Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: REFLECTOR

  1. #1
    Junior Member markiz.RO's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes

    REFLECTOR

    CUM AS PUTEA SI DIN CE MATERIAL SA CONFECTIONEZ UN REFLECTOR PENTRU UN TUB DE 15 W DISPUS LA 5 CM IN INTERIORUL CAPACULUI LATERAL... CAPAC DE JUWEL REKORD 60(60X30)!
    Acvariu:Juwel rekord ~80l Filtru: Tetra Ex700 Iluminare:2xOsram 965 24w T5HO Vegetatie: anubia nana, H. zorestifolia, Blyxa Jap., Lillaeopsis Brasil., hemiantus michrantemoides+callitrichoides, glosso, hygrophilla , didiplis diandra, cabomba, myriophyllum, valisneria spiralis,lotus, alternanthera, ludwigia, hydrocotyle, crypto. br., bacopa , pistia Fauna 15xparacheirodon innesi, 1 ancistrus,6xcorydoras,5xrasboras, red cherry,3-4 pomaceea etc.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ORADEA
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    produc chiar cei de la juwel reflectoare pentru astfel de acvarii... ii undeva pe la 20 lei unu si ii cea mai buna solutie in special datorita formei care directioneaza lumina cum trebuie. lucrul asta ii mai dificil umpic pentru un lucru home made

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Sa cureti cat mai des reflectoarele (3-4zile), dar grija mare, s anu le zgarii.Daca nu le cureti des, raman pete permanente de piatra, de la stropii de apa, si nu nor mai reeflecta atat de bine.
    Fish Only Tank

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BucurestiNewAge
    Posts
    795
    Post (Dis)Likes
    exista pe piata si autocolant,sau poti sa-ti faci tu din oglinda.

  5. #5
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    am pus eu autocolant din asta reflectorizant pe interiorul capacului (luat din practiker, sectiunea decoratiuni - in caz ca intereseaza pe cineva). este foarte bun ca si material reflectorizant, adica reflecta nu gluma.

    dar
    toate bune si frumoase, numai ca nu face acceeasi treaba ca reflectorul ala de la juwel pt simplul fapt ca ala e curb, deci trimite lumina unde trebuie. solutia cu staniol (sau autocolant) trimite lumina la unghiul sub care ea vine de la neon, deci nu poti controla directia.

    practic as zice ca e inutil. si autocolantul a costat aproape cat reflectorul. deci...

    avantajul e ca se lipeste f bine si-ti da o satisfactie a lucrurlui facut de tine precum si confortul psihologic ca ai pus peste tot, deci crezi ca tre sa fie mai bine decat un simplu reflector, care are suprafata limitata. ceea ce e o amagire. )

    reflector de la juwel sau faci dintr-un carton ceva pe care sa-l poti curba asa incat lumina sa se duca unde vrei tu

  6. #6
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Exista tevi din PVC de diferite diametre folosite la canalizare, aceste tevi se pot taia in lungime cu un fierastrau circular, respectivele jumatati sub forma de jgheab acoperite la interior cu autocolant sau folie metalica au forma si functia asemanatoare cu a unui reflector dedicat.

  7. #7
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Doar daca esti foarte pasionat de bricolaj.
    Daca vrei sa arate si bine si sa faca treaba ca lumea, da 20 de lei pe unul original Juwel. Eu asa am facut si crede-ma ca merita. Se gaseste la Profipet.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by seba
    Exista tevi din PVC de diferite diametre folosite la canalizare, aceste tevi se pot taia in lungime cu un fierastrau circular, respectivele jumatati sub forma de jgheab acoperite la interior cu autocolant sau folie metalica au forma si functia asemanatoare cu a unui reflector dedicat.
    Metoda aceasta am aplicat-o si eu. Am rugat un prieten fizician sa testeze reflectorul in laboratorul de optica al universitatii si raspunsul sau a fost o crestere a randamentului cu 65%.
    Costul unui astfel de reflector: 9 lei.

  9. Likes danutzu_2001 liked this post
  10. #9
    Base member Mugabis's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    BUCURESTI-Crangasi,GENT-Belgium
    Posts
    490
    Post (Dis)Likes
    Fac o intrebare? Reflectorul juwel ceeace se gaseste in pachetele lor este pentru o lampa sau pentru un singur tub?
    Planificarea atenta nu poate inlocui norocul chior.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  11. #10
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Daca te referi la cutiile acelea cu reflectoare care se cumpara de la petshopuri, sunt cu un singur reflector, exceptie face cel pentru tuburi de 58w care este format din 2 bucati.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •