cu scoarta, sa ne informezi si pe noi cat scade.

  4. #33
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Am cerut modificare de tilu: "Angelfish paradise"

    Dupa 2 ore si 30 minute din PH-ul initial de 7.74 a ajuns la PH 6.72
    Deci, scoarta isi face datoria.
    Recunosc ca am dus testul la extreme pentru ca am pus 0.65 grame, cantitate necesara pentru aprox.50 litri in 100ml apa
    Aseara am citit PH-ul din acvariu si era 7.57, azi dimineata era 7.42 dupa adaugarea unei bucati de aprox.3 grame. Acum le-am cantarit pe toate cu un cantar profi cu 2 zecimale.
    Teoretic potentialul maxim il atinge cam in 1 saptamana pana se imbiba bine cu apa. Sunt curios cand ajung acasa ce rezultate vor fi. Deocamdata nu mai adaug pentru ca nu vreau sa deciclez acvariul printr-o scadere brusca de PH.
    Mai jos o poza cu apa colorata in 2 ore jumate.


  5. #34
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Post dublat, scuze
    Attached Images Attached Images

  6. #35
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa faci pui de scalari, primul lucru pe care trebuie sa-l masori este Gh-ul nu pH-ul.Lasa perechea in acvariu comunitar, fa un acvariu de 4-5l, pune apa cu Gh 2-4 lasa pH-ul in pace.Cand vezi ca au depus, fura icrele bagand un pet taiat sub suportul pe care stau icrele, astfel incat sa nu ia contact cu aerul.Apoi pune-le in acvariul mic, pune triplafavina si o piatra de aer chiar langa icre sa le ventileze iar cand ies puii o muti putin mai departe.Bazinul mic il bagi in acvariul mare fara sa-l scufunzi, in felul asta mentinandu-se temperatura in cel mic.

  7. Likes kirucd liked this post
  8. #36
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Sincer nu stiu cat am GH momentan ca nu mai am rezerva. O sa iau sa vad. KH e 5. Totusi mai spunea cineva ca mai bine "dresez" pestii intr-o anumita apa decat sa modific apa pentru ei. Cu tot felul de solutii pot aduce fluctuatii mari. Totusi vorbim de scalari clasici nu de Altum. Avand in vedere ca au depus bine pana acum (o data la 2 saptamani) zic sa-i mai las sa-si faca experienta. Unde au fost tinuti nu au depus mai deloc cred. Vorbesc de cei de mai sus. Red Devil sunt tinerei inca (au cam 8-10 luni).
    Am mai vazut pe afara metoda cu borcanul de 3 litri doar cu apa distilata si in pana ieseau puii schimburi de apa de 100% zilnic.
    E mai mult o ambitie a mea. Nu intentionez sa fac cresa pe acasa ca am 2 baieti si imi sunt de ajuns
    Daca ies, o sa-i cresc si apoi o sa-i band si pastrez 4 bucati.

  9. Likes dandumitru liked this post
  10. #37
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Un video nou. Am facut o "mica" reamenajare. Am scos din crengile subtiri si am pus alta mare.
    Pestii adora sa se plimbe printre ele
    Recomand vizualizare Full HD.


  11. Likes mabial, dandumitru, visiniu, Irena liked this post
  12. #38
    Junior Member nana's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes
    Buna combinatia rivesti pestii si asculti schiller

  13. #39
    Base member Lazar Lucian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti - Sebastian
    Posts
    356
    Post (Dis)Likes
    Frumos acvariu , felicitari!
    O singura observatie , parca anubiasul ala nu isi are locul acolo, parerea mea.

  14. #40
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Avand in vedere ca nu se incadreaza la biotop nu vad nicio problema cu anubias
    Am vrut sa merg la un moment dat cu un setup fara plante, doar radacinile (inca nu am renuntat la idee complet) insa deocamdata raman asa. Oricum sezonul rece a inceput, deci a inceput si perioada in care ma pot ocupa si mai mult de acvariu si vedem poate refac setup-ul intr-o Sambata cu chef si spor.

Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •