Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 36 of 36

Thread: Doresc sfaturi pentru acvariu nou

  1. #31
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Cu cat umblii mai mult la el cu atat il nenorocesti mai tare. Scoti lemnu, pui lemnu, pui apa, schimbi apa. In afara de inlocuirea perlonului din filtru cu material pentru filtrare biologica nu mai fa nimic. Pune lemnu ala la loc si nu mai umbla la el, nu fertiliza cu nimic deocamdata. Da drumu la lumina 4 ore pe zi o saptamana, urmatoarea 6 si tot asa. Nu mai deranja substratul si fa cate un schimb de apa de 15-20% la sfarsitul fiecarei saptamani si atat. Baga niste valisneria si elodea pe care le tii macar o luna dupa ce s-a ciclat acvariul.
    Dupa aceasta perioada poti sa plantezi cum vrei, sa fertilizezi, sa sifonezi substratul. Pana atunci nu mai umbla la el.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    BINGO , am reusit . Am fost ieri la magazin si am cumparat JBL Clearol si problema s-a rezolvat . Am scos perlonul din filtru si am adaugat aprox 2 kg de spartura de lava ( plus cei 2 litri de siporax ), am inteles ca este mai poros ca siporaxul . Acuma sa vad ce se intampla in continuare , deocamdata am inlaturat efectul dar cauza .... Valisneria si elodea ajuta la ciclare sau care e motivul pt care ai zis sa le bag in apa ? Mersi @skorpion2009 pentru link

  3. #33
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    valisneria si elodea sunt mari consumatoare de nutrienti, mai mult decat alte plante, din cauza asta ajuta mult la viteza de ciclare, dar in special la consum...
    nu trebuie sa ramai cu ele, dar o luna face cat doua cu alt tip de plante... or sa creasca ca nebunele, asta e un semn bun, tunde-le can ajung sa pluteasca apoi cand vei face testele sa vezi daca ciclarea s-a incheiat, le poti scoate, dar pe rand, cam intr-o saptamana (cate una doua pe zi)
    npc, ma bucur daca te-am putut ajuta in vreun fel
    bafta!

  4. #34
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Nu te avanta asa de repede sa cumperi tot felul de teste. A fost un caz de apa verde din atatea sute doar aici pe forum. Si eu am fost cu febra testelor, dar m-am lecuit de ele. Dupa o perioada o sa inveti mersul plantelor si nu o sa mai ai nevoie de teste, decat daca tii neaparat sa dai banii si sa te joci cu ele. Recunosc ca si mie imi placea sa le stiu pe toate insa era pe bani multi si mancau si timpul.
    Eu sunt pe principiul: "daca ceva functioneaza nu incerca sa il repari". Singurul test ce il mai folosesc (desi mai am si altele) este CO2 permanent. Nu ca mi-ar trebui pt ca am butelie, insa chiar imi place cum arata.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Deocamdata nu mai fac nimic. Intradevar la inceput sari pe acvariu la orice schimbare, sunt incepator si eu , ca sa fac . Apa verde a disparut , parca nu 100%, dar e ok. Am bagat in apa niste Elodea, frunzele nu se mai gauresc dar au aparut pe ele niste alge ca firele de par parca . Trebuie sa caut pe net sa vad cauza. Momentan am in acvariu 6 neoni, 7 callistus si 2 cory . Sunt fericit ca nu a murit nici un peste inca, inseamna ca apa e ok.
    Incet si cu treaba buna se rezolva toate . Ape limpezi la toate lumea

  6. #36
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Rabdare sa se cicleze si vei scapa si de alga aia care e specifica bazinelor crude.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •