Results 1 to 8 of 8

Thread: EasyCarbo pe post de co2??

  1. #1
    Member claudiu99's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Suceava
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes

    EasyCarbo pe post de co2??

    Salut tuturor , am si eu o intrebare : se poate folosi easycarbo pe post de co2? sau e strict impotriva algelor...
    am vazut cateva acvarii in care se dozeaza 1ml pe zi, iar plantele si vietuitoarele erau foarte ok, multi recomanda easycarbo, spun ca plantele lor se descurca foarte bine , dar am citit si unele cazuri in care se plangeau ca plantele lor sunt "dependente" de easycarbo , , vreau sa achizitonez niste "jucarii" pentru noul meu nano, si printre ele se numara si easycarbo, dar din cate am inteles solutia contine un acid care e foarte toxic,si nu vreau sa risc si sa le fac vreun rau vietuitoarelor , Multumesc!

  2. #2
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    EC este o aditie lichida de carbon cu unele influente algicide care NICIODATA nu va inlocui gazul ...Este foarte benefica ca si celelalte produse Easy Life si da, o poti folosi intr-un nano atat timp cat producatorul nu-i schimba utilitatea din produs acvaristic in explozibil sau mai stiu eu ce focos ofensiv de razboi .

  3. Likes Nimeni liked this post
  4. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    EC este un "supliment".... dar NICIODATA un "inlocuitor"!

    Bine zis Dan. !

    Ps: @Claudiu99: incearca sa afli si sa intelegi 2 lucruri:
    - Ce este EC (ce contine, in ce categorie se afla in lista de chimicale)
    - Ce face EC in general...
    .... si apoi vei intelege singur de ce " multi recomanda easycarbo"...

    - Toxic este: ptr mediul uman....
    Last edited by Nimeni; 01-09-2014 at 07:24.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #4
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Daca nu-ti permiti o instalatie de CO2, utilizeaza EC.
    E mult mai bine decat nimic .... vezi si topicul lui @visiniu, 300si60 parca se numea .... il gasesti in sectiunea Jurnal ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. #5
    Member claudiu99's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Suceava
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    @Dan: Iti multumesc pentru raspuns
    @Nimeni: Stiu deja ce este EC, intrebare era daca o pot folosi precum gazul (daca au aceeleasi proprietati) pentru ca este o solutie ieftina, si ma intreabam daca cu lumina buna + substrat fertilizant + EC se poate creste gazon (HC) si alte plante care sunt putin mai pretentioase decat vallisneria ) , sa nu schimb subiectul : deci toxic ar fi doar petru om... iti multumesc!
    @Cristi. : pentru un nano mic nu se merita sa investesc intr-o instalatie co2, m-am gandit si la bomba co2 dar si aici am cateva intrebari : Rog un coleg care a mai avut sa imi dea Pm sa nu fac aici off.

    Tin sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri , EC se poate doza zilnic fara nici o problema, toxica fiind doar pentru om.

  7. #6
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Eu am folosit EC in nano-uri pentru plante easy cu micro/macro de pe formuri si este ok.
    Investitia unui sistem CO2 probabil nu se merita in functie de plantele pe care vrei sa le ai in acariu, nu are directa legatura cu marimea lui.
    Spre exemplu eu cand am marit iluminarea si am trecut pe fertilizare cu gama completa easy life am avut nevoie de CO2 si EC.
    Ca fapt divers, daca incep sa iasa bule din substrat cand dozezi inseamna ca folosesti prea mult si trebuie sa reduci dozajul.

    LE: ca raspuns la postul tau, asa cum ti-au explicat si ceilalti: este folositor, il poti folosi in sisteme low daca nu ai sistem CO2 dar nu inlocuieste CO2-ul, din contra cele doua chiar se completeaza.

  8. #7
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Adevarat, EC nu inlocuieste CO2-ul. Dar poate fi folosit destul de bine si fara, oferind plantelor carbonul de care au nevoie. O parte din plantele crescute in acest fel gasesti aici: 300si60
    1 ml/25 litri, doza recomandata de producator, e foarte ok.


  9. #8
    Member claudiu99's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Suceava
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    Visiniu Foarte frumoase plantutele si sanatoase, am observat ca iti creste Helferi (plantuta mea preferata) si HC, trebuia sa discutam sa imi spui secretele tale

    Avl:iti multumesc mult, si cum iti mergeau plantele? , ai incercat sa opresti dozarea sa vezi daca se descurca la fel de bine? niste poze cu acvariul ai ?
    Last edited by claudiu99; 01-09-2014 at 14:21.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •