Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 36

Thread: Doresc sfaturi pentru acvariu nou

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Cam asa arata acuma . Am o problema cu plantele verzi din spate : mi se gauresc frunzele si se dezintegreaza pe margini . Ma duc azi sa iau un test JBL EasyTest 6 in 1 si o sa trec rezultatele . Am citit ca ar fi lipsa de potasiu, da am zis ca nu fac nimic pana nu fac si niste teste . In apa sunt 2 cory si 6 neoni iar lumina este o banda cu leduri alb rece de 80W si 6500 lumeni .
    Attached Images Attached Images

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Am cumparat testul si astea sunt rezultatele :
    No3 - aprox 8
    No2 - 0
    Gh - >4°d
    Kh - 3 °d
    Ph - 6,8
    Cl2 - 0
    Daca se poate sa-mi spuneti care din valori este vinovat de gaurile din frunze si eventualele remedii .

  3. #23
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Mihai !
    Testul cumparat de tine indica doar parametri de calitate a apei si tipul ei, adica din acele valori deduci ca apa este moale, usor acida, fara continut de Cl 2 si nitriti si o valoare mare a nitratilor. Din toate volorile acelui test, una singura este a unui element nutritiv, de fertilizare NO3/nitrat/azotat.
    Ca sa poti afla si valori a altor elemente nutritive de fertilizare ar trebui sa mai cumperi cateva teste, Fe, PO4,in rest toate celelalte elemente sunt mai greu de testat in casa dar concentratia lor este data de regula in solutii in raport de celelalte elemente care o compun, pentru a fi un echilibru si aevita carente si excese.
    Putin probabil, sa poata spune cineva exact cine se face vinovat de gaurile din frunze, poate fi si lumina de vina la tine, pot fi micro nutrientii, poate fi macro nutrientii.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #24
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pe langa ce ti-a spus dandumitru trebuie sa tii cont si de faptul ca atunci cand plantezi un acvariu crud, acele plante trebuie sa treaca prin "chinurile" adaptarii la noile conditii si ca sa supravietuiasca o planta incepe sa isi hraneasca partile importante pentru supravietuire. Cel putin asa se intampla la mine, cand dau un reset plantele la inceput isi intaresc radacinile, tulpina si frunzele incep sa cada dar poate fac eu ceva gresit si de fapt nu e asta.

  5. Likes dandumitru liked this post
  6. #25
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Ai taiat din radacini ? Asa se face la replantare...

    http://forum.acvarist.ro/showthread....tat-si-carente

    si mai vezi si http://forum.acvarist.ro/showthread....gaurite-%28%28 postul #2
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  7. #26
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Alte teste ? Tre sa mai fac rost de niste bani, nu m-am gandit ca imi trebuie atatea. Nu am stiut ca trebe sa tai radacinile la replantare. Cand am cumparat testul , vanzatorul a zis ca as avea nevoie de micro si macro nutrienti. Ma gandesc ca acvariul e inca crud si poate dupa ce se mai stabilizeaza va fi mai bine. Mersi de sfaturi.

  8. #27
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Da, acvariul, dar si substratul este inca neactivat biologic, iar din punct de vedere nutritiv calitatile lui vor fi puse in evidenta abia de acum in colo. Pentru plantele cu radacini ai destul micro in substratul nutritiv, o parte din aceste elemente mai ajung si in coloana de apa, dar nu se pot dezvolta fara celelalte elemente care lipsesc. Mai ai nevoie si de cateva elemente macro, dar si de o lumina dedicata plantelor. Lumina este un factor foarte important in dezvoltarea plantelor, fiind si ea considerata un element macro. Pentru o dezvoltare armonioasa a plantelor ai nevoie si de o sursa de CO2, care si el este un element macro.
    Ai nevoie de micro si macro nutrienti, cum ti-a recomandat si vanzatorul, dar daca nu ai si celelalte elemente nu te poti bucura de sanatatea si frumusetea plantelor. Vanzatorul, inainte de a face aluzie la micro si macro nutrienti trebuia sa te intrebe ce dotari are acvariul, ca fara aceste dotari o mare parte dintre plante nu pot supravietui, pentru ca nu pot asimila nutrienti, daca nu se consuma nutrienti vei avea probleme mult mai mari decat frunze gaurite si plante topite.

    O zi buna !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  9. #28
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    mi se pare mie sau apa tinde sa ia aceeasi culoare ca inainte de fierberea lemnului?

  10. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    skorpion2009 sa stii ca da . Am scos lemnul afara , am schimbat 50% apa si dupa 2-3 zile iarasi e la fel, ceea ce ma face sa cred ca nu e lemnul . Ma gandesc ca poate e ceva in pietrisul ce l-am pus , chiar nu stiu .

    L-am cumparat de o firma care vindea pietris de diferite marimi , l-am spalat si l-am pus in acvariu. O sa iau azi un pumn si o sa-l fierb sa vad ce se intampla .

  11. #30
    Member skorpion2009's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Ploiesti
    Posts
    294
    Post (Dis)Likes
    eu nu cred ca e de vina pietrisul, mai ales ca apa incepe sa se inverzeasca foarte repede.
    mai ia in calcul ca acvariul tau nu e ciclat inca; pe perioada ciclarii apar alge, e normal, dar se duc odata cu incheierea procesului.
    eu as umple filtrul numai cu siporax, si cu burete grosier doar pe partea de intrare a apei in filtru, as renunta total la perlon; as schimba 80% din apa, as baga niste plante easy si mai ieftine, gen cabomba caroliniana, in proportie de 50% din spatiu, as lasa vietatile sa contribuie la procesul ciclarii, apoi dupa 6 sapt as face teste complete la apa, in functie de ele vor aparea fertilizantii, alte plante si tot restul pe care-l doresti
    am citit un articol despre aceeasi problema cu apa verde, unde respectivul a incercat cu apa de osmoza, ajutata de o lampa UV timp de 4-6 zile, in timpul asta blackout total la acvariu...a scapat de fenomen dar si de plante
    mai cere sfaturi pe aici, trebuie sa reusesti pana la urma
    daca era de la pietris, apa ar fi avut un aspect alb sau gri, nicidecum verde
    uite si un thread in care se dicuta despre apa verde:

    http://forum.acvarist.ro/showthread....pa-verde/page4

    o zi buna
    Last edited by skorpion2009; 07-09-2014 at 13:19.

  12. Likes mihai_casian liked this post
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •