Results 1 to 3 of 3

Thread: Pompele de iaz in raport pret/calitate

  1. #1
    Junior Member gabimga1298's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Arad
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes

    Pompele de iaz in raport pret/calitate

    Buna. Zilele acestea am inceput sa fac un mic iaz cu capacitatea de aproximativ 2500 litri. Am sapat groapa, am izolat cu pasla si folie PVC si am construit un mic curs de apa, un rau. Chiar in spate, ca punct de plecare a raului va veni o cadere de apa tip cascada, intr-un recipient realizandu-se si filtrarea prin cadere.

    Sunt la punctul de achizitionare al pompei si, ca orice incepator, nu stiu din ce brand sa aleg, mai mult decat atat, cu un buget restrans, nu stiu ce capacitate ar trebui sa aiba pompa pentru a sustine si filtrarea si acel curs de apa. (rauletul are in jur de 2 m). Maine voi reveni cu niste imagini care sa explice mai bine despre ce e vorba.

    Fac un apel catre veteranii acestui hobby: noua incepatorilor, ne-ar fi de mare folos daca ati putea sa ne spuneti din proprie experienta, care sunt cele mai bune pompe de iaz in raport pret/calitate, fara a ne introduce in lucruri prea profesionale pe care sa nu le putem stapani. Ca tot omul, dormi si noi sa dam banii pe ceva, dar sa merite.

    Va multumesc si numai bine !
    Curajul este arta de a fi singurul care stie ca esti speriat de moarte.

  2. #2
    Junior Member gabimga1298's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Arad
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Asa cum am promis, revin cu pozele care indica pasii de realizare a micutului pond.













    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 6.jpg (89.2 KB, 67 views)
    • File Type: jpg 5.jpg (100.8 KB, 66 views)
    • File Type: jpg 4.jpg (98.2 KB, 66 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (101.9 KB, 65 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (92.2 KB, 66 views)
    Curajul este arta de a fi singurul care stie ca esti speriat de moarte.

  3. #3
    Junior Member gabimga1298's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Arad
    Posts
    50
    Post (Dis)Likes
    Asa cum am spus, sunt la capitolul cautarii pompei potrivite pentru micul iaz.. Am facut un mic test cu o pompa de 2500 l / h. Rezultatul nu m-a multumit insa.. Apa abia ''curge'' pe cursul de apa.




    Ma gandeam ca o pompa de 6000 l/h ar fi bunicica. Astept cu mare interes sugestiile voastre.
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 7.jpg (77.4 KB, 63 views)
    Curajul este arta de a fi singurul care stie ca esti speriat de moarte.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •