Results 1 to 6 of 6

Thread: puietul de guppy moare in masa

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    braila
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes

    puietul de guppy moare in masa

    salut. am o problema cu puietul de guppy. moare in masa. ca simptome, pestii parca paralizeaza, nu mai pot innota. parca ar avea coloana rupta .. mor cate 10-15 pe zi. astept pareri.

  2. #2
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    salut,
    pana gasesti vreun raspuns apropiat de problema ta, incearca sa citesti aici, poate te ajuta cu ceva:

    http://forum.acvarist.ro/forumdisplay.php?19-Boli

    sau aici:

    http://www.acvarist.ro/tratamente-pe...tii-de-acvariu

    citat:

    Simptome
    : Deformare a scheletului alevinilor

    Numele bolii: “Problema ereditara
    Cauza: Origine genetica (genitorii)
    Tipul de apa: Apa dulce si apa de mare
    Tratamente: Daca multi alevini sunt afectati, inseamna ca exista o problema genetica a parintilor, deci trebuie separati
    Observatii: Este frecvent cazul in care cativa alevini dintr-o generatie sunt afectati.
    daca abea i-a facut, s-ar putea sa fie "problema ereditara"

    spor la lecturat
    o zi buna
    Last edited by skorpion2009; 08-09-2014 at 11:12.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    braila
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    simptomele astea nu apar imediat dupa procreere. apar mai tarziu, cam la o luna. e ca si cand , incepand de la abdomen, li s-ar rupe coada, asa par sa innoate. le paralizeaza toata coada. si devin subtiri.

  4. #4
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    e clar ca se atrofiaza musculatura si nu mai pot inota.
    problemele astea pot aparea si la un anume timp dupa nastere, nu e musai imediat.
    sigur e ceva genetic, mai ales toti odata, aceeasi simptomatologie...
    urmareste femela care i-a facut si vezi la urmatorul ciclu de pui daca tot la fel se intampla; alti pesti in acvariu mai ai? sunt sanatosi? daca nu au nimic ceilalti, urmareste indeosebi femela cu pricina, banuiesc ca masculul nu stii sigur care este...si la el ar putea fi problema.
    de regula bolile genetice se instaleaza mai tarziu dupa nastere

  5. Likes Nimeni liked this post
  6. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    braila
    Posts
    21
    Post (Dis)Likes
    mi-au fatat 3 femele. una din ele a murit ... parca se rupsese de la jumatate. simptomele au fost exact ca la puiet. primii pesti nascuti nu au probleme, supravietuiesc si sunt ok. probleme am avut cu puii de la a doua si a treia femela. astia mor in masa. nu stiu exact care sunt femelele, dar in acest moment una din cele ramase in acvariu prezinta simptomele celei care a murit. probabil asta e una din femelele care a nascut puii care imi mor acum .... mai am black mooly in acvariu , dar cu ei nu sunt probleme de genul asta. puietul lor e ok.

  7. #6
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    deci este cat se poate de clar, stai linistit ca nu ai nimic rau in apa.
    incearca sa schimbi lotul de gupy (femelele), pun pariu ca si cele care au nascut, au fost purtatoare ale bolii genetice.
    poti fi sigur ca si puii care au supravietuit au caratere ADN din mama, si la fel vei pati. se numeste selectie naturala.
    deci fa un efort si ia-ti alte doua sau trei femele, nu sunt scumpe, si poate nici "inmultite la gramada", din aceeasi familie...incearca sa-ti iei din trei surse diferite.
    bafta

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •