Results 1 to 3 of 3

Thread: Vreo metoda de dezinfectare a plantelor aduse de afara?

  1. #1
    Member bob's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti Gorjului.
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes

    Vreo metoda de dezinfectare a plantelor aduse de afara?

    Va salut, sunt sigur ca unii acvaristi au fost tentati sa aduca plante salbatice de prin rauri, lacuri si alte ape. Vreau sa incerc si eu, am gasit cateva fire interesante in lacul morii ( sect 6 Buc) pe care le-am adus acasa. Deocamdata sunt puse intr-o caserola in acvariu, in aceiasi apa cu cea din acvariu si tot apar diferite bazdaganii, presupun ca sunt oua pe plante care acum eclozeaza.
    Inainte sa le pun in caserola le-am facut o baie in apa de la robinet. Ca solutii ptr tratament am prin casa doar metifish si tripaflavin, cel din urma e daunator plantelor deci nu merge.
    Are cineva idee de o solutie practica? Nu vreau sa risc nimic, o sa le tin la carantina cat mai mult posibil cu schimburi de apa de cateva ori pe zi.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    ceratophyllum demersum, potamogeton perfoliatus... sunt plante pe care le gasesti pe forum, fara a risca prea multe


  3. #3
    Member bob's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti Gorjului.
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Visiniu ptr identificare plante, sincer si de pe forum am avut ocazia sa umplu acvariul de melci si chiar creveti ( pui ascunsi un java moss) deci consider ca procedeul de introducere al unor plante noi ar trebui sa fie la fel, indiferent de unde sunt aduse.
    Legat de plantele de mai sus nu au fost probleme, au stat cam o saptamana in acea caserola cu apa din acvariu schimbata zilnic, prinse in interiorul acvariului ptr a fi luminate bine. Acum sunt plantate si le merge bine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •