Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 36

Thread: Doresc sfaturi pentru acvariu nou

  1. #11
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    "Ciclarea" sau nitrificarea, este procesul de oxidare a amoniacului in nitriti de catre bacteriile Nitrosomonas si a nitritilor in nitrati de catre bacteriile Nitrospira. Deci, daca nu exista amoniac cum poti "cicla" acvariul? Sincer, nu mi se pare complet articolul citat de @skorpion2009, unde se vorbeste de bacterii denitrificatoare! Eronat! Aceste bacterii continua ciclul azot si transforma nitratii din apa in nitrogen gazos; apar in mediu anaerob si sunt mai greu de obtinut/folosit de catre un acvarist neexperimentat!
    O nitrificare poate dura pana la aproximativ 2 luni, asta depinde de materialul filtrant si capacitatea lui, cantitatea de amoniac din apa etc!
    Bacteriile din comert sunt un grup heterotrofic care oxideaza doar amoniacul in nitriti, atat! In cazul unei oxigenari de proasta calitate procesul se poate inversa, bacteriile astea transformand inapoi nitratii in nitriti folosindu-se de oxigenul din NO3 si chiar in amoniac!
    Last edited by sextant; 24-08-2014 at 14:05.

  2. #12
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Am scos lemnul afara si o sa il fierb cad gasesc o oala mai mare. Azi o sa acopar acvariul ca o patura , pana miercuri seara . Chiar si cu perlonul in filtru debitul e mare, poate prea mare. Deocamdata incerc metoda cu blackout + fiert lemnul , sa vad ce iasa.

  4. #14
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    lemnul va face acel "mucegai alb ca o vata" chiar daca e fiert ! e firesc in perioada ciclarii si va dispare singur. Fierbe-l ca e mai bine dar sa nu te simti dezamagit ca apare iar!
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. Likes dandumitru liked this post
  6. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Am dezvelit acvariul si.... nici o schimbare . Inclin sa cred ca e tanin de la lemn . Am fiert lemnul o data si apa s-a ingalbenit ( vezi poza ) , deci mai mult ca sigur e de la lemn . Am schimbat 50 % din apa si voi face schimburi mai dese sa vedem ce iasa . Deocamdata nu pun lemnul, oricum o sa-l mai fierb o data sa fiu sigur, o sa pun niste pietre pana rezolv cu el . Azi am bagat 2 cory in acvariu, incet incet vreau sa-l populez .
    Attached Images Attached Images

  7. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Bucuresti- Drumul Taberei
    Posts
    51
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa o fierbi cu multa sare. Si cauta un vas in care sa intre toata, fierberea poate dura de la 4h la 24h, depinde cat de cat de batran e lemnul.

  8. #17
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Daca nu incape tot, fierbe-l minim 4 ore asa cum e, apoi intoarce-l si cu partea cealalta sa fiarba tot atat. Ideal ar fi dupa fierbere sa-l lasi scufundat in apa curata macar o saptamana, cu schimburi zilnice de apa. Lemnele mele ma asteapta intr-un butoi de plastic de 100 litri, de aprox. 2 saptamani; si o sa le mai las inca doua, dupa ce le-am fiert la ceaun 4 ore

  9. #18
    Junior Member sextant's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Taninul eliminat de lemn ajuta in perioada ciclarii! La un pH sub 7, avand in vedere ca este o zona mai acida H+, amoniacul (NH3) produs de vietuitoare, devine amoniu (NH4) care este mai putin toxic. Plantele vor fi protejate de alge prin filtrarea luminii brun rosiatice a apei, culoare care mie personal imi place cum arata. Singura problema fiind bacteriile nitrificatoare, care, intr-un pH acid, au un ciclu mai lent la reproducere/colonizare.

  10. Likes Tph liked this post
  11. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Sa nu ma certati dar pana la urma l-am mai fiert o data dupa care l-am bagat in acvariu . Am cumparat in weekend niste plante ( ceva rotala si niste muschi ) de la un culeg de pe forum si nu am mai rezistat . Am prins muschiul frumos de lemn si l-am bagat inauntru . Acuma astept ...

  12. #20
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    Nu avem de ce sa te certam, nu uita sa ciclezi acvariul asa cum ai fost sfatuit. Pune si tu o poza
    Spor la treaba

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •