Results 1 to 7 of 7

Thread: Vopsire komatex

  1. #1
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes

    Vopsire komatex

    Va salut.
    Am confectionat de curand un capac din komatex, care a iesit destul de bine. Acum asi dori sa-l vopsesc cu negru mat in loc de foliere. Am dat un prim strat, dar lipsa experienta a rezultat in dezastru. Se cunosteau dungi de la presiunea gazului si vopseaua era inegala. Dupa vreo 3 zile am venit cu al doilea strat. Dezastru si mai mare. Vopseaua s-a facut ca o coaja..se umfla vazand cu ochii. Dupa cateva zile am dat cu smilger si am observat ca se desprinses primul strat de pe komatex... Am slefuit tot si am incercat din nou...acelasi rezultat. Se face totul ca o coaja.
    Precizele ca folosesc spray cu vopsea.
    Are cineva experienta in domeniu pentru a da niste sfaturi pertinente.
    Multumesc.

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Pe Komatex si pe orice tip de plastic PVC-ABS- etc... inainte de vopsire se degreseaza cu diluant special ptr PVC... apoi se da intai cu un Primer (un fel de grund sau strat de baza) si abia apoi poti vopsi cu vopsea.

    Sfatul... ar consta in: mergi la un atelier de tinichigerie sau o vopsitorie auto... si te indruma ei ptr materiale: in general vopsitorii stiu cam ce se foloseste la revopsit bare-spoilere etc....

    PS: iar ptr "necredinciosii" care vor "comenta"... cum ca "iar le stie Nimeni pe toate"..... : DA, le stiu... pentru ca mi-am vopsit interiorul la masina singur:

    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Ok, am luat primer, dar nu gasesc diluantul pentru pvc.

  4. #4
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Diluant antistatic... cam asa ii zice (parca). Ma duc sus sa fac o poza la tub (e spray)
    Din pacate... eu l-am luat direct de la reprezentanta "pe sub mana" Este ceea ce folosesc la Service Dacia/Renault la reparatii.

    Ma gandesc ca pentru degresat merge si alcool tehnic sau alcool isopropilic (ala chiar degreseaza orice si nici nu topeste nimic). Il gasesti la magazinele de piese electronice...
    Daca nu degresezi cum trebuie... nu face priza bine si de aceea se umfla.

    LE: rad si acum... "electrostatic" tineam eu minte ceva cu static... Uite si poza:



    Procedura descrisa de barosanu este cea mai corect explicata Ar trebui sa o urmezi. Spor!
    Last edited by Nimeni; 13-08-2014 at 19:49.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #5
    Base member barosanu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Eu am degresat cu alcool izopropilic , smirghel de 3000 pt deschiderea porilor, chit auto pt mascarea holzsuruburilor si la sfarsit am dat un strat de primer (grund) pt plastic, dupa care am dat cu sprayul de vopsea auto,care are si intaritor in ea,de la distanta de 30-35cm. Spor la treaba!

  6. Likes Nimeni liked this post
  7. #6
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Da...am cautat, am tras linie. Vopsitul iese scuuuump. Degresant, primer, vopseaua in sine....
    Am intrebat un amic care se ocupa de folieri auto ce folosesc ei. M-a indrumat spre un distributor de autocolant mai profi, care nu are nici o traba cu ce se gaseste in supermarketurile de bricolaj. Odata lipit asa a ramas. Singura problema a fost ca trebuie avut grija sa nu tragi prea tare de el ca se intinde repedesi se cuteaza. Dar tenobisnuiesti cu manopera.
    In concluzie..job done

  8. Likes Nimeni liked this post
  9. #7
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Zi-ne si noua ce autocolant ai luat si de unde eventual. Si o poza cu rezultatul ar fi frumos de vazut

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •